vytisknout velikost písma Tesla Model S: Ako sa jazdí na elektriku?

O Tesle sa toho veľa nahovorilo aj u nás - či už sa to týkalo nedávneho prepadu akcií po tom, čo jeden exemplár zhorel pri nehode, alebo úspešných predajov v Nórsku, kde sú tieto autá významne podporované. Na Slovensku a v Čechách sa ale za jeho volant dostala zatiaľ len hŕstka novinárov...
Tesla Model S: Ako sa jazdí na elektriku?
Zoznam kapitol
  1. Úvod; Design a interiér
  2. Jazdné vlastnosti a dojem z jazdy

Článok bol s povolením autora prevzatý z Autíčkář.cz

Zastavujem pred nenápadným domčekom v Rožnove a zdravím sa s kolegom, ktorého otec je nadšencom do elektromobilov. Po chvíľke sa otvárajú garážové vráta a takmer nečujne vyráža tmavo červená vec. Na autá, ktoré sa pohybujú bez zvukov, už som celkom zvyknutý - predsa len, vie to kdejaký hybrid a tých už mi pár rukami prešlo.

Ale napriek tomu som si istý, že by som sa po Modele S obzrel, stretnúť ho niekde na ulici. Oveľa viac ako na fotkách, na ktorých vyzerá každé auto kratšie a užšie, totiž táto vec vyzerá naživo fakt veľmi dobre. A nie, nemyslím tým "dobre na to, že je to elektromobil". Jednoducho dobre. Keby mala pod prednou kapotou benzínový osemvalec, Wankel, plynovú turbínu alebo 1,9 TDI, stále by vyzerala dobre.

clanky-2594.jpgclanky-2595.jpgclanky-2605.jpg
Tesla Model S sa môže smelo postaviť vedľa prémiových áut s konvenčným pohonom

Teslu môžete pokojne postaviť medzi ostatné dnes tak módne "štvordverové kupé", ako je Porsche Panamera, BMW 6 Gran Coupé, Mercedes CLS, Audi S7, alebo supersedanu ako je Aston Rapide a Maserati Quattroporte, a nebude pôsobiť nepatrične. Len málokomu by v tejto konkurencii asi pripadla najkrajšia, ale nebudete mať pocit, že sa do nóbl spoločnosti zatúlalo škaredé káčatko alebo golfový vozík. A to je slušný začiatok.

Už ste asi pochopili, že sa Tesla nesnaží predať vám elektromobil preto, že by ste ho snáď potrebovali, ale preto, že ho chcete. A tak show pokračuje, aj keď sa k autu priblížite. Kľučky, ktoré vyskočia na dotyk alebo priblíženie sa s kľúčom vo vrecku, sú rozhodne pôsobivé - nielenže elegantne riešia problém, ako urobiť kľučku, ktorú možno normálne používať a zároveň nenarušuje aerodynamiku, ale ešte ako by vás pozývala k prechádzke.

Miesto kľučky len senzor

Trošku ma desí fakt, že kľučka ako taká nemá žiadne fyzické spojenie so zámkom dverí - kľučka je len senzor, ktorý aktivuje elektrické odomknutie aj "odcvaknutie" dverí. Radšej som nepátral po procedúre otvorenia auta s vybitou batériou... nehovoriac o nevyhnutnej situácii, kedy sa za niekoľko rokov jedny dvere jednoducho prestanú otvárať. Obávam sa, že medzi majiteľmi Tesly začne byť po čase zvykom voziť v kufri dlažobnú kocku...

A téma pekných elektronických vecí, ktoré potešia technologických nadšencov, ale staromódnych vydesia, pokračuje aj vo vnútri. Typickým príkladom je stredový panel tvorený jediným mamutím dotykovým displejom, ktorý je doplnený o taktiež pomerne gigantický displej miesto prístrojového panelu. Ak ste typ človeka, ktorý by najradšej svoj ​​tablet neodkladal ani v sprche, a už netrpezlivo zháňa svoje prvé Google Glass, budete nadšení ako päťročné decko v hračkárstve.

clanky-2593.jpgclanky-2596.jpgclanky-2601.jpg
Vnútri vsádza Model S na luxusné materiály, ale ergonómia nie je bezchybná

Akonáhle ale prejde opojenie z obrázkov, farbičiek a svetielok, začnete možno premýšľať nad praktickými nedostatkami. Ako ste si asi všimli na fotkách, onen kus skla z viac prerasteného iPadu zaberá skutočne celý stredový panel. Takže nezostalo miesto na také zbytočnosti, ako sú tradičné gombíky, mačkátka, krútitka a ťahadlá na ovládanie oných nepodstatných funkcií ako je rádio, klimatizácia alebo napríklad otváranie strešného okna.

O všetko sa stará dotykový displej. A to síce vyzerá cool, najmä keď posunutím prsta po skle otvoríte rozmerné strešné okno, ale až sa budete snažiť upraviť teplotu za jazdy po diaľnici, možno budete tak trochu nesvoji...

Na tie ovládacie prvky, ktoré zostali "analógové", si však sťažovať nemôžete - respektíve môžete, ak za každú cenu trváte na tom, aby každý výrobca mal svoje vlastné, a neznášate, keď je vaše auto podobné čomukoľvek inému.

Tlačidlá, ktoré ste už niekde videli

Všetko od tlačidiel sťahovania okien až po páčky pod volantom (vrátane tej vpravo, ktorá slúži k radeniu) totiž pochádza z Mercedesu. A po pravde povedané, ťažko to Tesle vyčítať. Od začínajúcich automobilky nemôžeme očakávať, že minú milióny dolárov za konštrukciu tlačidiel, ktoré by ponúkli ten správny odpor a tón cvaknutia...

Zvyšok interiéru je ale "čistá Tesla", s kvalitnými materiálmi a zaujímavým, originálnym minimalistickým dizajnom. Palubná doska bez klasického stredového panelu ako by sa priamo ponúkala k vzniku šesťmiestnej verzie po vzore amerických fullsize sedanu a nezvyčajne, ale vcelku príjemne pôsobí aj veľa ďalších detailov - napríklad tvar dverových výplní so zvláštne zapustenými mädlami.

Celkovo pôsobí Model S v porovnaní s ostatnými vozidlami svojej cenovej kategórie tak nejako "inak", ale nedá sa povedať, že horšie (a na druhú stranu, asi ani lepšie). Určite sa nájde veľa ľudí, ktorí budú dizajn interiéru nenávidieť, zatiaľ čo ďalší sa do neho zamilujú - do ktorej skupiny patríte, to ukáže až pohľad na fotky, alebo ešte lepšie osobná skúsenosť.

Oveľa jednoznačnejšie to ale bude s názorom na to, ako Model S jazdí. Vzhľad sa vám môže páčiť alebo nepáčiť, a s nositeľom opačného názoru sa nikdy nezhodnete. Ale jazdné vlastnosti možno posúdiť aspoň trochu objektívne.

Dokončenie článku nájdete v nasledujúcej kapitole:

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A