vytisknout velikost písma Test Bureko H2X: Sen skutočnosťou

V ďalšom z rade špeciálnych vianočných testov vám predstavujeme Hummer, na ktorého výrobu sa Hummer nikdy neodhodlal. Atraktívny dizajn niekdajšieho konceptu HX ale nadchol muža, ktorý je pre splnenie svojich snov ochotný urobiť viac než väčšina nás ostatných...
Test Bureko H2X: Sen skutočnosťou
Zoznam kapitol
  1. Pôvod a technika; Prvé dojmy za volantom
  2. Milovické rochnenie; Generačná obmena
  3. Technické údaje; Kompletná fotogaléria

Poznáme to všetci: na autosalóne sa predstaví koncept, ktorý nás z toho či iného dôvodu vezme za srdce. "Kiež by to naozaj vyrábali," povzdychneme si v takej situácii, pretože dobre vieme, že niečo tak fantastického / futuristického / nepraktického / excentrického / bláznivého nikto nikdy do výroby nepustí. A tým to pre nás končí. Nie však pre Františka Janeša. Keď v roku 2008 po prvýkrát videl Hummer HX, koncept skráteného a zníženého Hummeru, hneď vedel, že ho chce. A rozhodol sa, že keď ho nemieni vyrábať Hummer, vyrobí si ho sám.

Inšpirácia konceptom

Výsledkom štyroch rokov vývoja, testovania a schvaľovania je Bureko H2X, unikátna prestavba Hummeru H2. Jedná sa vlastne o výbehový model (pozri záver testu), ale to mu rozhodne neuberá na pôsobivosti. Vyzerá ako špeciál, ktorý zablúdil do prevádzky z nejakého diaľkového púštneho maratónu.

Alebo rovno zo Šialeného Maxa. Už Hummer H2 so svojimi hranatými tvarmi pôsobí ako komiksový hrdina, ktorému kresliar namaľoval absurdne veľké ramená, ale Bureko s o pol metra skráteným rázvorom, nízkou strechou a do strán vystrčenými terénnymi pneumatikami je rovnaký komiksový hrdina, ktorému sa vymkli z rúk injekcie testosterónu.

Bureko H2X test AutoRevue.cz 108.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 104.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 095.jpg
Bureko H2X test AutoRevue.cz 096.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 097.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 098.jpgExpedičnú verziu modelu H2X spoznáte podľa špeciálnych off-road pneumatík alebo dvojice lopát na skosenom zadku; existuje aj prevedenie pre cestnú prevádzku

Podobne ako mnohé klasické off-roady má Bureko tú zvláštnu príťažlivosť áut, ktorých proporcie nie sú diktované stylingom, ale funkčnosťou. Extrémne krátke previsy vyzerajú dobre, pretože dávajú autu veľké nájazdové uhly. Krátky rázvor znamená predovšetkým lepšiu manévrovateľnosť medzi stromami alebo na veľkých terénnych zlomoch.

Štýl dotvára expedičná výbava: elektrický navijak v nárazníku, svetelná rampa, dvojica náhradných kolies za krátkou dvojmiestnu kabínou a pár poctivých lopát na skosenom zadku. (Existuje aj cestná verzia bez týchto vymožeností, ale zato s komfortnými sedačkami, cestným pružením aj obutím a interiérom čalúneným podľa priania zákazníka.)

Podsaditá kompozitová karoséria pomerne verne kopíruje vzhľad konceptu Hummer HX. Jeho výkresy síce František Janeš nezískal, ale pre inšpiráciu dobre poslúžil verne vyrobený angličák. Kompozit je krehký, ale natoľko pevný, že bežné terénne nehody pre neho nepredstavujú žiadnu výzvu. "Keď sa napríklad bokom opriete o strom alebo o svah, zodriete farbu, ale karosérii sa nestane vôbec nič," vysvetľuje Michal H., testovací jazdec a vývojový technik Burek.

Keď vezmete za masívne plastovú kľučku, musíte poriadne zdvihnúť koleno, aby ste dostali chodidlo na vysoký prah. Po vkĺznutí za volant sa ocitnete v nízko položenej anatomickej sedačke Sparco sa štvorbodovým bezpečnostným pásom. Palubná doska je upravená z Hummeru, z ktorého pochádza aj veľký štvorramenný volant a volič automatickej prevodovky.

Bureko H2X test AutoRevue.cz 090.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 085.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 089.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 086.jpg
V interiéri nájdete množstvo dielov z Hummeru, ale aj robustný ochranný rám, anatomické sedačky alebo vysielačku

Prekvapením je pozícia za volantom. Nesedíte s nohami pod sebou ako vo väčšine SUV, ale ako v pretekárskom aute - relatívne nízko nad podlahou, s nohami pred telom a relatívne vertikálne orientovaným volantom blízko hrudníka. Paráda!

Hýčkanie nečakajte

Keď sa napíše, že je odniekiaľ vidieť ako z tanku, väčšinou je to len málo nápaditá metafora lenivého autora, ale za volantom Bureka H2X sa skutočne cítite ako operátor vojenskej techniky. Dramaticky znížené, kolmé a ploché čelné okno pripomína priezor; nad vami sa prepletá konštrukcia masívneho ochranného rámu a na streche aj stĺpikoch vidíte povrchovo neupravené kompozitové diely; a pokiaľ ide o pohľad dozadu, musíte sa spoľahnúť na obraz z dodatočne namontovanej cúvacej kamery. Pôvodné vnútorné zrkadlo tu zostalo len preto, že obsahuje kompas.

Bureko H2X test AutoRevue.cz 041.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 060.jpgBureko H2X test AutoRevue.cz 075.jpgZákladom terénnych schopností H2X je už samotný tvar: krátky rázvor v kombinácii s extrémnymi nájazdovými uhlami

Vojenské autá pripomína aj vysielačka tróniaca na palubnej doske a tlačidlo kompresora pre dofukovanie kolies z kabíny, čo je špecialita Hummeru. Toto auto proste dáva všetkými možnými spôsobmi najavo, že to rozhodne nie je žiadna hračka pre slečinky. A to ste ešte nenaštartovali...

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY