vytisknout velikost písma Test Citroën C-Elysée 1.2 VTi: keď najmenej je najviac

Ako by malo vyzerať ideálne auto? Určite musí byť cenovo dostupné, musí ponúknuť veľký batožinový priestor, veľa miesta v interiéri a musí mať aj nízku spotrebu. A my sme jedno také auto našli. Čuduj sa svete, je to tá najlacnejšia verzia nového Citroënu C-Elysée.
Test Citroën C-Elysée 1.2 VTi: keď najmenej je najviac
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Všetko začína cenou, Priorita číslo 2 – priestor
  2. Kompromisy v interiéri?, Základ nesklame
  3. Daň najväčšia, jazda, Vzhľad?
  4. Nejmenej znamená najviac, Technické údaje
  5. Fotogaléria

Nad koncepciou auta "s cenou od" ešte pred pár rokmi veľa ľudí ohrňovalo nos. Dobre si vybavujem situáciu, kedy si môj strýko vybral Fabiu Junior a s veľkou slávou mi prezentoval, že dostal zadarmo aj koberčeky. Netrvalo dlho a na slovenský trh dorazila Dacia so svojím Loganom. Aj o tomto aute som počul rad posmešných názorov. Lenže to si našlo toľko priaznivcov, že sa Dacia ako taká razom ocitla v popredí predajných rebríčkov.

Koncepcia priestranného a cenovo dostupného automobilu v posledných rokoch ešte viac nabrala na atraktívnosti, čo zrejme nebude náhoda. Svoje k tomu zrejme má čo povedať aj neustále skloňovanie finančnej krízy. Škoda predstavila model Rapid, ten o niečo neskôr nasledovali francúzske dvojčatá Peugeot 301 a Citroën C-Elysée. Rapid síce má všetky predpoklady k tomu, aby ho vzali zákazníci útokom, Škodovka to však trochu prehnala s aspektom najpodstatnejším, teda s cenou. To francúzski konkurenti nastúpili na slovenský trh s cenou od 8 500 €. Veľmi lákavá ponuka.

DSC_1245.JPGDSC_1250.JPG 
Citroën C-Elysée na prvý pohľad nevyzerá ako jedno z najlacnejších áut na slovenskom trhu, čo je určite výhoda.

Všetko začína cenou

Hneď v úvode som sa pokúsil načrtnúť rebríček priorít, podľa ktorých si myslím, že potencionálny záujemca o podobný automobil bude postupovať. Samozrejme ide predsa len o záležitosť na dlhšiu debatu, avšak sa určite zhodneme, že pri C-Elysée sa všetko odvíja od obstarávacej ceny. Aktuálny pohľad do cenníka hovorí, že za základnú 1.2 VTi zaplatíte akčných 220 000 Sk. Výbava nie je zlá. Okrem bezpečnostných povinností typu sady airbagov, stabilizačných systémov, je tu tiež elektrický posilňovač, palubný počítač, centrál, elektrické okná vpredu, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, nárazníky vo farbe karosérie a tým sme zhruba výbavu vyčerpali.

Testovaný automobil dostal druhú úroveň výbavy Tendance, ktorá pridáva rádio, teplomer, elektricky ovládané spätné zrkadlá, hmlovky vpredu a predovšetkým klimatizáciu. Za takto vybavené vozidlo zaplatíte 9 650 €. Škoda Rapid štartuje s motorom 1.2 MPI a výbavou Fresh Active na 10 500 €. Výbava je veľmi podobná tomu, čo ponúka Tendance, musíte sa ale obísť napríklad bez palubného počítača alebo plnohodnotnej rezervy. Sluší sa doplniť, že pri Citroëne platí akciová cena do konca marca. Klasická cena za testovaný exemplár činí cca 10 tisíc eur.

DSC_1218.JPGDSC_1220.JPG 
Vo výbave testovaného exempláru nechýba rádio alebo klimatizácia. Výbava nie je vôbec zlá.

Stále však môžeme nakupovať C-Elysée v rámci akcie a pravdou je, že za 9 600 € ide o cenovo atraktívnu ponuku. Ale neukvapujme sa, nízka cena zákonite musí byť niečím vykúpená. Na prípadného záujemcu čaká rad rôznych väčších či menších kompromisov, ktoré nás budú sprevádzať celým týmto testom.

Priorita číslo 2 – priestor

Už vieme, že naše "ideálne" auto má veľmi nízku cenu. Citroën pri vývoji zohľadnil aj ďalší dôležitý aspekt, a síce priestor v interiéri a veľkosť batožinového priestoru, čo býva na našom trhu vec hojne sledovaná. Pri C-Elysée na vás čaká 506 litrov. Všetko, čo presahuje magickú hranicu piatich stoviek litrov má také svoje zvláštne čaro, takže asi preto pri Citroëne nedopriali svojej novinke 490 litrov. V praxi je batožinový priestor skutočne veľmi veľký a môžete tiež sklopiť zadné sedadlá, lenže ... čakajú na vás kompromisy.

DSC_1240.JPGDSC_1242.JPG 
Kufor je obrovský, ale s prístupom to nie je ideálne. Veko držia poriadne háky. Všetko v prevedení "čistý plech".

Citroën sa nijako netajil tým, že C-Elysée mieri oveľa ďalej na východ, kde ľudia preferujú karosériu sedan. To znamená síce obrovský batožinový priestor, ale dosť malý vstupný otvor. V tomto ohľade drží európske prevedenie Škody Rapid na svojej strane dôležitý tromf. Ďalším detailom sú masívne háky, na ktorých je veko batožinového priestoru uchytené. V tlačových správach sa na tému C-Elysée dočítate snáď v každom odseku, že ušiel počas testov štyri milióny kilometrov a že to je automobil robustný. Nie sú to nezmysly, spomínaná robustnosť je z auta skutočne cítiť a tieto háky vzadu sú toho symbolickým stelesnením. Ak plánujete využívať batožinový priestor na maximum, potom vás ale podobné riešenie bude dosť hnevať. Okrem toho sa akosi šetrilo a veko batožinového priestoru nedostalo žiadne tlačidlo na otvorenie. V kontexte povedané je potom nejaké obloženie veka z vnútornej strany čistá utópia. Respektíve realita je čistý plech.

Okrem objemu batožinového priestoru dokáže C-Elysée zabodovať aj ponúkaným priestorom. Auto má už od pohľadu nadpriemerný rázvor, čo spoznáte hlavne na zadných sedadlách. Pri mojej výške cca 185 cm mi zostáva (ak si nastavím predné sedadlo) pred kolenami vyše trojcentimetrovej rezerva. S priečnym priestorom ani s priestorom nad hlavou už to ale taká sláva nie je.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A