vytisknout velikost písma Test BMW X4 xDrive35i: Varili v Mníchove guláš

"Varila myšička kašičku ....", to určite každý pozná. U BMW sa evidentne týmto inšpirovali. Akurát miesto kaše uvarili poriadny guláš zmiešaný zo všetkého možného a celé to zabalili pod meno X4. Lenže viete čo? Ono to funguje. A nielen predajne.
Test BMW X4 xDrive35i: Varili v Mníchove guláš
Zoznam kapitol
  1. BMW X3 základom, Prvé dojmy: Opäť to isté BMW
  2. Je BMW X4 praktické?, Je BMW X4 pohodlné?
  3. A čo keď sa budem chcieť baviť?, Zobrazovanie náklonov? To je vtip?
  4. Guláš, ktorý chutí, Technické údaje
  5. Fotogaléria

BMW sa pred niekoľkými rokmi pustilo do segmentu, ktorému sa každý druhý smial. Veľmi dobre si spomínam, ako sa vtedy písalo, že sa ľudia od BMW zbláznili, keď chcú dávať dohromady kategórii veľkých SUV a kupé.

Lenže X6 sa prezentovalo rovnako ako napríklad Porsche Cayenne. V médiách sa píše o tom, ako je to celé zle, zákazníci naproti tomu berú showroomy útokom a všetci chcú presne tieto autá. 

Myslieť si môžeme, čo chceme, ale čísla hovoria nekompromisne. BMW X6 má na svojom konte vyše 250 000 predaných automobilov. A to je univerzálny argument, ktorý možno použiť na akúkoľvek kritiku. 

Dalo sa čakať, že BMW nenechá tento úspech ležať len tak ladom. A tak ešte pred uvedením BMW X6 druhej generácie dorazilo menšia X4. Nebudem ďaleko od pravdy, keď napíšem, že ide (minimálne na prvý pohľad) o absolútnu zmenšeninu pôvodného konceptu. Menší brat ponúkajúci to isté, akurát za relatívne nižšiu cenu. Hneď ako sme toto auto uvidel, bola mi jasná jedna vec. X4 je pre automobilku stávka na istotu. Toto bude predajný úspech.

x44.jpgx441.jpg
BMW X4 nadväzuje priamo na BMW X6. V bežnej prevádzke budete mať problém spoznať, kto z tejto dvojice okolo vás práve prešiel. 

Fakticky ide o ďalšiu zmes rôznych segmentov. V mníchovskej kuchyni už uvarili napríklad 3 GT alebo 5 GT. X4 je len ďalší guláš. A mieša toho dohromady toľko, že to snáď ani nemá cenu rozoberať, takže sa radšej pozrime na fakty.

BMW X3 základom

Zjednodušene povedané je X4 športovo ladená X3. Technický základ majú obidve autá rovnaký, zhodujú sa napríklad aj rázvorom náprav, novinka je ale výrazne nižšia. Presne povedané činí rozdiel 36 mm. Avšak pozor, tento rozdiel sa netýka výhradne karosérie, ale svetlej výšky. Aj tú majú obidve autá rovnakú, hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Podvozok ponúkne na pomery SUV slušných 204 mm.

x4_39.JPGx4_13.JPG
Techniku ​​daroval model X3. Rovnaký je rázvor náprav, karoséria je v prípade X4 výrazne nižšia. Určite však nejde o malé auto, ako by sa snáď mohlo na pohľad zdať. 

BMW X4 je oproti X3 aj o štrnásť milimetrov dlhšie a cestujúci sedia o dva centimetre nižšie vpredu, respektíve o 28 mm nižšie vzadu. Tlačové správy hovoria rovnako o športovo naladenom podvozku, a to všetko je zavŕšené karosériou tváriacou sa ako kupé. 

Do testu sa nám dostavilo vrcholné benzínové prevedenie xDrive35i s preplňovaným šesťvalcom, s M Paketom a červeným lakom karosérie. Je to presne to isté auto, aké môžete vidieť na plagátoch. 

Keď si všetko spomínané preložíme, zistíme, že by X4 malo byť auto mnohých tvárí. Na jednu stranu to je auto so športovými ambíciami, športovým podvozkom, ktorý ale má na druhú stranu podvozok dosť vysoký na to, že by snáď mohlo aj niečo prejsť v teréne. No ak tomu všetkému tu máme gény z X3, čo je vlastne také klasické a relatívne veľké SUV. Že by X4 bolo aj praktické? Zdá sa, že máme čo testovať.

x4_42.JPGx4_29.JPGTestované "skoro M" dostalo okrem iného agresívny predný nárazník. Bohužiaľ to, čo sa tvári ako veľké nasávacie otvory, je len efektný plast bez ďalšieho významu.

Prvé dojmy: Zase to isté BMW

Nerád by som sa niekoho dotkol, ale momentálne nie je BMW práve dvakrát kreatívne. Keď sa obzriem a zaspomínam na autá tejto značky, ktoré sme za posledných pár mesiacov testovali, musím sa priznať, že mi všetky tak trochu splývajú v jedno. Dizajn aj interiér sa stále opakujú. Je to dobre, alebo to je zle? Asi na tom nakoniec nezáleží, pretože je to skrátka fakt. A ten je opäť podložený predajnými číslami. BMW sa drží overenej praxe, čo je samozrejme logické. 

Nevýhodou je, že sú si autá navzájom podobné. BMW má veľmi širokú ponuku a dôkladne vypĺňa medzery na trhu. S tým sa potom rozdiely zmenšujú. Pekne to demonštruje práve rada 3 Touring, 3 GT, X3 a X4. U posledného menovaného navyše platí, že je na prvý pohľad skoro rovnaký ako jeho väčší súrodenec X6. 

Prvé myšlienky sa preto nemohli nemotať okolo toho, že som rovnaké auto už testoval. Okrem dizajnu vás v tom utvrdí aj interiér. Toto usporiadanie sme skúšali toľkokrát, že vás rovno odkážem do sekcie testov BMW, kde si môžete vybrať skoro čokoľvek a budete vedieť, o čom je dnes reč. Jedným dychom ale musím dodať, že "zase to isté BMW" zároveň znamená opäť veľmi dobre spracovaný interiér, prehľadne rozmiestnené ovládače alebo napríklad výborný systém iDrive. Ale to už poznáme.

Radosti
Velmi univerzálne auto
Podarený podvozok a motor
Relatívne priestranný interiér
Správanie pri ostrej jazde
Výborne pracujúca prevodovka
Starosti
Slábnuce brzdy
Vyššia reálna spotreba / malý dojazd
Zlý výhľad dozadu cez malé okno
Aerodynamický hluk vo vyšších rýchlostiach
S príplatkami vysoká konečná cena
7  /10
86 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria86 fotografií
442019361 440864116 474195783
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A