vytisknout velikost písma Test BMW M4 Cabrio: Je vám zima?

Koniec leta, letisková plocha, nad ktorou sa trasie vzduch, a uprostred toho stojí vrčiace BMW M4 so stiahnutou strechou. Sú veci, ktoré vás jednoducho zahrejú na duši...
Test BMW M4 Cabrio: Je vám zima?
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Prvé stretnutie
  2. Smer letisko, V priamke neuveriteľne rýchle
  3. Zrodený pre jazdu bokom
  4. Deň druhý: okreska
  5. Je vám zima?, Technické údaje
  6. Fotogaléria

Tento spôsob zimy sa mi zdá trochu nešťastný. Teploty dosť nízke na to, aby vám vonku bolo chladno, ale nie tak nízke, aby konečne napadol sneh a človek si mohol užiť zimné radovánky, ako sa nám to pošťastilo pred pár rokmi s Porsche 911 Carrera 4S. Ale viete čo? Už od konca augusta schovávame presne pre túto príležitosť auto, ktoré by vám mohlo zdvihnúť náladu, ktoré jednoducho zahreje na duši - BMW M4 Cabrio.

O novej generácii M3/M4 toho bolo napísané naozaj veľa a veľa som o tomto aute tiež čítal. Moje očakávania preto neboli vôbec malé. Teda presnejšie povedané som sa na test dosť tešil, takže som hneď o desiatej dopoludní (skôr to nešlo) naklusal do BMW, vyzdvihol kľúče a zamieril do podzemnej garáže. Testovacie autá bývajú rozmiestnené tak rôzne po garáži, takže namiesto obchádzania som naslepo stláčal diaľkové ovládanie, za rohom sa ozvalo typické cvaknutie centrálneho zamykania a zasvietili sa svetlá. Takže to je ono - kabrio, ktoré má pod kapotou výkon 431 koní, kabrio, ktoré dá stovku za 4,4 s, kabrio, ktoré svojou rýchlosťou strčí do vrecka kde koho...

bmw_m4_071.JPGbmw_m4_072.JPGNová generácia M3 / M4 sa podarila. Od prvého pohľadu viete, čo je zač. Takže "dobrý deň" a nastupujeme.

Nezostáva než otvoriť bezrámové dvere, najlepšie tak, aby som ich hneď neodrel o stenu (priestoru okolo auta na rozdávanie fakt nie je) a naštartovať. Šesťvalec naskočí tak zlovestne, ako keby ste ho zobudili, keď bol práve v tej najtvrdšej fáze spánku, čo sa rozlieha po celej garáži. Rýchlo sa ale umúdri a za príjemného vrčania garáž opúšťame.

Prvé stretnutie

Súčasná generácia BMW M3 / M4 sa mi veľmi páči. Podľa môjho skromného názoru síce rôzne doplnky z programu M Performance pre obyčajné motorizácie a rôzne M pakety nakoniec trochu zničili dizajnové kúzlo vrcholných BMW, ale to vás toľko zaujímať nemusí. Predovšetkým pohľad na prednú časť dáva jasne najavo, že sa tu nebudeme hrať na športové auto. Poriadne diery v nárazníku, hrče na kapote, štyri koncovky výfuku vzadu, obrovské kotúče, vytiahnuté blatníky. Toto nie je nejaká náhražka s dieselom pod kapotou, toto je čistokrvný športový automobil.

bmw_m4_070.JPGbmw_m4_063.JPG
Nárazník s naozaj funkčnými otvormi, prifúknutá kapota, štyri koncovky výfuku... Kdeže, toto auto sa nehrá na športiak ako niektorými inými prvkami od M Performance dozdobené BMW. 

A pristane mu to ako so strechou, tak bez strechy. No dobre, bez strechy mu to pristane o niečo viac. Ani neviem prečo, ale mal som za to, že strecha bude plátená. To je samozrejme omyl. Strecha je plechová a zložená z troch dielov. Na manipuláciu potrebujete dvadsať sekúnd a môžete pritom ísť maximálne 18 km/h.

Prvý dojem zvláda M4 Cabrio výborne, ale usadnutie do interiéru by snáď mohlo byť pre niekoho aj sklamaním. Iste, je tu perfektná koža, vynikajúce spracovanie, všetko tak, ako má byť. Lenže fakt, že sedíte v rakete, ktorá prišla o strechu, vám pripomenie snáď len malé logo na volante, príjemne tvarované sedačky a karbónové dekory. Všetko ostatné vyzerá rovnako, ako si to pamätám z testov mnohých iných BMW. Je to tak správne, alebo to je naopak zle?

bmw_m4_018.JPGbmw_m4_035.JPG
Športový volant, športové sedačky, nejaká tie logá a? A už nič. Jeden by povedal, že interiér je taký štandardný. Ergonómii však nebudete chcieť nič vytýkať. 

Ergonómii nie je čo vytknúť, volant skvele padne do ruky, na pozíciu za volantom nemožno povedať nič zlé a ak budete chcieť skúšať potenciál M4 na viac ako päťdesiat percent, nič iné vás vlastne ani zaujímať nemusí. Takže áno, je to takto správne. Ide predsa o športové auto.

A ide aj o štvormiestny kabriolet. Ak automaticky považujete zadné miesta za zbytočné, ako som to robil ja, ste na omyle. Zbytočné nie sú, je tu naopak prekvapivo dosť priestoru aj pre vyššie postavy a to aj v prípade, kedy nebudete mať strechu zloženú. Keby to snáď niekoho zaujímalo, tak kufor ponúkne objem až 370 litrov. Ak strechu zložíte, scvrkne sa jeho objem na 220 litrov. Ale aj s tým sa dá prežiť.

Radosti
Motor, prevodovka, brzdy
V každej rýchlosti silný záťah
Pri pokojnej jazde komfortný podvozok
Rozumná spotreba
Relatívne priestranný interiér
Starosti
Vysoká hmotnosť
Aj v najostrejšom režime mäkší podvozok
Na okresky až príliš rýchle...
9  /10
100 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria100 fotografií
361236051 645002021 357993914
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A