vytisknout velikost písma Svetový šampionát futbalu pre priateľstvo: až 32 medzinárodných tímov

Minulý týždeň sa na štadióne Sapsan Aréna v Moskve uskutočnil Svetový šampionát futbalu pre priateľstvo.

Detský šampionát s názvom Futbal pre priateľstvo sa odohral pod záštitou medzinárodného sociálneho programu Gaspromu a v oficiálnom partnerstve s FIFA a World Cup 2018™. Na futbalovom ihrisku sa stretlo 32 medzinárodných tímov priateľstva z Európy, Ázie, Južnej Ameriky, Austrálie a Oceánie. Šiesty ročník medzinárodného futbalu pre priateľstvo zaznamenal nevídanú geografickú expanziu tohto projektu: zatiaľ čo v predchádzajúcom roku sa záverečných podujatí zúčastnili predstavitelia 64 krajín, tento rok sa v Moskve stretli mladí futbalisti, mladí tréneri a mladí žurnalisti z 211 krajín a regiónov sveta.

Túto sezónu boli tímy pomenované podľa vzácnych zvierat na pokraji vyhynutia, s cieľom dať do povedomia ochranu prírody a zvýšiť u mladej generácie záujem o ochranu svetovej fauny. Tímy, pozostávajúce z dvanásť-ročných atlétov, dievčat a chlapcov, vrátane detí s postihnutím, boli už tradične vytvorené na princípe priateľstva. V každom tíme tak spolu hrali atléti rôznych národností, pohlaví a fyzických zdatností. V tíme Tigra sibírskeho sa napríklad stretli účastníci z Burkina Faso, Východného Timoru, Sýrie, Yemenu, Maroka a Jordánu. V tíme Ďatľa kráľovského, zasa zápolili mladí športovci z Nemecka, Belize, Guatemaly, Kanady, Nikaraguy a Slovenska. Slovensko reprezentovali dvaja chlapci z futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava Michal Bodnár a Tomáš Husarčík. Záverečné podujatia programu Futbalu pre priateľstvo, navštívilo viac ako 1500 detí v sprievode dospelých. O celej udalosti reportovalo viac ako 5000 médií.

Tesne pred posledným zápasom strávili mladí účastníci programu Futbalu pre priateľstvo tri dni v Medzinárodnom tábore priateľstva na pôde Futbalovej akadémie Spartaku. Tu prebiehali tréningy, prednášky a pokročilé kurzy vedené známymi atlétmi, ako aj prednášky od žurnalistov a predstaviteľov rezervácií s výskytom vzácnych druhov zvierat. 12. júna sa uskutočnili kvalifikačné zápasy Svetového šampionátu vo futbale pre priateľstvo na štadióne Sapsan arény. Do finále sa napokon dostali tímy Varana komodského a Šimpanza. Prvý tim nastúpil v zložení hráčov z Walesu, Keni, Dominiky, Guiena-Bissau, Filipín a Brazílie, druhý predstavovali hráči z Dominikánskej republiky, Svätého Krištofa a Nevisu, Malawi, Kolumbie, Beninu a Konga.

183659809.JPG197243246.JPG

Úžasnému víťazstvu sa tešili Šimpanzi - tím mladých hráčov Camerona Gregory Philipa  (Dominika), Jeronima Rodriguea Urueña (Kolumbia), Petera Pauloa (Malawi), Yamiroua Ouoroua (Benin), Deoa Kalangea Mwenzeho (Kongo DR),  Alexa Oneila Juniora Daniela, (Svätý Krištof a Nevis) a ich mladého trénera z Ruska Vladislava Polyakova (mesto Saransk).

Všetci mladí účastníci záverečného diania programu Futbalu pre priateľstvo sa už tradične zúčastňujú futbalového zápasu majstrovstiev sveta. Minulý rok deti podporovali národné tímy Chile a Nemecka vo finále Pohára konfederácie FIFA, ktorý sa konal na novom Ruskom štadióne "Saint-Petersburg". Tento rok, sa mladí vyslanci Futbalu pre priateľstvo zúčastnili otváracieho zápasu Svetového pohára FIFA, kde sa na štadióne Lužniky stretlo Rusko so Saudskou Arábiou.  

"Som veľmi rád, že som sa zúčastnil záverečného diania šiesteho ročníka programu Futbalu pre priateľstvo. Je úžasné, že tento projekt zjednotí deti z celého sveta: je to dôležité nielen pre rozvoj športu, ale aj pre osobný rozvoj. Je pekné vidieť, ako mladé talenty dokážu vložiť srdce a dušu do ich obľúbenej aktivity. Tiež je úžasné, že len za tri dni si deti dokázali vytvoriť priateľstvá a demonštrovali naozajstnú tímovú hru,"  povedal Alexander Alaev, výkonný riaditeľ Ruskej futbalovej únie.

"Podporujem Medzinárodný sociálny program Gazpromu pre deti Futbal pre priateľstvo už dlhšiu dobu. Všetci mladí atléti, ktorí sa zúčastnili svetového šampionátu sú veľmi talentovaní a plní potenciálu. Keď som sledoval hry tímov Futbalu pre priateľstvo, bol som v naozajstnom napätí a musím povedať, že posledná hra bola úžasná. Ďalšie kariérne postupy týchto mladých športovcov budem sledovať s veľkým záujmom. Som si istý, že každý jeden z účastníkov programu, bude schopný dosiahnuť výnimočné športové výsledky", podelil sa o svoje dojmy  Alexander Kerzhakov, hlavný tréner ruského mládežníckeho tímu.

"Som veľmi rád, že som  sa tento rok v Moskve zúčastnil finále programu Svetového šampionátu Futbalu pre priateľstvo! Samozrejme, ako každý futbalový hráč, snívam o tom, ako budem so svojim tímom hrať na Svetovom pohári, skórujem rozhodujúci gól a stanem sa slávnym ako Cristiano Ronaldo. Myslím, že svetový šampionát Futbalu pre priateľstvo je super začiatok! Skutočnosť, že je každý tím priateľstva zostavený z hráčov z rôznych krajín, robí snahu o spoločnú a koordinovanú hru ešte zaujímavejšou. Bez Futbalu pre priateľstvo by som nikdy nenadviazal toľko priateľstiev z celého sveta!" povedal dvanásť-ročný vyslanec programu Futbalu pre priateľstvo zo Slovenska Michal Bodnár. Tomáš Husarčík.

"Tiež je super, že dostaneme úprimnú podporu od profesionálnych atlétov, rovnako ako ich sympatie pri zápase. Som rád, že jednou z tradícií Futbalu pre priateľstvo je spájanie šnúrok priateľstva. Nie je to len symbolické gesto, ale naozajstný začiatok priateľstva medzi deťmi a dospelými, pretože futbal a priateľstvo nepoznajú hranice," vyjadril sa druhy mladý vyslanec programu Futbalu pre priateľstvo zo Slovenska Tomáš Husarčík.

DOPLŇUJÚCE INFORMÁCIE

Gazprom Medzinárodný sociálny program pre deti Futbal pre priateľstvo, je organizovaný PJSC Gazpromom od roku 2013. Cieľom projektu je rozvíjať detský futbal a upevňovať toleranciu a rešpekt k rôznym kultúram a národnostiam medzi deťmi z rôznych krajín sveta. Kľúčové hodnoty ktoré program odovzdáva svojim účastníkom sú priateľstvo, rovnoprávnosť, férovosť, zdravie, mier, oddanosť, víťazstvo, tradície a česť.

Hlavnou udalosťou projektu je výročné detské fórum Futbalu pre priateľstvo, ktoré zbližuje mladých hráčov z celého sveta, a ktoré im umožňuje diskutovať s predstaviteľmi médií a známymi hráčmi o témach týkajúcich sa rešpektovania kultúrnych hodnôt.

Špeciálnou cenou projektu Futbalu pre priateľstvo je Pohár deviatich hodnôt. Je to jedinečná trofej, udelená výročne jednému z profesionálnych futbalových klubov za implementáciu sociálnych iniciatív, ktoré stelesňujú hodnoty projektu. Víťaz je určený mladými vyslancami projektu v hlasovaní, ktoré sa organizuje vo všetkých krajinách participujúcich na programe Futbalu pre priateľstvo. 

Každý rok sa k projektu pridajú tisíce účastníkov z celého sveta. Od začiatku projektu sa jeho geografia značne rozšírila – z 8 krajín v roku 2013 na 211 krajín v roku 2018.Stovky mladých hráčov sa vo svojich krajinách stali vyslancami hnutia Futbalu pre priateľstvo a jeho hodnôt. Symbolom projektu je náramok priateľstva, ktorý nosia viac ako 3 milióny detí a dospelých z celého sveta, vrátane známych atlétov, žurnalistov, umelcov, politikov a prezidentov rôznych krajín.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY