vytisknout velikost písma Test Bureko H2X: Sen skutočnosťou

V ďalšom z rade špeciálnych vianočných testov vám predstavujeme Hummer, na ktorého výrobu sa Hummer nikdy neodhodlal. Atraktívny dizajn niekdajšieho konceptu HX ale nadchol muža, ktorý je pre splnenie svojich snov ochotný urobiť viac než väčšina nás ostatných...
Test Bureko H2X: Sen skutočnosťou
Zoznam kapitol
  1. Pôvod a technika; Prvé dojmy za volantom
  2. Milovické rochnenie; Generačná obmena
  3. Technické údaje; Kompletná fotogaléria

Poznáme to všetci: na autosalóne sa predstaví koncept, ktorý nás z toho či iného dôvodu vezme za srdce. "Kiež by to naozaj vyrábali," povzdychneme si v takej situácii, pretože dobre vieme, že niečo tak fantastického / futuristického / nepraktického / excentrického / bláznivého nikto nikdy do výroby nepustí. A tým to pre nás končí. Nie však pre Františka Janeša. Keď v roku 2008 po prvýkrát videl Hummer HX, koncept skráteného a zníženého Hummeru, hneď vedel, že ho chce. A rozhodol sa, že keď ho nemieni vyrábať Hummer, vyrobí si ho sám.

Inšpirácia konceptom

Výsledkom štyroch rokov vývoja, testovania a schvaľovania je Bureko H2X, unikátna prestavba Hummeru H2. Jedná sa vlastne o výbehový model (pozri záver testu), ale to mu rozhodne neuberá na pôsobivosti. Vyzerá ako špeciál, ktorý zablúdil do prevádzky z nejakého diaľkového púštneho maratónu.

Alebo rovno zo Šialeného Maxa. Už Hummer H2 so svojimi hranatými tvarmi pôsobí ako komiksový hrdina, ktorému kresliar namaľoval absurdne veľké ramená, ale Bureko s o pol metra skráteným rázvorom, nízkou strechou a do strán vystrčenými terénnymi pneumatikami je rovnaký komiksový hrdina, ktorému sa vymkli z rúk injekcie testosterónu.

Bureko H2X test AutoRevue.cz 108.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 104.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 095.jpg
Bureko H2X test AutoRevue.cz 096.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 097.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 098.jpgExpedičnú verziu modelu H2X spoznáte podľa špeciálnych off-road pneumatík alebo dvojice lopát na skosenom zadku; existuje aj prevedenie pre cestnú prevádzku

Podobne ako mnohé klasické off-roady má Bureko tú zvláštnu príťažlivosť áut, ktorých proporcie nie sú diktované stylingom, ale funkčnosťou. Extrémne krátke previsy vyzerajú dobre, pretože dávajú autu veľké nájazdové uhly. Krátky rázvor znamená predovšetkým lepšiu manévrovateľnosť medzi stromami alebo na veľkých terénnych zlomoch.

Štýl dotvára expedičná výbava: elektrický navijak v nárazníku, svetelná rampa, dvojica náhradných kolies za krátkou dvojmiestnu kabínou a pár poctivých lopát na skosenom zadku. (Existuje aj cestná verzia bez týchto vymožeností, ale zato s komfortnými sedačkami, cestným pružením aj obutím a interiérom čalúneným podľa priania zákazníka.)

Podsaditá kompozitová karoséria pomerne verne kopíruje vzhľad konceptu Hummer HX. Jeho výkresy síce František Janeš nezískal, ale pre inšpiráciu dobre poslúžil verne vyrobený angličák. Kompozit je krehký, ale natoľko pevný, že bežné terénne nehody pre neho nepredstavujú žiadnu výzvu. "Keď sa napríklad bokom opriete o strom alebo o svah, zodriete farbu, ale karosérii sa nestane vôbec nič," vysvetľuje Michal H., testovací jazdec a vývojový technik Burek.

Keď vezmete za masívne plastovú kľučku, musíte poriadne zdvihnúť koleno, aby ste dostali chodidlo na vysoký prah. Po vkĺznutí za volant sa ocitnete v nízko položenej anatomickej sedačke Sparco sa štvorbodovým bezpečnostným pásom. Palubná doska je upravená z Hummeru, z ktorého pochádza aj veľký štvorramenný volant a volič automatickej prevodovky.

Bureko H2X test AutoRevue.cz 090.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 085.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 089.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 086.jpg
V interiéri nájdete množstvo dielov z Hummeru, ale aj robustný ochranný rám, anatomické sedačky alebo vysielačku

Prekvapením je pozícia za volantom. Nesedíte s nohami pod sebou ako vo väčšine SUV, ale ako v pretekárskom aute - relatívne nízko nad podlahou, s nohami pred telom a relatívne vertikálne orientovaným volantom blízko hrudníka. Paráda!

Hýčkanie nečakajte

Keď sa napíše, že je odniekiaľ vidieť ako z tanku, väčšinou je to len málo nápaditá metafora lenivého autora, ale za volantom Bureka H2X sa skutočne cítite ako operátor vojenskej techniky. Dramaticky znížené, kolmé a ploché čelné okno pripomína priezor; nad vami sa prepletá konštrukcia masívneho ochranného rámu a na streche aj stĺpikoch vidíte povrchovo neupravené kompozitové diely; a pokiaľ ide o pohľad dozadu, musíte sa spoľahnúť na obraz z dodatočne namontovanej cúvacej kamery. Pôvodné vnútorné zrkadlo tu zostalo len preto, že obsahuje kompas.

Bureko H2X test AutoRevue.cz 041.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 060.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 075.jpgZákladom terénnych schopností H2X je už samotný tvar: krátky rázvor v kombinácii s extrémnymi nájazdovými uhlami

Vojenské autá pripomína aj vysielačka tróniaca na palubnej doske a tlačidlo kompresora pre dofukovanie kolies z kabíny, čo je špecialita Hummeru. Toto auto proste dáva všetkými možnými spôsobmi najavo, že to rozhodne nie je žiadna hračka pre slečinky. A to ste ešte nenaštartovali...

Radosti
Suverenita v ťažkom teréne
Perfektná pozícia za volantom
Vzhľad dakarského špeciálu
Dve lopaty vo výbave
Poctivý americký sound
Je to unikát
Starosti
Nulový výhľad dozadu
Sparťanská kabína
Už sa nevyrába
Majitelia, ktorí s ním jazdia len po ceste
8  /10
86 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria86 fotografií
201795027 362440553 205670685
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |