vytisknout velikost písma Test Audi A4 2.0 TDI 110 kW Design: Rovnaké len na pohľad

Krátko po uvedení na trh sme vyskúšali najnovšiu generáciu Audi A4 na českých a slovenských cestách. A nielen tam, samozrejme sme ju vzali aj na letisko. Znamená prémiová značka - a prémiová cena - konečne aj prémiovú jazdu?
Test Audi A4 2.0 TDI 110 kW Design: Rovnaké len na pohľad
Zoznam kapitol
  1. Úvod testu; predstavenie auta
  2. Interiér a vnútorný priestor
  3. Dynamika, brzdy a spotreba
  4. Správanie na ceste
  5. Ceny a výbava; verdikt
  6. Technické údaje: kompletná fotogaléria

Nikto by sa vám nemohol čudovať, keby ste považovali najnovšie Audi A4 len za mierny facelift doterajšej generácie, označovanej ako B8. Povedomé tvary karosérie ale ukrývajú toľko technických zmien, že si B9 zaslúži byť považovaná za nový model.

Z hľadiska techniky sa Audi A4 modelového roku 2016 vyznačuje dramatickým zlepšením aerodynamických vlastností, nižšou hmotnosťou, prepracovanou konštrukciou náprav a modernejšou ponukou asistenčných elektronických systémov. Čo tieto zmeny znamenajú z hľadiska užívateľskej skúsenosti, rozoberieme postupne v nasledujúcich kapitolách.

Audi A4 2.0 TDI 206.jpgAudi A4 2.0 TDI 194.jpgAudi A4 2.0 TDI 201.jpgNikto by sa mohol čudovať, keby ste považovali najnovšie Audi A4 len za mierny facelift doterajšej generácie. Povedomé tvary karosérie ale ukrývajú rad technických zmien

Dizajn novej A4 spočíva v spojení aktuálnej "tváre" značky, charakterizované ostro rezanou maskou Single Frame a LED svetlometmi, s profilom odkazujúcim na predchádzajúcej generácie A4. Pri pohľade zboku má karoséria zámerne potlačený "klin", aby pôsobila skôr elegantným než dravým dojmom, a oblasť D-stĺpika odkazuje hlboko do histórie modelu. Audi uvádza senzačne nízku hodnotu súčiniteľa aerodynamického odporu - 0,23 pri sedane. Tým nová A4 prekonáva nielen priamu konkurenciu, ale aj takého šampióna nízkych jazdných odporov, akým je Toyota Prius (0,24).

Audi A4 2.0 TDI 183.jpgAudi A4 2.0 TDI 191.jpgAudi A4 2.0 TDI 195.jpg
Audi A4 2.0 TDI 186.jpgAudi A4 2.0 TDI 193.jpgAudi A4 2.0 TDI 198.jpgDizajn vsádza spojenie aktuálnej "tváre" značky, charakterizovanej ostro rezanou maskou Single Frame a LED svetlometmi, s profilom odkazujúcim na predchádzajúce generácie A4; najmä oblasť D-stĺpika odkazuje hlboko do histórie modelu

Audi tiež tvrdí, že nový model je až o 120 kilogramov ľahší. Prinajmenšom z časti ide však o výsledok tých najtransparentnejších homologizačných trikov: napríklad palivová nádrž má objem iba 40 litrov. Ale neľakajte sa, 54-litrová nádrž sa dodáva za príplatok nula eur v rámci výbavy na želanie.

Na vrchole V6, v základe len prednokolka

Jadro palety motorov tvoria štvorvalce v niekoľkých stupňoch naladení a s rôznymi kombináciami pohonu a prevodovky. Audi ale zachovalo aj naftový šesťvalec 3.0 TDI, ktorý sa dodáva len s automatom a pohonom všetkých kolies. Dobrou správou je zmiznutie variátorového Multitronicu, samočinné prevodovky sú teraz dvojspojkové (s výnimkou šesťvalca, ten má meničový tiptronic).

"Naše" auto malo najdostupnejší vznetový motor, 2.0 TDI v prevedení naladenom na 110 kW (150 k) so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom predných kolies. Áno, aj najnovšia A4 zostáva v základe predokolka. Motor má ale uložený pozdĺžne a rozhodne ju tak nemožno považovať za derivát Superbu/Passatu, ako sa dá občas dopočuť alebo dokonca aj dočítať. (Táto domnienka má pravdepodobne pôvod v ére Passatu B5, ktorý zdieľal platformu s prvou generáciou A4.)

Audi A4 2.0 TDI 208.jpgAudi A4 2.0 TDI 189.jpgAudi A4 2.0 TDI 212.jpgZa ostro rezanou maskou sa schováva známy štvorvalec 2.0 TDI v prevedení Euro 6, tu však uložený pozdĺžne; od koncernových modelov strednej triedy na platforme MQB sa A4 líši napríklad i náročnejšou konštrukciou zavesenia

O tom svedčia aj konštrukcie náprav. Zatiaľ čo spomínané koncernové modely strednej triedy si musia vpredu vystačiť s tlmičovými vzperami, A4 sa pýši náročne konštruovanými päťprvkovými závesmi vpredu i vzadu. Takéto usporiadanie umožňuje lepšie oddelenie priečnych síl od pozdĺžnych a tým aj lepšie odfiltrovanie nežiadúcich síl pri súčasnom zachovaní optimálneho postavenie kolesa voči vozovke. Uvidíme, či to bude znamenať nejaký citeľný prínos v správaní na ceste - jazdné vlastnosti neboli najsilnejšou stránkou ani pri B8, o predchádzajúcich generáciách radšej nehovoriac.

Ešte predtým, než začneme jazdiť, si ale prezrieme nový interiér a porovnáme jeho priestrannosť s inými autami strednej triedy.

Radosti
Mimoriadne dobré odhlučnenie
Rovnováha komfortu a ovládateľnosti
Momentálne najpokročilejšia ponuka elektronických systémov
Dielenské spracovanie
Rozsah použiteľných otáčok
Starosti
Menej priestranné než autá s motorom naprieč
Dlhé prevody a veľké preskoky medzi stupňami
Homologizačné triky (malá nádrž)
Lákavé prvky výbavy sú za príplatok
7  /10
93 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria93 fotografií
882677945 891875826 851928282
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A