vytisknout velikost písma Test BMW i8: Elektrina vs. oheň

BMW i8 je nesmierne rýchle, zábavné, ekologické, atraktívne, revolučné, úsporné, futuristické... A napriek tomu by sme ho nechceli.
Test BMW i8: Elektrina vs. oheň
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Ukáž sa!
  2. Interiér štandardný, Ako sa otvára? A čo je vnútri?
  3. Do mesta sa vážne nehodí, Ale sú situácie, kedy príde vhod
  4. Predstavte si, že sedíte v letadle
  5. Pekelne rýchly, hneď ako si zvyknete
  6. Elektrina vs. oheň, Verdikt, Technické údaje
  7. Fotogaléria

Písal sa rok 2011 a automobilka BMW oficiálne začala vstup do novej éry, keď založila značku "i". Priaznivcom klasických BMW sa naježili vlasy na hlave, aby v zápätí zošediveli a hromadne vypadli. Takže je to definitívne, v Mníchove s konečnou platnosťou zanevreli na svoje tradície a pustili sa do vývoja áut založených na ekológii a elektrickej energii. Ale čo, stále to je hudba vzdialenej budúcnosti.

Dnes máme rok 2016 a nová "íčková" éra automobilky BMW je skutočnosťou. Akú má chuť, to sme si vyskúšali už v rámci testu BMW i3. Lenže i8, to je celkom iná rozprávka. Od prvého pohľadu, od prvého kontaktu, od prvých kilometrov strávených za volantom. Či už patríte k priaznivcom podobných stratégií, alebo elektromotory v športových autách na smrť nenávidíte, vždy platí, že je BMW i8 nesmierne zaujímavé auto.

_DSC0199.JPG_DSC0204.JPG
Takto to vyzerá, keď budúcnosť predbehne svoju dobu. Dizajn snáď ani nepotrebuje komentár. 

Než sa pustíme do hodnotenia, je potrebné hneď na úvod spomenúť jednu dôležitú vec. Testy plug-in hybridných automobilov sú trochu zložitejšie než testy konvenčných motorov. V podstate skúšate dve autá naraz, čo logicky vyžaduje viac času. Oficiálne novinárske BMW i8 sa ale dostalo do Českej republiky len na malú chvíľu, takže aby sa odviezlo čo najviac redakcií, boli zápožičky pre všetky redakcie skrátené a ani tá naša nebola výnimkou.

Preto berte nasledujúce údaje predovšetkým o spotrebe s istou rezervou. Predsalen namiesto toho, aká je spotreba po dlhšej jazde v meste s vybitými a plne nabitými akumulátormi, sme dali prednosť rýchlejšej jazde po okreskách a na ostatné disciplíny úplne neostal čas.

Ukáž sa!                   

Podobne ako BMW i3 sa aj i8 skladá z dvoch základných modulov. Ten technický nesie označenie Drive a nájdete v ňom motory, lítium-iónové akumulátory a väčšinou diely vyrobené z hliníkových zliatin. Na túto časť prichádza takzvaný modul Life, ktorý tvorí karosériu, priestor pre posádku aj pár tašiek. Táto časť je vyrobená z plastu vystuženým karbónovými vláknami (CFRP), takže je veľmi pevná a zároveň ľahká.

_DSC0228.JPG_DSC0240.JPG
Nízká silueta, extrémny dizajn a výklopné dvere. Toto auto neprehliadne nikto. 

Celkovo váži i8 1490 kg, pričom BMW sľubuje rozloženie "takmer 50/50". Skúšal som dohľadať, koľko to teda je presne, ale úspešný sme neboli. Rovnako všeobecný údaj potom automobilka uvádza aj v prípade ťažiska. To je "nižšie ako 460 mm ". Hoci presné čísla chýbajú, je jasné, že BMW i8 dostalo relatívne nízku hmotnosť a vďaka svojej stavbe, kedy sú ťažké veci dole a ľahké hore, aj veľmi sľubné jazdné vlastnosti.

Trúfnem si ale tvrdiť, že toto všetko, rovnako ako prepracovaný hybridný systém pohonu, ku ktorému sa ešte dostaneme, bude väčšine majiteľov úplne ukradnutý. Prečo? Pretože tu hrá jednoznačne najdôležitejšie úlohu dizajn. Ten je tak extrémne nápadný, že všetko ostatné stavia na vedľajšiu koľaj.

Kto nevidel BMW i8 v reálnej prevádzke, v kontexte všetkých tých Octavií, Fabii, Kii, Hyundaiov a mnohých starších vozidiel, ten si nedokáže predstaviť, o čom je reč. Fotky tú silu, akú má vzhľad i8, nevystihnú a nevystihne to ani návšteva showroomu. Realita prevádzky je neskutočná. Kto chce byť vidieť a chce byť vždy a všade stredobodom pozornosti, ten si aktuálne nemôže kúpiť lepšie auto.

_DSC0197.JPG_DSC0260.JPG
Niečo tak neuveriteľne nápadného sme ešte v redakcii nemali. BMW i8 vyzerá na slovenských cestách ako UFO. A to sa bude určitej skupine zákazníkov veľmi páčiť. 

BMW i8 pôsobí ako zjavenie. Vzhľad bol údajne tvorený podľa aerodynamiky a tým najzákladnejším predmetom, ktorý sa stal inšpiráciou, bola obyčajná kvapka vody. Okrem efektného a neprehliadnuteľného dizajnu má výsledok na svedomí aj veľmi priaznivý súčiniteľ odporu vzduchu 0,26.

Osobne sa ale musím priznať k tomu, že ma neustála pozornosť všetkých okolo začala dosť skoro obťažovať. Vy jednoducho nemôžete vystúpiť z auta, bez toho, aby sa okamžite neobjavil niekto, kto sa začne o vozidlo zaujímať. BMW i8 je extrémne nápadné a verte tomu, že nejde o žiadnu nadsádzku. Ja asi nie som cieľová skupina, ale úplne chápem zákazníkov, ktorým sa takéto situácie naopak páčia. Mimochodom záujemcov o i8 je toľko, že sa na auto ešte nedávno čakalo osemnásť mesiacov.

Radosti
Extrémne nápadný dizajn
Moderná technika
Vzhľadom k rýchlosti nízka spotreba
Relatívne nízka hmotnosť
Chuť zrýchlovať v každej rýchlosti
Chuť zatáčať v tiahlych oblúkoch
Starosti
Pre vyššie postavy zlý výhľad všetkými smermi
Horšie nastupovanie a ešte horšie vystupovanie
Vysoko nepraktické do mesta
Instantná príchuť pohonnej jednotky
V porovnaní s klasickými motormi tak trochu bez emócii
8  /10
91 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria91 fotografií
510696446 509746164 279973576
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A