vytisknout velikost písma "Tak sa ukáž, Chiron!" Koenigsegg Ager RS stanovil rýchlostný rekord

Novým najrýchlejším autom planéty je Koenigsegg Ager RS. Na ceste v Nevade pri Las Vegas dosiahol voz rýchlosti 447,6 km/h. Pri jednom pokuse bola s prehľadom prekročená rýchlosť 450 km/h. Stále čakáme na to, koľko zvládne Bugatti Chiron.
"Tak sa ukáž, Chiron!" Koenigsegg Ager RS stanovil rýchlostný rekord

Bugatti sa zdržiava velkohubých vyhlásení a na svoj pokus o rýchlostný rekord si počká, až bude mať k dispozícii zodpovedajúce pneumatiky. Napriek tomu by francúzska automobilka nemala príliš otáľať. Koenigsegg totiž najprv doslova zadupal do zeme Bugatti v disciplíne 0-400-0 a teraz prišiel s ďalšou veľkou výzvou. Na ceste 160 v Nevade kúsok od Las Vegas sa totiž diali veci.

Koenigsegg Ager RS ​​nie je so svojím preplňovaným osemvalcom s výkonom 1360 koní pomalé auto, ale koľko vlastne zvládne? Prvá meraná jazda na dočasne uzavretej verejnej ceste (!) skončila na hodnote 437,8 km/h, ale druhá jazda opačným smerom bola oveľa lepšia. Prvýkrát v histórii oficiálneho merania rýchlosti cestných homologizovaných áut ukázal tachometer cez 450 km/h. Konkrétne 457,5 km/h.

Priemer z oboch jázd bol korigovaný na 447,6 km/h a Koenigsegg Ager RS ​​sa teda oficiálne stal najrýchlejším produkčným homologovaným autom planéty. Aspoň do tej doby, než sa o svoj rekord pokúsi Bugatti Chiron. Každopádne bájna meta 300 míľ za hodinu (483 km/h) už nie je príliš ďaleko. Že by Bugatti mierilo rovno sem?

Oficiálne meraný a potvrdený pokus Koenigsegg si môžete pustiť na priloženom videu. Na verejnej ceste ten stroj pri štyroch stovkách pôsobí naozaj desivo. Veď pri najvyššej rýchlosti auto urazí kilometer za 8 sekúnd. Všimnite si tiež toho, ako testovací pilot auto najprv "šetrí" a naplno akceleruje až zhruba od 300 km/h. V tom momente začne Koenigsegg zrýchľovať, ako by mu niekto zapol raketový motor.

Test jazdenky: Škoda Fabia RS 1.4 TSI je zaujímavá, ale veľmi riziková

Test jazdenky: Škoda Fabia RS 1.4 TSI je zaujímavá, ale veľmi riziková

Fabiu RS by sme odporučili niekomu, kto je fanúšik značky a podobné auto chce pre radosť napríklad ako druhý alebo tretí kus do svojej flotily s tým, že toho za rok príliš veľa nenabehne.

14. 11. 2017 | Dalibor Žák
Seat Leon 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: Ako je na tom s výkonom?

Seat Leon 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: Ako je na tom s výkonom?

Motor 1.4 TSI ACT má udávaný výkon 110 kW a krútiaci moment 250 Nm. Dlhodobo testovaný Seat Leon predviedol na valcovej skúšobni ešte lepšie hodnoty a najmä veľmi priaznivé priebehy. Krútiaci moment zostáva v prakticky celom rozsahu bežne používaných otáčok nad udávanou maximálnou hodnotou.

13. 11. 2017 | Jiří Červenka
Lada Niva Extreme Cross: Krátka jazda s ruským monster truckom

Lada Niva Extreme Cross: Krátka jazda s ruským monster truckom

Lada Niva existuje mimo iného v radikálnej úprave značky Bronto. Voz prešiel dokonca aj homologáciou pre Európu. U nás sa predáva ako Niva Extreme Cross. Už len vidieť túto špecialitu v pohybe je zážitok. Niva Extreme Cross prekvapivo používa celkom sériový motor.

10. 11. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY