vytisknout velikost písma Tak trochu iný test: Úplne posledný týždeň s Land Roverom Defender

Trh s automobilmi sa neustále mení, ale odjakživa som bol zvyknutý na to, že keď sa pozriem do cenníkov Land Roveru, vždy tam nájdem Defender. Táto istota je minulosťou. Po šesťdesiatich ôsmich rokoch...
Tak trochu iný test: Úplne posledný týždeň s Land Roverom Defender
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Začína to v showroome
  2. Po meste za trest. Alebo nie?, Nový najpomalší
  3. Do terénu, alebo výhoda spiatočky, A znovu začalo snežiť..
  4. Ten týždeň tak rýchlo utiekol...
  5. Land Rover Heritage: Kompletná fotogaléria

Keď som bol ešte mladý junák, takmer vždy som mal na otázku, čo si praješ k narodeninám, sviatku alebo Vianociam, automatickú odpoveď. Autíčko. Jeden čas, a to už je naozaj veľmi dávno, ma neuveriteľne bavili plastové stavebnice Monti System. Táto vec vznikla v roku 1984, kedy český Kovozávod Semily ponúkol prvý model. Môžete hádať raz, o ktoré auto šlo. Iste, bol to Defender.

Aj mne sa tak samozrejme stalo, že som raz rozbalil krabičku s rozloženým autom v Merike 1:35 a tam bol Defender pick-up. Mimochodom na jednej novinárskej prezentácii som zažil menšie déjá vu, kedy v rámci všeobecného veselia po oficiálnej časti prišla na rad zábava a museli sme tie isté stavebnice skladať na čas. Aby som sa príliš nerozepisoval, presne toto je moja prvá spomienka na Defender. Bol to malý plastový pick-up a ja som mal do vodičáku ešte mnoho rokov. Prečo to píšem?

Nedávno som si išiel vyzdvihnúť testovací Land Rover Defender. Koľkýkrát za moju novinársku kariéru, to už si snáď ani nepamätám. Na test sme tentoraz dostali prevedenie Heritage, ktoré vzniklo z prostého a svojím spôsobom nepríjemného dôvodu. Je to záverečná limitovaná edícia. Výroba Defenderu minulý týždeň skončila a ja som bezpečne vedel, že až si tento testovací exemplár vyzdvihnem, budem mať k dispozícii definitívne posledných sedem dní na test Defenderu ako nového auta.

_DSC1570.jpg_DSC1558.jpg_DSC1552.jpgZoznámte sa, toto je historicky úplne posledný klasický Defender, ktorý testujeme ako nové auto. Ide o limitovanú edíciu Heritage

Zvyčajne, keď idete pre auto, vo vás prevládajú pocity očakávania (keď teda práve nejdete pre Octaviu, ktorú už ste testovali v dvadsiatich iných variantoch...). Aké asi bude? Tentokrát ale išlo skoro až o začínajúcu nostalgiu. Sakra, čo si pamätám za celý svoj život, Defender tu vždy bol. A teraz, z ničoho nič, zrazu zmizne...

Začína to v showroome

Záverečnú trojicu limitovaných Land Rover Defender predstavila automobilka začiatkom minulého roka. Už vtedy mi bolo jasné, čo je z tejto trojice najkrajšie. Land Rover pripravil drsnú verziu Adventure, luxusné Autobiography a retro prevedenie Heritage. Tunajší záujemcovia si mohli zaobstarať iba Heritage a Adventure, Land Rover objednal ako testovací auto práve Heritage. Ako tam takto jeden januárový utorok testovacie Defík, pri takomto aute až nepatrične naleštený, stál, hovoril som si, že fotky neklamali. Vyzerá jednoducho skvele.

Heritage spoznáte úplne jednoducho. Má svetlo zelenú farbu karosérie, bielu strechu, zelená kolesá a veľa krásnych detailov odkazujúcich na Series I. Land Rover napríklad nasadil masku chladiča veľmi podobnú tomu, čo nosievali dávni predchodcovia dnešnej verzie, predovšetkým ale na aute nájdete pôvodné logá Land Roveru, a to úplne všade. Vpredu, vzadu, v interiéri...

_DSC1622.jpg_DSC1632.jpg_DSC1560.jpg_DSC1584.jpg_DSC1563.jpg_DSC1583.jpg_DSC1611.jpgEdíciu Heritage spoznáte podľa pôvodnej masky a hlavne podľa starého loga Land Rover. Automobil má svetlozelenú farbu (tiež ide o odkaz do minulosti) a bielu strechu. Veľmi mu to pristane

Obvyklý proces odovzdania vybavujeme veľmi rýchlo. Na Deffender nie je príliš čo poškodiť, takže je klasická prehliadka stavu auta dosť stručná. Riziková je snáď len strecha a tá už od predchádzajúcich redakcií nejaké tie šrámy má. Zrejme sa bude musieť meniť, a tak nemáme čo stratiť. Beriem od slečny kľúče, lúčime sa a vyrážame.

Aj keď mám Defender snáď po pätnásty raz, znova ma prekvapuje, ako sa do auta nastupuje. Veľká svetlá výška, karoséria postavená na ráme, maličké dvere. Musíte sa vyhupnúť do sedla cez relatívne malý otvor a na relatívne malé miesto. To už k tomu skrátka patrí. Len sa nemôžem zbaviť dojmu, že je táto verzia nejaká vyššia.

_DSC1588.jpg_DSC1590.jpg_DSC1602.jpg_DSC1587.jpg_DSC1593.jpg_DSC1594.jpg_DSC1595.jpg_DSC1596.jpg_DSC1598.jpg_DSC1604.jpgAj interiér je plný rôznych detailov. Sedadlá majú príjemné a dobre vyzerajúce čalúnenia, volant aj radiaca páky sú potiahnuté kožou. Akonáhle otvoríte dvere, dýchne na vás kus automobilovej histórie

Hneď na prvýkrát možno tiež len ťažko prehliadnuť interiér. Sedadlá vyzerajú skvele a kabína ponúka niektoré vyložene luxusné detaily. Akonáhle vezmete do ruky tú obrovskú radiacu páku, zistíte, že je očalúnenie kožou a to isté platí o páke pre radenie redukcie a uzatváranie diferenciálu. Kožu dostal aj volant, stredový panel pre zmenu nesie zelenú farbu karosérie a opäť tu nechýba staré logo Land Roveru. Popravde, aj keby tu neboli tieto retro prvky, vždy na vás v Defenderi dýchne minulosť. Tu je ten závan ešte silnejší.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Porsche Panamera 4S Diesel na brzde: Čo keď chýba elektrický kompresor?

Porsche Panamera 4S Diesel na brzde: Čo keď chýba elektrický kompresor?

Po Audi SQ7 sme zmerali reálny výkon rovnakého motora použitého v Porsche Panamera 4S Diesel. Obe jednotky sa ale líšia systémom preplňovania. Panamera nemá elektrický kompresor. Absencia elektrického kompresora sa prejaví najmä na nástupe krútiaceho momentu v nízkych otáčkach.

20. 1. 2017 | Dalibor Žák
Elektrický test: Hyundai Ioniq Electric vs. BMW i3 94 Ah vs. Nissan Leaf 30 kWh

Elektrický test: Hyundai Ioniq Electric vs. BMW i3 94 Ah vs. Nissan Leaf 30 kWh

Ak dnes chcete elektrický automobil, máte si z čoho vyberať. My sme si vybrali tri a veľmi podrobne ich porovnali.

19. 1. 2017 | Dalibor Žák
BMW X4 xDrive20d vs. Mercedes-Benz GLC Coupé 250d 4Matic: v stopách X6

BMW X4 vs. Mercedes-Benz GLC

Vzhľadom na úspech BMW X6 je vlastne prekvapujúce, ako dlho zostával tento model v pomyselnej kategórii "prémiových SUV so splývajúcou strechou" osamotený. Aj v samom závere roku 2016, keď tento porovnávací test vznikal, boli na trhu len štyri také autá od dvoch značiek: X6, jeho priamy súper (zlé jazyky by mohli povedať "kópia") v podobe Mercedesu GLE Coupé - a menší súrodenci oboch gigantov, BMW X4 a Mercedes-Benz GLC Coupé. Práve tie sme pozvali k dnešnému duelu.

10. 1. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY