vytisknout velikost písma Test Harley-Davidson Road Glide Special: Nostalgicky moderný

Harley na to ide rozumne. Jeho modely vyzerajú prakticky rovnako ako pred rokmi, pod ikonickým kontúrami ale prechádzajú radom funkčných zlepšení. Hoci model Road Glide má nostalgický vzhľad, funguje a ovláda sa viacmenej ako moderná motorka. Len trochu veľká...
Test Harley-Davidson Road Glide Special: Nostalgicky moderný
Zoznam kapitol
  1. Neviditeľná evolúcia
  2. Projekt Rushmore; ergonómia a výbava; verdikt
  3. Technické údaje; kompletná fotogaléria

Cestovné modely radu FL patria k základným stavebným kameňom modelového radu Harley-Davidson už od polovice 20. storočia. Približne od 70. rokov vyzerajú na prvý pohľad skoro rovnako a dlho tiež platilo, že stále rovnako aj jazdili. 10 rokov stará Electra Glide vás možno očarí svojim vzhľadom a charakterom, ale jazda na nej vás vráti späť o celé desiatky rokov: presnosť smerového vedenia je tak nejako približná, rám sa v rýchlostiach nad 100 km/h strašidelne krúti, turbulencie lomcujú prilbou tak, že vidíte rozmazane, a ten veľký motor má sotva dosť výkonu na to, aby udržal krok s bežnou automobilovou premávkou. O brzdách radšej vôbec nehovorme...

Harley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 165.jpgHarley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 188.jpgHarley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 187.jpg
Harley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 159.jpgHarley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 158.jpgHarley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 192.jpgModely Road Glide tu nie sú tak známe, pretože v Európe sa predávajú ešte len krátko. V domovskej krajine sú to ale etablovaní bratranci modelu Electra Glide

A teraz preskočme k zodpovedajúcemu modelu z roku 2015. (Road Glide vyzerá trochu inak ako Electra Glide, ale technický základ má rovnaký. K rozdielom a špecifikám verzie Special sa dostaneme neskôr.) Áno, je gigantický. A ťažký. Keď omylom zaparkujete na mierne svahovitom mieste, máte o silový tréning postarané. Áno, vyzerá ako Tour Glide zo začiatku 80. rokov. A mohutný vidlicový dvojvalec rozochvieva na voľnobeh celý stroj nízkofrekvenčnými vibráciami tak silnými, že sa bojíte, aby motor neodpochodoval z rámu. Akonáhle sa ale rozbehnete, nebudete veriť vlastným zmyslom.

Harley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 176.jpgHarley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 177.jpgHarley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 182.jpgKapotáž sa na rozdiel od Electro Glide neotáča spolu s riadidlami; v pravej odkladacej schránke je vstup USB pre pripojenie disku s hudobnými súbormi alebo telefónu

Už v meste si všimnete, ako ľahko sa tento mastodont šoféruje. Kvôli fyzickým rozmerom sa medzi autami preplietať nebudete, ale aj v rýchlosti pomaly idúcej kolóny ide veľký Harley rovno a nemá tendenciu prepadávať na stranu. Stačí ho zľahka stabilizovať zadnou brzdou, čo je základná jazdecká abeceda pomalej jazdy na každom ťažším motocykli.

Mesto, diaľnica? Žiadny problém

V gumených blokoch uložený motor sa hneď nad voľnobežnými otáčkami upokojí a na plyn reaguje s takou jemnosťou a precíznosťou, akú sa napríklad talianski výrobcovia motocyklov po nútenom prechode na vstrekovanie nenaučili dodnes. Prevodovka radí síce hlasno, ale presne a spoľahlivo. Aj ten neutrál sa väčšinou darí nájsť.

Harley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 195.jpgHarley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 163.jpgHarley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 175.jpgHarley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 164.jpgTaký motocykel by v našich končinách bol neprehliadnuteľný aj v khaki odtieni, ale testovaný exemplár na seba upozorňoval oranžovým lakom Amber Whiskey

Keď vyjdete na diaľnici, po chvíli zistíte, že idete sto päťdesiat. Motor s tým nemá žiadnu drastickú prácu a hoci prúd vzduchu okolo prilby nie je úplne pokojný, miera turbulencií nad normálnym štandardom motoriek s prednou kapotážou. Takže sa nakoniec osmelíte a zídete z diaľnice na úzku cestu plnú zákrut. A nebudete vychádzať z údivu, ako svižne a iste možno s americkým ingotom mazať.

Harley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 150.jpgHarley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 155.jpgHarley-Davidson Road Glide Special v testu AutoRevue.cz 153.jpg
Pneumatiky Dunlop, kombinované brzdy Brembo a nová predná vidlica robia z amerického kolosu síce nie vyložene mrštný, ale predvídateľný a poslušný stroj

Cítiť tam znervózňujúce (a potenciálne nebezpečné) vlnenie od zadného kolesa aj odťažito gumový pocit z predku. Road Glide ide tam, kam ho pošlite (pravda, dôraznejším) kontra tlakom na riadidlá, od predného kolesa dostávate celkom zrozumiteľnú spätnú väzbu a keď je pred zákrutou potrebné dôrazne spomaliť, brzdy sa svojej úlohy zhostia s takmer moderným elánom. Plošinové stupačky síce sem a tam zavadia o asfalt, hlavne v ostrých zákrutách do kopca, ale to už sa musíte celkom snažiť.

Nebudem vám tvrdiť, že s Road Glide sa jazdí ako s bežnou športovo-cestovnou motorkou, to pravda nie je. Kombinácia hmotnosti a rázvoru predsa len znamená značnú zotrvačnosť, takže rýchle zmeny smeru vo vyššej rýchlosti vyžadujú silové vedenie riadidiel aj trochu toho plánovania, stroj sa nepreklopí zo strany na stranu hneď. Obmedzené zdvihy zadného perovania potom žiadajú obozretnosť, ak narazíte na zákrutu s hrboľatým povrch.

A riadiť s nasadením tak hmotný stroj je ozajstná fyzická práca - večer budete určite v tele cítiť, že ste jazdili na motocykli. Oproti tomu, ako sa na ceste správali veľké Harleye ešte v polovici minulej dekády, je toto úplne iný vesmír. Ako sa to stalo?

Radosti
Prekvapivo dobrá ovládateľnosť
Charakter motora
Dielenské spracovanie
Geniálne bezkľúčové štartovanie
Kombinované brzdy
Audio, navigácia a USB v cene
Možnosť regulovať prúdenie vzduchu
Starosti
Veľmi vysoká hmotnosť
Nepraktické sedadlo spolujazdca
Chýbajúca ochrana nôh
Grafika a rozlíšenie displeja
Spojka v meste unavuje ruku
Vysoká cena
8  /10
49 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria49 fotografií
694572635 257669455 261284252
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |