vytisknout velikost písma Test Ford Focus ST: S predokolkou bokom

Ford už pár rokov ponúka pre fanúšikov svižnej jazdy v celku zaujímavý exemplár - Focus ST. Ako je možné, že sa k nám tak zábavné auto dostalo do rúk až teraz?
Test Ford Focus ST: S predokolkou bokom
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Ideme sa zabávať
  2. Na druhý pokus
  3. S predokolkou bokom
  4. Prax všedných dní
  5. Veľa muziky za 24 tisíc eur, Technické údaje
  6. Fotogaléria

Aktuálny vrchol radu Focus pre mňa bol tak trochu záhadou. Súčasným Focusom som nejazdil, ale za to som o ňom veľa čítal. A dosť často som sa dočítal čosi o tom, ako boli predchádzajúce generácie lepšie a ako tá súčasná tŕň z európskej päty tejto automobilky asi nevytrhne, pretože jednoducho majiteľov starších modelov sklame. Nemôžem priamo potvrdiť, nakoľko sú podobné hodnotenie pravdivé, ale tentokrát im budeme veriť.

Aj keď ono to je vlastne jedno. Bola by pomerne veľká chyba k Focusu ST rovno pristupovať s väčšou skepsou. Rovnakú chybu som totiž urobil ja. Úprimne som z tohto auta počas prvých chvíľ, kedy väčšinou šoféroval kolega, nijako unesený nebol. Lenže potom prišla úloha auto otestovať a prišli aj hodiny strávené za volantom.

Kolega Jiří hovoril, že Focus ST funguje. No, veľmi som mu neveril. Ale nakoniec sa záver tejto zápôžičky niesol v úplne jednoznačnom duchu - takto som sa za volantom ostrého hatchbacku už celkom dlho nebavil. Napriek tomu, že som relatívne nedávno jazdil s A45 AMG alebo Golfom R. Teda s výkonnejšími štvorkolkami, ktoré by mali byť snáď už len z princípu lepšie. Lenže nie vždy znamená rýchlejšie rovno aj zábavnejšie. Focus ST je toho pekným dôkazom.

focus_st_05.JPGfocus_st_11.JPG 
Focus ST dostal obriu tlamu, veľké kolesá a peknú farbu karosérie. Mimochodom táto zlatá bola v zozname príplatkových prvkov najdrahšou položkou.

Ideme sa zabávať

Je to nepísané pravidlo. Na začiatok dáme úvod, potom dizajn, interiér, motor atď. Občas mám pocit, že to je trochu nuda. Ako tak čítam zápisky, počúvam nahrané dojmy a spomínam na Focus ST, nemôžem inak. Na úvody s prepáčením kašleme, poďme sa radšej baviť. Pretože hlavne o tom najrýchlejší Focus je.

Focus ST sa ohrieva pomerne dlho. Než sa pustím na ostré vyvádzanie po okreskách, radšej si dávam zahrievaciu pokojnú jazdu po diaľnici. Ešte mám v živej pamäti upozornenia týkajúce sa veľmi vyšponovaného dvojlitra v A45 AMG, kde sa kvôli necitlivému zaobchádzaniu turbo hnevalo, čo vlastne nie je zas až také prekvapenie.

Focus ST nie je tak výkonný. Zo svojho dvojlitrového EcoBoost dáva k dispozícii dnes už priemerných 250 koní, ale jeden nikdy nevie. Len pre predstavu, taká pokojná diaľničná jazda okolo 120 km/h znamenala spotrebu rovných osem litrov. Hneď k tomu môžem tiež doplniť, že na nižšie čísla som sa počas testu nepozrel.

Asi by to síce bolo možné, ale k takým jazdám si kúpte radšej trojvalcový verziu, nie ST. Jeho štandardná konzumácia sa pohybuje medzi desiatimi a jedenástimi litrami. A keď budete hľadať limity auta, dvadsiatka je tým najmenším problémom.

focus_st_38.JPGfocus_st_51.JPG 
ST znamená tiež pekné detaily typu decentného strešného spojlera vzadu alebo podarených kolies.

Dobre, na palubnej doske sa konečne ručička ukazujúca teplotu chladiacej kvapaliny pohla tým správnym smerom. Ešte pre istotu pár kilometrov po diaľnici, aby sa nám ohrial tiež olej a poďme na to. Prvá zákruta naznačuje potenciál. Možno to nebude tak zlé, ako som si z nejakého nezmyselného dôvodu myslel. Druhá tretia, hmmm. To je veľmi zaujímavé.

Prvé pokusy o ostrú jazdu ale končia behom desiatich minút. Keď som vyrážal v ústrety obľúbeným kľukaticiam, mal som na palivomere niečo cez štvrť nádrže. Po desiatich minútach ručička leží na spodnej hranici nehybne ako zdochlina. Sakra, snáď je blízko nejaká benzínka. Ukazovateľ paliva vyžaduje zvyk. Pôsobí dojmom, ako keby skôr ukazoval dojazd, pretože ako som v pokoji prišiel k benzínke, mal som zase späť štvrť nádrže.

Pre istotu som dotankoval nejaký ten benzín a vyrazil späť na kľukaté cesty. Dojmy nasledujú v ďalšej kapitole.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY