vytisknout velikost písma Test BMW X4 xDrive30d: Zatiaľ najhoršie

Menší súrodenec X6 s naftovým šesťvalcom pod kapotou je najmenej podareným modelom BMW, aký sme kedy testovali. Ale aby ste to chápali správne: "najhoršie BMW" je niečo ako "najhoršia michelinská reštaurácia". Znamená to skôr nenaplnené očakávania než nejaký prúser.
Test BMW X4 xDrive30d: Zatiaľ najhoršie
Zoznam kapitol
  1. Vynikajúci motor; Neuveriteľná spotreba
  2. Z kráľovskej disciplíny je kameň úrazu
  3. Vnútorný priestor a praktickosť; Verdikt
  4. Technické údaje; kompletná fotogaléria

Podľa správnosti by sme mali začať predstavením testovaného auta, pokračovať dojmami z jazdy a používania a dospieť k verdiktu, ale je mi jasné, že po tak provokatívnom úvode sa nemôžem nasledujúcich osem normostrán robiť akoby sa nič nedialo. Zatiaľ teda aspoň stručne: Ak necháme bokom model 218d Active Tourer (ktorý predsa len s ostatnými modelmi BMW porovnávať nemožno), je táto matne čierna X4 najslabším bavorákom, akým som kedy jazdil.

BMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 169.jpgBMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 164.jpgBMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 155.jpgBMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 166.jpgBMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 158.jpgBMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 154.jpg
xDrive30d s 190 kW a 560 Nm je slabšia z dvoch ponúkaných variant šesťvalcového dieselu

Silné slová, ja viem. A preto hneď dodám, že je potrebné chápať ich v patričnom kontexte. "Najhoršie BMW, akým som kedy jazdil" je niečo ako "najhoršia michelinská reštaurácia, v akej som kedy jedol". Aj ten najslabší podnik s hviezdičkou Michelinu na dverách je v absolútnom meradle stále súčasťou užšej špičky "lepších" reštaurácií. A "najhoršie BMW" rozhodne neznamená, že by ste mali pohoršene zanadávať a demonštratívne odkráčať kúpiť si lístok na MHD, keby vám ho niekto silou mocou pchal do garáže. Len to skrátka nie je úplne ono.

Tentokrát s dieselom

Nevyhnutné úvodné vysvetlenie máme teda za sebou a poďme rovno k testovanému autu. Model X4 ako taký sme si už podrobne predstavili v teste Lukáša Dittricha, ktorý na jeseň dôkladne vyskúšal motorizáciu xDrive35i. Dnes sa preto obmedzíme na dojmy z konkrétneho motora a pozrieme sa aj na vnútorné rozmery, ktoré sme v prvom teste nezmerali.

BMW X4 xDrive30d je slabšia z dvoch ponúkaných variant naftového šesťvalca (tri-turbo 50d zostáva vyhradené väčším modelom). Aj tak dosahuje fantastického výkonu 190 kW (258 k) a plnotučného krútiaceho momentu 560 Nm. Momentová krivka navyše vystúpi k maximálnej hodnote už v 1500 ot./min.

Konkurencia zatiaľ priameho súpera X4 v ponuke nemá (aj keď Mercedes už jeho podobu zverejnil), pre zaujímavosť sa však môžeme pozrieť na porovnateľnej motorizácie ekvivalentných SUV s tradičnou karosériou. Audi Q5 3.0 TDI má 180 kW v 4000 ot./min. a 580 Nm v 1400-3250 ot./min. Jeho maximálny krútiaci moment je teda o niečo vyšší a dostupný v širšom rozsahu otáčok.

Mercedes-Benz GLK ponúka jediný naftový šesťvalec, 350 CDI s parametrami 170 kW v 3800 ot./min. a 540 Nm v 1600-2400 ot. / min.

Stovku zvládne pod šesť sekúnd

Nástup osemstupňových prevodoviek bol síce vynútený snahou o znižovanie emisií CO2 v homologizačnom cykle merania spotreby, ale ako sekundárny efekt priniesol aj dramatické zlepšenie akcelerácie. X4 xDrive30d ide stovkou už 5,8 s po štarte. To bolo ešte pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľné aj vo vrcholných "über-dieseloch". Úctyhodná je aj najvyššia rýchlosť 234 km/h.

Pocit z jazdy týmto parametrom zodpovedá. Hoci X4 je dosť ťažké (1895 kg) a nie príliš aerodynamické auto, mamutia sila motora v kombinácii s rýchlo a presne fungujúcim 8° automatom vás kedykoľvek nenútene posunie vpred, či už štartujete zo semafórov alebo potrebujete pridať vo vysokom diaľničnom tempe.

Ak nemáte osobnú skúsenosť s ešte silnejšími superdieselmi, nikdy nebudete mať pocit, že by to chcelo nejaké kone naviac.

Prudká akcelerácia v nižších rýchlostiach vyplýva z krátkeho odstupňovania prevodov. Automat radí dvojku v 50 km/h, dvojku v sedemdesiatich, trojku v sto desiatich a štvorku už pri 135 km/h. Šestka príde k slovu o ďalších 40 km/h neskôr.

Na rozdiel od 35d sa táto motorizácia toľko neozýva syčaním a frkaním od turba, namiesto neho preniká do kabíny pri prudkej akcelerácii vzdialené, ale hutné a ľubozvučné vrčanie. A o turboefekte nemá zmysel hovoriť. Áno, keď prepnete na manuálne radenie, necháte spadnúť otáčky až k voľnobehu a potom zošliapnete plyn len tak prudko, aby ste neaktivovali spínač kickdownu, nachytáte motor v mŕtvom pásme okolo 1300 otáčok. Takéto samoúčelné cvičenie má ale nulový prenos do praktickej jazdy.

BMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 177.jpgBMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 178.jpgBMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 180.jpgMultimediálne systémy často kritizujeme za nedotiahnutý preklad; v bavoráckom iDrive však na zavádzajúce alebo komické obraty len tak nenarazíte. Pochvala!

To už vám skôr môže vadiť typická snaha BMW tváriť sa, že ich diesely sa dajú vytáčať až za 5000 ot./min. Fakticky to síce ide, ale to už motor dávno neťahá. Ak nechcete nechať voľbu prevodov na automate, má zmysel radiť najneskôr v štyroch tisícoch, eventuálne ešte o päťsto otáčok ďalej, ak vám zostáva posledných pár metrov k zákrute.

Ak od vás prevodovka dostane voľné ruky, využíva mocného ťahu šesťvalca v nízkych otáčkach. Pri mestských 50 km/h sa motor prevaľuje v slabých 1400 ot./min. a automat nepodradí ani v celkom prudkom stúpaní, samozrejme ak v tej chvíli nevydáte pravým členkom pokyn k akcelerácii. To ale nie je najvyšší prevodový stupeň.

Parádna spotreba

Na "osmičku" točí motor rovnakých 1400 otáčok (približne, z rozlíšenia stupnice otáčkomera nemožno presné hodnoty odpočítať) v stokilometrovej rýchlosti. Zrýchlenie na diaľničnú stotridsiatku pridá na otáčkomeri len asi 400 otáčok, takže ak dodržiavate rýchlostné limity a vyhýbate sa prudkej akcelerácii, motor sa prakticky nikdy nepozrie do hornej polovice pracovného rozsahu. To by malo znamenať veľmi nízku reálnu spotrebu.

Výrobca udáva 6,1 l/100 km v kombinovanom cykle. My sme absolvovali našu pravidelnú meraciu trasu s výsledkom 7,0 l/100 km, čo je vzhľadom k veľkosti a hmotnosti auta vynikajúce číslo. Náš dlhodobo testovaný Peugeot 308 SW si na rovnakej trase zabehnuté rovnako pokojným štýlom povedal o 6,7 l, a to má pod kapotou tisícdvestovka.

BMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 179.jpgBMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 185.jpgBMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 183.jpg8-stupňovému automatu môžete "hovoriť" do práce pákou aj tlačidlami pod volantom; prepínač jazdných režimov vľavo od voliča ponúka okrem športového aj extra úsporný mód Eco Pro

Rovnako ako iné moderné bavoráky s voličom jazdných režimov ponúka model X4 aj režim Eco Pro, ktorý by mal priniesť ďalšie zníženie spotreby. Po jeho aktivácii sa zmení mapovanie plynového pedála aj stratégie radenie. Elektronika navyše reguluje odber niektorých spotrebičov, typicky klimatizáciu. Zo zvedavosti som teda po zmeraní spotreby zapol Eco Pro a obišiel trasu ešte raz.

Než sa pravý členok prekalibruje, je spomalenie činnosti motora naozaj citeľné a skoro až nepríjemné. Čisto pocitovo by som tiež prisahal, že plynový pedál nielen vyžaduje dlhšiu dráhu zošliapnutia na dosiahnutie rovnakého prísunu paliva, ale kladie aj silnejší odpor.

BMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 205.jpgBMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 204.jpgBMW X4 xDrive30d v testu AutoRevue.cz 201.jpg
K zníženiu spotreby prispievajú aj detaily ako aktívne žalúzie v maske chladiča

Výsledok je ale neoddiskutovateľný. Hodnota 6,5 l/100 km je len o štyri desatiny horšia ako kombinovaná spotreba, zistená v nerealistickom meracom cykle, a v podstate na úrovni omnoho menších, ľahších a slabších áut.

Považujem za fantastické, že môžete s autom veľkosti a tvaru BMW X4 dnes zrýchliť na stovku za menej ako päť sekúnd a jazdiť za menej ako sedem litrov (hoci pochopiteľne nie naraz). Ak by sme sa bavili len o hnacom reťazci, v podstate by som nemohol než vyhlásiť X4 xDrive30d zázrakom technického pokroku. Lenže je tu tiež maličkosť v podobe podvozku a jazdných vlastností.

Radosti
Nečakane veľký priestor pre cestujúcich
Obrovský batožinový priestor
Fanastická pozdĺžná dynamika
Zladenie motoru s prevodovkou
Spotreba (vzhľadom k veľkosti)
Starosti
Silné rázy na ostrých nerovnostiach
Ťažkopádnosť v zákrutách
Výhľad šikmo dozadu
Vŕzganie interiéru
6  /10
73 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria73 fotografií
318736198 209174327 569608955
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |