vytisknout velikost písma Test Audi RS 5 Coupé vs. Mercedes-AMG C 63 S Coupé

Nehovoríme, že je Audi z dnešnej dvojice horším autom. Je jednoducho iné. Keby sme si chceli za 100-tisíc eur kúpiť niečo normálne na svižné každodenné presuny, bez váhania by sme skočili po RS 5.
Test Audi RS 5 Coupé vs. Mercedes-AMG C 63 S Coupé

Preč sú doby, kedy sme považovali autá s výkonom 300 koní a viac za niečo úplne výnimočné. Dnes také výkony ponúkne hocijaký hatchback alebo naftový kombík či SUV. Kto chce niečo extra, pravdepodobne sa obzerá po autách, ktorých trojciferné hodnota výkonu začína číslovkou 4, ale skôr rovno 5.

Kým Audi RS 5 sa predstavilo iba nedávno a je hlavným dôvodom dnešného porovnania, Mercedes C 63 AMG Coupé je tu s nami už nejaký ten piatok. Svetu sa ukázal v auguste 2015. Dôvod existencie oboch áut je celkom jasný, tvoria športový vrchol vlastnej modelovej rady. Avšak obaja podávajú svoje výkony odlišným spôsobom. Vlastne jediným totožným prvkom je použitie preplňovaného zážihového motora vpredu.

DSC0148.jpgDSC0160.jpg

Približne porovnateľných áut (cenou, výkonom, koncepciou) je samozrejme na trhu viac. Napríklad BMW M4, Ford Mustang, Alfa Romeo Giulia a veľa ďalších. Dokonca sme v tejto cenovej relácii mohli siahnuť aj po ikonickej 911, aj keď tá už hrá na trošku inú strunu. Trh je však v tejto kategórii pomerne našlapaný, čo je pre klientov a ich zhruba 100-tisíc eur na hranie iste dobrá správa. My sme sa rozhodli pre Mercedes, pretože sa nám zdalo, že jeho brutálny charakter bude krásne kontrastovať s očakávanou uhladenosťou Audi.

Tabuľky hovoria jasne

Na papieri vyzerá všetko pomerne jednoznačne. Mercedes má väčší a výkonnejší motor. Zdá sa, že oproti minulej generácii C 63 AMG Coupé príliš "nezmäkol". Aj keď znížil objem z 6,2 na 4,0 l, stále si zachováva rovnaký počet ôsmich valcov a pridáva dve turbodúchadlá. Výkon vrcholného prevedenia AMG S sa zvýšil z 358 kW (487 koní) na 375 kW (510 koní), krútiaci moment narástol z 600 na 700 Nm.

Audi evidentne podľahlo vlne downsizingu viac. Atmosférický osemvalec 4,2 l vymenilo za dvoma turbami prepĺňaný šesťvalec 2,9 l. Výkon zostal medzigeneračne rovnaký, na úrovni 331 kW (450 koní). Krútiaci moment síce posilnil z 430 Nm na 600 Nm a presunul sa do "dieselových" 1900 min-1, ale otázka je, či taký priebeh sily vlastne u vrcholného športového modelu chcete. Audi však medzigeneračne schudlo 60 kg, to je určite vítaná správa.

Dynamiku v priamke najlepšie vystihnú nami namerané hodnoty pomocou zariadenia VBox. Potenciál Mercedesu je značný. Síce stráca na štarte, ale akonáhle sa jeho zadné pneumatiky oprú o asfalt, odhodlane vyrazí vpred a zmizne Audi rozdielom niekoľkých dĺžok. Akoby vôbec nevedel, kedy má prestať. Aj pružné zrýchlenie má výrazne lepšie.

Namerané hodnoty Audi RS5 Mercedes-AMG C 63 S
ZRÝCHLENIE Z MIESTA
0-50 km/h (s) 1,55 1,95
0-100 km/h (s) 4,11 4,29
0-130 km/h (s) 6,37 6,25
0-150 km/h (s) 8,29 7,89
0-170 km/h (s) 10,87 9,80
0-200 km/h (s) 15,53 13,62
ZRÝCHLENIE PRUŽNÉ
30-50 km/h (s) 0,76 0,8
50-70 km/h (s) 0,85 0,83
80-120 km/h (s) 2,63 2,3
130-150 km/h (s) 1,92 1,65
130-200 km/h (s) 9,17 7,38

Rozdiel potom asi najlepšie vystihne graf akcelerácie. Mercedesu patrí modrá krivka:

audi-rs5-vs-mercedes-c63.jpg

Naše dynamické meranie neprebieha v úplne ideálnych podmienkach a zrejme najlepšie sa približuje k tomu, čoho dosiahne priemerný vodič na bežnej ceste alebo niekde na okruhu či letisku. Naše výsledky tak väčšinou nezodpovedajú udávaným hodnotám automobiliek.

Lenže posudzovať autá na papieri podľa tabuliek je nuda. A ani jednoduchým meraním na rovinke mnoho nezistíme. Takže sme sa v redakcii na jeden deň obetovali a vyrazili na cesty v krivoklátskych lesoch zisťovať, ktoré auto z tejto dvojice je lepšie. A pretože každý porovnávací test by mal mať víťaza a porazeného, ​​začneme od "posledného" miesta.

Druhé miesto: Audi RS 5

Plusy

 • Každodenná použiteľnosť
 • Znesiteľné odpruženie na rozbitej ceste
 • Veľmi presvedčivá dynamika

Mínusy

 • Chýba mu výbušný charakter
 • Motor je mdlý a nemá poriadny zvuk
 • 4.0 TFSI by sa dopredu nevošiel?

Niekto musel skončiť druhý. Ale to neznamená, že by bolo Audi RS 5 zlé auto, ktorému by ste sa mali so svojimi 100-tisíc eurami vyhnúť oblúkom. Strašne záleží na prioritách. Pokiaľ chcete príjemne rýchle kupé, s ktorým sa dá jazdiť každý deň do práce, vlastne ani nemusíte čítať ďalej. Pre vás je jasným víťazom Audi, takže si ho môžete ísť s kľudným svedomím kúpiť a žiť spokojný život v jeho spoločnosti.

DSC0090.jpgDSC0183.jpg

Problém Audi je v tom, že podáva svoje výkony tak precíznym a civilizovaným spôsobom, že je veľmi ťažké ho označiť za zábavné a ostré športové auto v tom pravom zmysle. Rýchle? Áno, veľmi. Zábavné? Nie, skoro vôbec. Športové auto by malo predsa rozdávať radosť a emócie, mať poriadny zvuk a predovšetkým vodičov baviť.

Podobne na tom bolo aj superšportové Audi R8, ktorého chirurgická presnosť obalená nemeckou vážnosťou nedokázala v porovnávacom teste poraziť síce horšá, ale teatrálnejší Jaguar F-Type SVR. Audi robí skvelé autá, ale nájsť v nich väčšiu porciu starej dobrej vodičskej radosti ide ťažko.

Matne si spomínam na krátku jazdu s Audi RS 5 minulej generácie s fantastickým osemvalcom. Ten motor bol klenot. V nízkych otáčkach sa správal veľmi civilizovane, v strednom pásme odovzdával úplne dostatočné porcie krútiaceho momentu na svižné predbiehanie a v posledných 1500 otáčkach ukázal, čo má robiť atmosférický osemvalec v športovom aute.

V6 stačí, ale nemá "gule"

No a teraz tu máme tento šesťvalec. Je mdlý, priebehom výkonu pripomína skôr silný turbodiesel. Otáčky mu síce nevadia, ale zabudnite na dobu, keď vodič musel s motorom pracovať a držať ho v hornej časti otáčkomera, aby sa niečo dialo a bol potom za svoju snahu náležite odmenený. Jasne, Audi RS 5 vie drviť priemernú slovenskú okresku nevídaným spôsobom, ale je celkom jedno, či motor držíte v červenom poli, alebo pri 2500 otáčkach na vyšších prevodových stupňoch. Ide stále rovnako.

DSC0097.jpgDSC0186.jpg

Rychlému Audi chýba aj zodpovedajúca zvuková kulisa. Ako by sa motor hanbil poriadne zakričať. Pritom zvukový sprievod k športovému autu neodmysliteľne patrí a to je napríklad dôvod, prečo stále nedokážeme pochopiť, ako chce existujúcich majiteľov šesťvalcových Boxsterov a Caymanov presvedčiť, aby prešli na tú štvorvalcovou vec.

Audi má svoju zákaznícku skupinu ale presne otipovanú, takže vie, čo na nich platí. Statický dojem je veľmi dobrý. Síce v interiéri RS 5 spoznáte bežnú modelovú radu, ale tak pekné sedačky s originálnym vzorom v obyčajnej A5 nedostanete. Súčasní majitelia budú zvyknutí na ovládanie infotainmentu, ergonómia je podľa tradície výborná a kvalita najmenších detailov úplne zodpovedá očakávaniam. V RS 5 ale tiež prekvapuje jej nenútenosť. Ničím neprovokuje a nepošťuchuje, skôr len čaká, čo budete chcieť robiť.

DSC0166.jpgDSC0174.jpg

Po konštrukčnej stránke sa Audi RS 5 od bežnej radu A5 veľmi nelíši. Motor 2.9 TFSI je ale unikátny. V porovnaní s 3.0 TFSI má napríklad dve turbá namiesto jedného, ​​o 3 mm nižší zdvih piesta a znížený kompresný pomer z 10,3 na 10,0:1. Aj keď bola prevodovka upravená, jedná sa o osemstupňový automat s hydrodynamickým meničom. Dvojspojku tu nečakajte. Rozdielne je samozrejme tiež naladenie podvozka a možnosť priplatiť si za adaptívny podvozok RS Plus, keramické brzdy a ďalšie detaily.

Takže sme zase tam, kde sme boli. Audi RS 5 môžete úplne presne nasmerovať k apexu zákruty, bezstarostne na výjazde ťahať za plyn a užívať si úplne presné zladenie hnacieho reťazca, riadenie a charakteristiku podvozku. Len s odstupom času neviete, aké Audi ste to vlastne riadili. Či to bola RS 5 Coupé, S4 v kombíku, naftová A6 alebo A4 na plyn. Moderné Audi sa jednoducho nedokážu zaryť pod kožu. Ak sa chcete za volantom naozaj baviť a domnievate sa, že športové auto by malo vodiča aj trochu desiť a získať si jeho rešpekt, budete sa hrnúť za volant víťaza nášho porovnávacieho testu.

Prvé miesto: Mercedes-AMG C 63 S Coupé

Plusy

 • Dychberúca dynamika
 • Hrubiánský prejav
 • Vynúti si od vodiča rešpekt

Mínusy

 • Na slovenskej okreske neznesiteľne tvrdý podvozok
 • Zadné sedačky sú k ničomu
 • Zvláštny pocit ťažkopádnosti

Čím začať? Mercedes nechal ostrému kompaktnému C osemvalec a poriadne ho nafúkal dvoma turbami. Už výzor tohto kupé pôsobí veľmi výhražne a dáva okázalo najavo svoj potenciál. Audi je vedľa Mercedesu vlastne úplne nenápadné. Nebyť atraktívnej zelenej farby, ani by ste nezaregistrovali, že vedľa vás stojí niečo zaujímavejšie než základná A5 2.0 TDI.

DSC0077.jpgDSC0213-1.jpg

Naštartujte a zatiaľ čo Audi len tak z donútenia zabručí a zase stíchne, Mercedes zarachotí, ako keď hodíte zo schodov dve plechové debny s náradím. Susedia vás budú milovať, ak vyrážate z domu o piatej ráno. Budíček je zaručený.

Mercedes sa nebojí poriadne zakričať a o svojej prítomnosti dáva celému teritóriu náležite vedieť. Po ubratí plynu zapraskne z výfuku, prí podradení si odkašle ako zahlienený futbalista a jeho prejav je natoľko výrazný, že sa vodič predchádzaného auta väčšinou zľakne, čo sa to vlastne deje.

Ako lokomotíva

Motor sa ale chová ako v každom správnom AMG. Prakticky od voľnobehu má veľa sily a keby mal obmedzovač otáčok nastavený na 3500 min-1, úplne by to na dôstojný dynamický pohyb stačilo. Zaraďte v automate D, prepnite auto do komfortného režimu a otáčkomer len výnimočne opustí dieselové spektrum otáčok.

Lenže na diaľkové presuny si môžete za tieto peniaze kúpiť nejaký sedan od Mercedesu. Poprípade Audi RS 5. Vy sa chcete predsa baviť. Takže otvoriť výfuk, prepnúť motor a prevodovku do najšportovejšieho režimu... Ale podvozok radšej nechať v komfortnom nastavení. Akonáhle totiž opúšťame hladké cesty, prichádza najväčšie úskalie C 63 AMG S. Je príšerne tvrdé.

DSC0106.jpgDSC0217-1.jpg

Zatiaľ čo na pekných širokých cestách s väčším polomerom zákrut Mercedes konkurenčnému Audi zmizol, keď sa začala okreska viac vlniť a jej záplatovaný povrch viac zodpovedal slovenskému priemeru, zrazu bolo Audi povešané na zadnom nárazníku Mercedesu. Keď sme si potom pozície vymenili, zmizol Lukáš s Audi za horizontom a už sme sa nestretli.

Na rozdiel od Audi nemáte v Mercedese veľa času rozhliadať sa po interiéri. Vnímate, že škrupinová sedačka viac tlačí a v aute je menej miesta. Zadné sedačky sú tu skôr na smiech. Keby namiesto nich bola len ochranná klietka, lepšie by to vystihlo zameranie modelu. Mercedes by sa ale mohol v Audi učiť navrhovanie infotainmentu, niektoré funkcie sú otravne nelogické. Ale zase je to asi len o zvyku. Zvláštne je, že s Audi sa človek zžije tak nejako automaticky, s Mercedesom trochu bojuje.

DSC0166.jpgDSC0209.jpg

Ani Mercedes C 63 S AMG sa v rámci svojej modelovej rady príliš nelíši. Zásadným rozlišovacím prvkom je opäť motor, tu takisto unikátny. Automatická prevodovka sa dočkala zrýchleného radenia, ale má dokonca rovnaké prevodové pomery ako vrcholný základný benzínový model C 300 Coupé. Iný je len stály prevod. Inak nastavený je aj podvozok, ale zavesenie multi-link vpredu a vzadu zostávajú. Aj pri C 63 S AMG si môžete priplatiť za keramické brzdy.

V tvrdom a uskákanom Mercedese máte strach. Riadenie sa s vami bije a podvozok aj volant vám dajú pocítiť každú nerovnosť na ceste, každý negatívny odklon zákruty, každú vyjazdenú koľaj. Celá jazda je tak skôr grécko-rímsky zápas než mierená streľba na cieľ. V takom aute si proste netrúfnete dať na dvojke v utiahnutej zákrute plný plyn. Komfortné nastavenie podvozku nepomáha skoro vôbec a vlastne ho mám len ako takú bezpečnostnú poistku. V najmäkšom nastavení, ktoré je stále tvrdšie ako v Audi to najostrejšie, sú aspoň trochu cítiť prenosy váhy zo strany na stranu a medzi nápravami. A predovšetkým zadná náprava neustále neuskakuje zo stopy ako v ostrom režime. V tom sa na slovenskej okreske jazdiť nedá vôbec.

Desivý, ale zábavný

Akokoľvek by na nejakom širokom priestranstve bola s C 63 AMG S neskutočná zábava jazdiť bokom, na zle odhadnuteľných cestách, v ktorých nevidíte na koniec zákruty a kde číhajú kamene, pätníky a stromoradia, si ho poslať bokom len tak netrúfnete. Zadná náprava sa pod návalom krútiaceho momentu odtrhne pomerne nečakane, nie je to také to pohodlné a jednoduché pohadzovanie zadkom v príčetných rýchlostiach, aké vám vie dopriať MX-5, BRZ alebo staršie bavoráky na úzkych gumách.

DSC0143.jpgDSC0156.jpg

Z Mercedesu vyliezate unavený, otlčený a spotený. Lenže stále sa nemôžem zbaviť pocitu, že presne o tom by malo skutočné športové auto s vlastným charakterom byť. Malo by vodiča nútiť pracovať a získať si jeho rešpekt. V Audi máte aj v šialenom tempe stále dojem, že sa vlastne nič nedeje.

Nehovoríme, že je Audi z dnešnej dvojice horším autom. Je jednoducho iné. Keby sme si chceli za 100-tisíc eur kúpiť niečo normálne na svižné každodenné presuny, bez váhania by sme skočili po RS 5. Je komfortné, má príjemnejšie sedačky, je použiteľné, na dlhej ceste nesmierne kultivované a so slovenskou okreskou si poradí až zázračným spôsobom. Ale na dôkladné vyblbnutie sa a "upustenie pary" je z tejto dvojice jednoznačne lepší Mercedes. Je to teda na vás, čomu dávate prednosť.

Technické údaje Audi RS5 Mercedes-AMG C 63 S Coupé
MOTOR
Konštrukcia: dvoma turbodúchadlami preplňovaný zážihový vidlicový šesťvalec dvoma turbodúchadlami preplňovaný zážihový vidlicový šesťvalec
Zdvihový objem valcov (cm3): 2894 3982
Ventilový rozvod: DOHC, 24 ventilov DOHC, 32 ventilov
Vrtanie x zdvih (mm): 84,5 x 86,0 83,0 x 92,0
Kompresný pomer: 10,0:1 10,5:1
Najvyšší výkon (kW/min-1) 331/5700-6700 375/5500-6250
Najvyšší krútiaci moment (N.m/min-1): 600/1900-5000 700/1750-4500
Príprava zmesi: priame vstrekovanie priame vstrekovanie
Prevodovka: automatická 8-stupňová automatická 7-stupňová
Pohon: všetky štyri zadný
JAZDNÉ VÝKONY
Akcelerácia 0-100 km/h (s): 3,9 4,0
Najvyššia rýchlosť (km/h): 250 250
Spotreba paliva mesto/mimo mesto/kombinovaná (l/100 km) 11,5/7,1/8,7 11,9/7,1/8,9
ROZMERY A HMOTNOSTI
Dĺžka (mm): 4723 4750
Šírka bez zrkadiel (mm): 1861 1877
Výška (mm): 1360 1402
Rázvor náprav (mm): 2766 2840
Rozchod kolies vpredu/vzadu (m): 1598/1588 1549/-
Prevádzková hmotnosť (kg): 1730 1848
Najvyššia prípustná hmotnosť (kg): 2195 2160
Najvyššia prípustná hmotnosť brzdeného prívesu (kg): - -
Objem batožinového priestoru (l): 465 -
Objem palivovej nádrže (l): 58 66
PODVOZOK A PNEUMATIKY
Zavesenie vpredu: päťprvkové multi-link
Zavesenie vzadu: päťprvkové multi-link
Riadenie: hrebeňové s elektromechanickým posilňovačom hrebeňové s elektromechanickým posilňovačom
Pneumatiky vpredu: 265/35 ZR 19 255/35 ZR 19
Pneumatiky vzadu: 265/35 ZR 19 285/30 ZR 19
Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY