vytisknout velikost písma Test Audi A7 Sportback 3.0 BITD quattro: Prémiová jazda

Nedávny facelift priniesol štýlovému liftbacku značky Audi nový vzhľad a hlavne nové motory vrátane dieselového trojlitra preplňovaného dvojicou turbodúchadiel. Výsledkom je vydarený produkt, ktorý na rozdiel od niektorých modelov tejto i konkurenčných značiek nielen prémiovo vyzerá, ale aj prémiovo jazdí.
Test Audi A7 Sportback 3.0 BITD quattro: Prémiová jazda
Zoznam kapitol
  1. Úvod; Arzenál pod kapotou
  2. Interiér a ovládanie; Fantastický diesel
  3. Grand tourismo s pridanou hodnotou
  4. Nečakane praktické; Výbava a ceny
  5. Verdikt; Technické údaje
  6. Kompletná fotogaléria

Prísne vzaté je Audi A7 Sportback 3.0 BITD quattro iba kombináciou ľahkej modernizácie už štyri roky predávaného modelu a skvelého, no nami už testovaného motora. Pretože sa ale tento model doteraz v rubrike našich redakčných testov neobjavil, vezmeme to trochu viac zoširoka.

Kupé, sedan? Nie, liftback

Audi uviedlo model A7 Sportback na trh v roku 2010 ako zaujímavú alternatívu k luxusným trojpriestorovým sedanom A6 a A8. Na rozdiel od nich má dvojpriestorovou karosériu s výklopnou zadnou stenou - je to teda vlastne liftback, rovnako ako napríklad Škoda Octavia. Kým u BMW sa v prípade podobne koncipovaného radu 5 GT vydali cestou zvýšenej karosérie na pol cesty k MPV, v Ingolstadte zvolili opačný prístup a štylizovali svoj veľký luxusný liftback do podoby "štvordverového kupé".

Cynik by mohol vcelku pravdivo namietať, že A7 Sportback je šikovný spôsob, ako zákazníkom predať techniku modelu A6 za cenu A8, ale rovnako tak je pravda, že sa jedná o svojbytné auto s unikátnou sadou predností. Aké konkrétne to sú, pochopiteľne postupne rozoberieme v nasledujúcich riadkoch tohto redakčného testu.

Keď Audi predstavilo v máji facelift A7, tvrdili sme, že je v podstate len o nových svetlách. Po osobnom stretnutí ale musíme priznať, že sme tým autu krivdili. Naživo je oveľa viac ako na fotkách vidno, že súčtom drobných zmien v dizajne provy je výrazne nový vzhľad. Erbová maska "Single Frame" je teraz vytesaná z rovných priamok a v kombinácii s ostrejšie rezanými svetlami dáva modelu A7 techno vzhľad futuristického konceptu. Nemalú zásluhu na tom má aj vnútorná štruktúra LED svetlometov s charakteristickým svetelným podpisom v každom z mnohých režimov.

Audi A7 Sportback 3.0 biTDI 55.jpgAudi A7 Sportback 3.0 biTDI 20.jpgAudi A7 Sportback 3.0 biTDI 50.jpgAudi A7 Sportback 3.0 biTDI 49.jpgAudi A7 Sportback 3.0 biTDI 53.jpgAudi A7 Sportback 3.0 biTDI 52.jpg
Po facelifte vyzerá Audi A7 pevnejšie a vyrysovanejšie; osvetlenie vpredu aj vzadu teraz zaisťujú sústavy diód

Bočná silueta zostáva nezmenená, zatiaľ čo na zadnej časti sa opakujú dizajnérske kúzla s LED svietidlami. V spojení so zvýraznenými horizontálnymi priamkami tak A7 zozadu vyzerá širšie, pevnejšie rozkročená a omnoho lepšie "modelovaná" než doterajší model, ktorý pôsobil trochu bacuľato.

Celkovým výsledkom vizuálnej modernizácie je auto, ktoré napríklad dizajnérom Porsche názorne predvádza, že ani veľký luxusný liftback nemusí vyzerať ako vodnatá hruda. K ostrému výzoru by sa ale hodil aj ostrý jazdný prejav. Nakoľko Audi uspelo v tomto smere, zistíme až neskôr. Zatiaľ sa ešte zdržíme pod kapotou.

Nové motory vrátane biturbodieselu

Automobilka z Ingolstadtu upravila v rámci modernizácie ponuku motorov. Figurujú v nej výhradne preplňované šesťvalce so zdvihovým objemom troch litrov. Všetky majú pohon všetkých kolies quattro s výnimkou verzie 3.0 TDI ultra - tá je v ponuke ako možnosť pre manažérov, ktorí majú voľné mantinely, pokiaľ ide o model a cenu služobného vozidla, ale prísne limity CO2. Audi A7 3.0 TDI ultra sa totiž chváli tabuľkovými hodnotami 122 g/km, respektíve 4,7 l/100 km, ktoré dosahuje práve za cenu absencie quattra.

Nedôstojná variátorová prevodovka Multitronic bola ale nahradená spoľahlivejšou a príjemnejšou dvojspojkovou skríňou, v marketingovom názvosloví Audi nazývanú tradične S tronic.

Záujemcovia o benzínové motory prídu celkom skrátka, ak nechcú investovať do športových verzií S7 a RS7. Audi im ponúka len motor 3.0 TFSI s výkonom 245 kW. Zato diesel 3.0 TDI je v ponuke hneď v štyroch variantoch. Okrem už spomínanej ultry je to 160 kW, 200 kW a nakoniec vrcholná varianta, ktorá poháňala aj testovanú A7: 3.0 BITD quattro.

To "bi" v označení znamená biturbo, dvojicu turbodúchadiel. Jedná sa o rovnaký motor, ktorý na nás urobil dojem v Audi SQ5, tu ale podáva ešte vyšší výkon. Dosahuje hodnoty 235 kW (320 koní) v 3900-4600 ot./min., Zatiaľ čo krútiaci moment neklesá pod maximálnych 650 Nm od 1450 až do 2800 ot./min.

Prepĺňacia sústava má sériové usporiadanie, v ktorom je väčšie turbo zapojené za menším a oddelené ventilom. Ten zostáva v nízkych otáčkach uzavretý a všetku prácu tak odvádza menšie dúchadlo s premennou geometriou. Od približne 2500 otáčok sa ventil postupne otvára a smeruje tak prúd výfukových plynov k hlavnému turbu, ktoré o ďalších tisíc otáčok neskôr prevezme vládu definitívne.

Audi A7 Sportback 3.0 biTDI 5.jpgAudi A7 Sportback 3.0 biTDI 13.jpgAudi A7 Sportback 3.0 biTDI 7.jpgAudi A7 Sportback 3.0 biTDI 58.jpgAudi A7 Sportback 3.0 biTDI 43.jpgAudi A7 Sportback 3.0 biTDI 47.jpgKamera nenápadne ukrytá pod štyrmi kruhmi; LED osvetlenie registračnej značky; vedľa hrdla nádrže je aj hrdlo pre doplňovanie aditív AdBlue

Oproti slabším verziám dieselového šesťvalca má 3.0 BITD piesty chladené ostrekovaním olejom, účinnejšie chladenie hláv valcov a upravené časovanie ventilov. Vysokotlakové vstrekovanie dávkuje palivo do valcov pod tlakom 2000 barov a to až v ôsmich vstreknutiach počas jedného pracovného cyklu motora. Zatiaľ čo všetky ostatné motorizácie sa dodávajú s S Tronikom, najsilnejší diesel je spriahnutý s osemstupňovým meničovým automatom od ZF.

V interiéri nedošlo v rámci modernizácie k žiadnym veľkým zmenám, sú tu len nové kombinácie farieb a materiálov. Celkové vyznenie záleží na tom, aké dekoračné lišty a čalúnenie vyberiete z rozsiahlej ponuky príplatkových položiek. Palubná doska sa nijako nelíši od tej v A6, čo by mohla byť zlá správa, keby však A6 nemala podľa nášho názoru najvydarenejší interiér vo svojej kategórii.

Radosti
Skutočne skvelý diesel
Podarený zvuk
Dizajn a spracovanie interiéru
Veľmi slušný komfort aj s veľkými kolesami
Ovládateľnosť pri športovej jazde
LED svetlá a Bluetooth v štandarde
Prekvapivo praktický kufor
Starosti
Málo miesta pre hlavu vzadu
Miestami príliš komplexné MMI
Diskutabilny prínos niektorých príplatkových funkcií
Výraznejší hluk od kolies
Luxusná výbava stojí luxusné peniaze
9  /10
65 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria65 fotografií
133950489 727236705 838535110
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A