vytisknout velikost písma Tak trochu iný test: Úplne posledný týždeň s Land Roverom Defender

Trh s automobilmi sa neustále mení, ale odjakživa som bol zvyknutý na to, že keď sa pozriem do cenníkov Land Roveru, vždy tam nájdem Defender. Táto istota je minulosťou. Po šesťdesiatich ôsmich rokoch...
Tak trochu iný test: Úplne posledný týždeň s Land Roverom Defender
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Začína to v showroome
  2. Po meste za trest. Alebo nie?, Nový najpomalší
  3. Do terénu, alebo výhoda spiatočky, A znovu začalo snežiť..
  4. Ten týždeň tak rýchlo utiekol...
  5. Land Rover Heritage: Kompletná fotogaléria

Keď som bol ešte mladý junák, takmer vždy som mal na otázku, čo si praješ k narodeninám, sviatku alebo Vianociam, automatickú odpoveď. Autíčko. Jeden čas, a to už je naozaj veľmi dávno, ma neuveriteľne bavili plastové stavebnice Monti System. Táto vec vznikla v roku 1984, kedy český Kovozávod Semily ponúkol prvý model. Môžete hádať raz, o ktoré auto šlo. Iste, bol to Defender.

Aj mne sa tak samozrejme stalo, že som raz rozbalil krabičku s rozloženým autom v Merike 1:35 a tam bol Defender pick-up. Mimochodom na jednej novinárskej prezentácii som zažil menšie déjá vu, kedy v rámci všeobecného veselia po oficiálnej časti prišla na rad zábava a museli sme tie isté stavebnice skladať na čas. Aby som sa príliš nerozepisoval, presne toto je moja prvá spomienka na Defender. Bol to malý plastový pick-up a ja som mal do vodičáku ešte mnoho rokov. Prečo to píšem?

Nedávno som si išiel vyzdvihnúť testovací Land Rover Defender. Koľkýkrát za moju novinársku kariéru, to už si snáď ani nepamätám. Na test sme tentoraz dostali prevedenie Heritage, ktoré vzniklo z prostého a svojím spôsobom nepríjemného dôvodu. Je to záverečná limitovaná edícia. Výroba Defenderu minulý týždeň skončila a ja som bezpečne vedel, že až si tento testovací exemplár vyzdvihnem, budem mať k dispozícii definitívne posledných sedem dní na test Defenderu ako nového auta.

_DSC1570.jpg_DSC1558.jpg_DSC1552.jpgZoznámte sa, toto je historicky úplne posledný klasický Defender, ktorý testujeme ako nové auto. Ide o limitovanú edíciu Heritage

Zvyčajne, keď idete pre auto, vo vás prevládajú pocity očakávania (keď teda práve nejdete pre Octaviu, ktorú už ste testovali v dvadsiatich iných variantoch...). Aké asi bude? Tentokrát ale išlo skoro až o začínajúcu nostalgiu. Sakra, čo si pamätám za celý svoj život, Defender tu vždy bol. A teraz, z ničoho nič, zrazu zmizne...

Začína to v showroome

Záverečnú trojicu limitovaných Land Rover Defender predstavila automobilka začiatkom minulého roka. Už vtedy mi bolo jasné, čo je z tejto trojice najkrajšie. Land Rover pripravil drsnú verziu Adventure, luxusné Autobiography a retro prevedenie Heritage. Tunajší záujemcovia si mohli zaobstarať iba Heritage a Adventure, Land Rover objednal ako testovací auto práve Heritage. Ako tam takto jeden januárový utorok testovacie Defík, pri takomto aute až nepatrične naleštený, stál, hovoril som si, že fotky neklamali. Vyzerá jednoducho skvele.

Heritage spoznáte úplne jednoducho. Má svetlo zelenú farbu karosérie, bielu strechu, zelená kolesá a veľa krásnych detailov odkazujúcich na Series I. Land Rover napríklad nasadil masku chladiča veľmi podobnú tomu, čo nosievali dávni predchodcovia dnešnej verzie, predovšetkým ale na aute nájdete pôvodné logá Land Roveru, a to úplne všade. Vpredu, vzadu, v interiéri...

_DSC1622.jpg_DSC1632.jpg_DSC1560.jpg_DSC1584.jpg_DSC1563.jpg_DSC1583.jpg_DSC1611.jpgEdíciu Heritage spoznáte podľa pôvodnej masky a hlavne podľa starého loga Land Rover. Automobil má svetlozelenú farbu (tiež ide o odkaz do minulosti) a bielu strechu. Veľmi mu to pristane

Obvyklý proces odovzdania vybavujeme veľmi rýchlo. Na Deffender nie je príliš čo poškodiť, takže je klasická prehliadka stavu auta dosť stručná. Riziková je snáď len strecha a tá už od predchádzajúcich redakcií nejaké tie šrámy má. Zrejme sa bude musieť meniť, a tak nemáme čo stratiť. Beriem od slečny kľúče, lúčime sa a vyrážame.

Aj keď mám Defender snáď po pätnásty raz, znova ma prekvapuje, ako sa do auta nastupuje. Veľká svetlá výška, karoséria postavená na ráme, maličké dvere. Musíte sa vyhupnúť do sedla cez relatívne malý otvor a na relatívne malé miesto. To už k tomu skrátka patrí. Len sa nemôžem zbaviť dojmu, že je táto verzia nejaká vyššia.

_DSC1588.jpg_DSC1590.jpg_DSC1602.jpg_DSC1587.jpg_DSC1593.jpg_DSC1594.jpg_DSC1595.jpg_DSC1596.jpg_DSC1598.jpg_DSC1604.jpgAj interiér je plný rôznych detailov. Sedadlá majú príjemné a dobre vyzerajúce čalúnenia, volant aj radiaca páky sú potiahnuté kožou. Akonáhle otvoríte dvere, dýchne na vás kus automobilovej histórie

Hneď na prvýkrát možno tiež len ťažko prehliadnuť interiér. Sedadlá vyzerajú skvele a kabína ponúka niektoré vyložene luxusné detaily. Akonáhle vezmete do ruky tú obrovskú radiacu páku, zistíte, že je očalúnenie kožou a to isté platí o páke pre radenie redukcie a uzatváranie diferenciálu. Kožu dostal aj volant, stredový panel pre zmenu nesie zelenú farbu karosérie a opäť tu nechýba staré logo Land Roveru. Popravde, aj keby tu neboli tieto retro prvky, vždy na vás v Defenderi dýchne minulosť. Tu je ten závan ešte silnejší.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A