vytisknout velikost písma Test Alpina B3 Biturbo Allrad: „em-trojka“ do nepohody

Staré BMW M3 sa aj so svojím výborným osemvalcom odobralo do večných parkovísk, nové sa pomaly chystá na vstup do predaja. Ak ale niekto nechce na jeho príchod čakať alebo nutne potrebuje k svojmu ostrému sedanu aj pohon všetkých kolies, mal by sa zájsť pozrieť do showroomu značky Alpina. Tá má veľmi zaujímavé riešenie oboch problémov.
Test Alpina B3 Biturbo Allrad: „em-trojka“ do nepohody
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Čo je teda inak?
  2. Výsledok, Veľmi decentný, Interiér v rovnakom duchu
  3. Ako to jazdí? Normálne; Keď zapriahnete 410 koní?
  4. Na okreskách trochu problematický, Video, Alpina B3: M3 do nepohody, Technické údaje
  5. Fotogaléria (60x foto)

Počiatky značky Alpina siahajú do šesťdesiatych rokov minulého storočia, kedy istý Burkard Bovensiepen vylepšil BMW 1500. Od tej doby sa úpravca postupne zmenil v dobre zavedenú spoločnosť, ktorá sa všemožne bráni práve použitému výrazu. Žiadne upravovanie, žiaden tuning.

Alpina je predsa samostatná automobilka.

Zodpovedať tomu má rozsah vylepšení, ktoré na vozidlách BMW vykonáva. Dôkazom je vlastný VIN kód.

Jedným z posledných počinov tejto "automobilky" je prerobené BMW radu tri. Alpina využila čakanie na novú generáciu legendárnej M3 a na trh vypustila model B3 Biturbo, ktorý dostal do vienka také vlastnosti, že by odstupujúcu generáciu M3 podľa tabuliek strčil do vrecka. Maximálny výkon 410 koní, šprint z nuly na stovku za rovné štyri sekundy.

Veľmi pôsobivé, tak sa na to poďme pozrieť trochu podrobnejšie.

alpina_b3_12.JPGalpina_b3_15.JPG 
Radový šesťvalec N55 dostal jedno turbo navyše, inú kľukovú hriadeľ, novú kľukovú skriňu a predovšetkým maximálny výkon 410 koní.

Čo všetko je inak?

Prvá otázka, ktorá sa mi vybavila hneď po prevzatí auta k testu: Čo všetko vlastne tá Alpina zmenila, než na karosériu vyrazila vlastný VIN kód? Začal som trochu pátrať - a zmien sa nakoniec vykľulo viac než dosť.

B3 Biturbo vychádza (podľa očakávania) zo zatiaľ najvýkonnejšej trojky existujúcej generácie, čo znamená verziu 335i. Tá používa radový šesťvalec N55 preplňovaný jedným turbom. Práve motor je tým hlavným, čo inžinieri od Alpiny zmenili. Chcete konkrétny zoznam?

Motor dostal kovanú kľukovú hriadeľ, iná je tiež kľuková skriňa odliata z hliníkových zliatin. Iné je sanie aj výfuk. Konkrétne výfukové potrubie je vyrobené z nerezovej ocele a údajne je oproti predchádzajúcej generácii daného modelu ľahšie o 7,5 kg. Mimochodom, postarali sa o ňho odborníci na slovo vzatí - technici spoločnosti Akrapovič.

Motor dostal sviečky NGK a predovšetkým namiesto jedného turbodúchadlá dostal turbodúchadlá dve. Okrem vyššieho výkonu chcela Alpina dosiahnuť týmto riešením predovšetkým lepšie odozvy na plynový pedál. Iný softvér riadiacej jednotky je už iba dopredu reálneho očakávaný detail.

alpina_b3_01.JPGalpina_b3_02.JPG 
Alpina B3 Biturbo okrem upraveného motora dostala aj prepracovaný podvozok. Spoločnosť Eibach napríklad dodala tuhšie pružiny.

Lenže auto by nebolo kompletné, keby zostalo iba pri týchto zmenách. Pracovalo sa aj na podvozku. Zvýšenému výkonu musel byť prispôsobený zadný diferenciál a vôbec zadná náprava. Všetko bolo posilnené. Podvozok potom dostal tuhšie pružiny Eibach, tuhšie stabilizátory a pozmenený odklon kolies prednej nápravy. Kto by očakával inú svetlú výšku, ten by sa nedočkal. Tá zostala nezmenená.

Samozrejmosťou sú pre Alpinu typické (a musím povedať, že naozaj veľmi pekné) dvadsaťpaprskové kolesá s priemerom 20 palcov. Obuté sú do pneumatík Michelin Pilot Super, presné rozmery plášťov nájdete ako vždy v tabuľke údajov. Brzdový systém používa kotúče veľkosti 370 mm vpredu a 345 mm vzadu.

Okrem techniky došlo aj na nejaké tie úpravy vonkajšej karosérie. Tie majú okrem lepšej vizáže priniesť lepšiu aerodynamiku.

Zlou správou na úvod pre všetkých ortodoxných vodičov je fakt, že nech si vyberiete čokoľvek z ponuky Alipny pre B3, vždy sa budete musieť zmieriť s prítomnosťou osemstupňovej automatickej prevodovky ZF. Akokoľvek dávam prednosť manuálnemu radeniu, v minulosti som sa už stretol s niekoľkými príkladmi, kedy som nakoniec bol za automat ešte rád. Tahle Alpina určite do zoznamu patrí.

Na druhú stranu je nutné doplniť, že v Alpine a jej variácii na tému M3 môžete mať niečo, čo v BMW M3 veľmi pravdepodobne nikdy nedostanete. ( Aj keď, nikdy nehovor nikdy. Pozrime sa na AMG). Áno, reč je o pohone všetkých kolies, ktorý samozrejme používa techniku ​​známu pod názvom xDrive. Takže medzinápravovú spojku, pomocou ktorej zapája do práce prednú nápravu.

Trhy s ľavostrannou prevádzkou však majú smolu. Tam sa B3 Biturbo Allrad nepredáva.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A