vytisknout velikost písma Test Audi A3 Cabriolet 1.4 TFSI CoD: Dôstojnosť, nie vzrušenie

Audi A3 so sťahovacou strechou nepatrí k najviac strhujúcim autám na trhu, pôsobí však ako prémiový produkt - nielen spracovaním a výbavou interiéru, ale aj správaním na ceste.
Test Audi A3 Cabriolet 1.4 TFSI CoD: Dôstojnosť, nie vzrušenie
Zoznam kapitol
  1. Porovnanie karosárskych variant; Látka funguje výborne
  2. Dospelý, ale niepríliš vrtký podvozok; Neukážeme, nezaplatili ste si
  3. Verdikt; Technické údaje
  4. Kompletná fotogaléria

Audi A3 kabriolet nie je úplne horúca novinka. Trvalo skoro rok od svetovej premiéry, než si našlo cestu do našej rubriky redakčných testov. Ale lepšie neskoro ako nikdy, predchádzajúciu generáciu A3 sme netestovali vôbec. To súčasný model tu vystúpil už dvakrát, zakaždým s karosériou sedan. Dnes sa teda zameriame výlučne na to, čo získate - a čo naopak stratíte - keď si v showroome Audi vyberiete "á-trojku" so sťahovacou strechou.

Audi A3 Cabrio 1.jpgAudi A3 Cabrio 4.jpgAudi A3 Cabrio 8.jpg
Audi A3 Cabrio 31.jpgAudi A3 Cabrio 27.jpgAudi A3 Cabrio 7.jpg
Aj s natiahnutou strechou je na A3 celkom pekný pohľad, čo nebýva u kabrioletov pravidlom; testované auto bolo poháňané motorom 1.4 TFSI vo 103kW variante

Rovnako ako ďalšie karosárske varianty Audi A3 je kabriolet pochopiteľne založený na modulárnej koncernovej platforme MQB a je o niečo rozmernejší než predchádzajúca generácia. Audi uvádza medzigeneračný nárast dĺžky o 18 cm, rázvoru o 2 cm a šírky tiež o dva centimetre. Výška sa ale o 15 milimetrov znížila. Rovnako ako v Golfe a ďalších MQB modeloch je príčinou snaha o efektívnejšiu aerodynamiku a tým aj nižšie nominálne emisie CO2, ktoré by auto urobili dostupnejšie zákazníkom na trhoch, kde sa od emisií oxidu uhličitého odvodzujú registračné dane, cestná daň či podobné poplatky.

Nás ale viac než medzigeneračný vývoj rozmerov zaujíma vývoj medzikarosársky. Samonosná konštrukcia bez opory v podobe pevnej strechy principiálne vyžaduje dodatočné výstuhy, preto sú kabriolety až na úplne výnimky ťažšie, pomalšie a hladnejšie ako iné karosárske varianty v ekvivalentnej motorizácii. Nuž, ako z porovnania s príbuznými vychádza Audi A3 kabrio?

Pre prehľadnosť sme vybrali motorizáciu 1.4 TFSI 90, resp. 92 kW, ktorá je podľa webu Audi k dispozícii pre všetky tri karosárske varianty. U testovanej 1.4 TFSI 103 kW minulého modelového roku tomu tak nie je.

Audi A3 1.4 TFSI: Porovnanie karosárskych variant

  A3  A3 Sportback A3 Sedan A3 Cabrio
Prevádzková hmotnosť (kg) 1250 1280 1290 1485
Celková hmotnosť (kg) 1735 1765 1765 1910
0-100 km/h (s) 9,3 9,5 9,3 10,7
Max. rýchlosť (km/h) 203 203 212 200
Komb. spotreba (l/100 km) 5,2 5,2 5,3 6
Objem batožin. priestoru (l) 365 380 425 260

Vidíme, že v porovnaní s trojdverovým hatchbackom, ku ktorému má (ne) praktickosťou najbližšie, je kabriolet o štvrť tony ťažší a preto tiež výrazne pomalší v zrýchlení a o 15 percent hladnejší v homologizačnej skúške spotreby. Čo ponúka na oplátku?

Predovšetkým prepracovanú skladaciu strechu. Mechanizmus vyrobený z horčíka a ocele ju zloží do priestoru za hlavami cestujúcich len za 18 sekúnd. Navyše kvôli tomu nemusíte zastavovať, systém sa nezdráha pracovať v rýchlosti až 50 km/h. K nezaplateniu, keď vás v pomaly idúcej kolóne prepadne náhla letná prehánka.

Ovládanie strechy je plne automatické, nemusíte sa starať ani o západky na (hliníkovom) ráme čelného okna. Stačí len držať tlačidlo na konzole medzi sedadlami - ťahom hore strechu otvárate, stlačením nadol zatvoríte.

Audi doteraz nepodľahlo móde "pevných" skladacích striech a nepochybne kvôli tomu prišlo o časť zákazníkov, ktorí si nenechajú vysvetliť, že kovová, plastová alebo sklenená strecha je drahý konštrukčný kompromis, ktorý neprispieva k lepšej kultivovanosti, tepelnej pohode ani bezpečnosti. Možno proti nožu vandala má nespornú výhodu...

Látka funguje výborne

Skeptikov by mala presvedčiť skúšobná jazda. Trojvrstvová strecha kabrioletu A3 za horúceho letného poludnia nebráni klimatizácii v účinnom ochladení interiéru a naopak v studenom ráne neprepúšťa von teplo. Tu si naozaj nie je načo sťažovať. V testovanom aute navyše bola príplatková "akustická" úprava strechy za 250 eur so silnejšou penovou vrstvou. Bez možnosti priameho porovnania samozrejme nevieme povedať, či sa príplatok oplatí, ale vnútri testovaného auta každopádne panovalo aj v diaľničných rýchlostiach príjemné ticho.

Audi A3 Cabrio 2.jpgAudi A3 Cabrio 3.jpgAudi A3 Cabrio 5.jpg
Strechu zložíte za 18 sekúnd a nemusíte kvôli tomu zastavovať, funguje až do 50 km/h

Pri jazde so stiahnutou strechou neobťažuje A3 posádku turbulenciami, ktoré by lomcovali hlavou zospodu alebo zo strany, ale s výrazným prúdom čistého vzduchu počítať musíte. Vo vyšších rýchlostiach pomôže vytiahnutie okien nahor (jedným tlačidlom) a inštalácia deflektora, ktorý nájdete zložený v kufri. Tým síce urobíte zo zadných sedadiel len ďalší odkladací priestor, ale on by na nich rovnako skoro nikto sedieť nechcel.

Vzadu jednak citeľne fúka a jednak sa nedostáva miesta pre nohy - ďalšiu obeť, ktorú musí záujemca o A3 podstúpiť, ak sa rozhodne pre verziu so sťahovacou strechou.

Radosti
Spracovanie interiéru
Prepracované ovládacie rozhranie
Podarené predné sedadlá
Komfortný, ale istý podvozok
Presné a ľahké radenie
Premyslená látková strecha
Starosti
Málo miesta pre nohy vzadu
Na vyššie postavy vo vnútri fúka
Veterný deflektor len za príplatok
Nevýrazný zvuk a charakter motoru
Citelne vyššia hmotnosť oproti hatchbacku
6  /10
34 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria34 fotografií
785449409 752264087 83440034
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

dnes | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A