vytisknout velikost písma Suzuki SX4 S-Cross: prvé dojmy z jazdy

Na slovenský trh dorazilo nové Suzuki SX4 S-Cross. Čím sa chce medzi veľmi veľkou konkurenciou presadiť?
Suzuki SX4 S-Cross: prvé dojmy z jazdy
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Kompletne nový
  2. Páči sa vám?, Dynamika skôr priemerná
  3. Slovenský podvozok, Cena od
  4. Fotogaléria

Tohtoročný autosalón v Ženeve sa stal dejiskom hneď niekoľkých premiérových predstavení noviniek, ktoré mieria do kategórie B-SUV. Menovať môžeme Peugeot 2008, Renault capture a samozrejme tiež nové Suzuki SX4 S-Cross, aj keď v tomto prípade je zaradenie do konkrétneho segmentu trochu komplikovanejšie. Automobilka samotná hovorí o svojej novinke ako o príspevku medzi C-SUV, zároveň sa nájdu porovnania s Opelom Mokka. Pravdou je, že ak patrí S-Cross medzi kompaktné SUV, potom na samotnú spodnú hranicu.

Podobné škatuľkovanie ale nie je zas tak dôležité. Pre automobilku ako takú je dôležitejší fakt, že mieri medzi veľmi početnú a tvrdú konkurenciu. V podobných vodách loví už takmer každá značka a počet konkurentov stále nie je konečný, alebo sa hovorí o tom, že prídu ďalšie.

Nové Suzuki SX4 S-Cross meria na dĺžku 4300 mm. Je teda o 30 mm kratšie ako Nissan Qashqai, na druhú stranu o 22 mm dlhšie v porovnaní s Opelom Mokka, respektíve o 77 mm dlhšie ako Škoda Yeti. Základný objem batožinového priestoru má hodnotu 430 litrov. Spomínaný Qashqai ponúkne 410 litrov, Mokka 356 litrov, Yeti 405 litrov. Keď už sme zabŕdli do porovnávania čísel, potom musíme doplniť maximálnu hodnotu vzniknutú po sklopení sedačiek. S-Cross má 1269 litrov, Mokka 1372 litrov, Qashqai 1513 litrov a Yeti 1580 litrov.

_DSC0689.JPG_DSC0699.JPG 
S-Cross mieri nad súčasnú SX4. Zaradí sa niekam na hranicu segmentov B-SUV a C-SUV, teda do miest, kde sa nájde mnoho zaujímavých konkurentov.

Kompletne nový

Prečo zrovna SX4 S-Cross? Pôvodne sa tak nejako očakávalo, že pôjde o novú generáciu SX4, ktorá sa predáva už od roku 2005. Lenže tento malý crossover (svojho času najpredávanejšie 4x4 v SR) stále dosahuje zaujímavé predajné čísla, takže zatiaľ ešte nenastal ten správny čas na jeho obmenu. SX4 S-Cross je úplne novo vyvinuté auto postavené na novej platforme a ako už bolo povedané, je väčšie. Označenie SX4 bolo ponechané (S = Suzuki, X = Crossover, 4 = rovná sa pohon všetkých kolies), meno S-Cross si novinka vzala od rovnako pomenovaného konceptu, ktorý jej predchádzal.

Novo vyvinutý základ dostal osvedčenú techniku​​. V ponuke motorizácií nájdete dva agregáty s veľkosťou 1,6 litra. Ten zážihový vychádza zo štvorvalca použitého v SX4, 1.6 DDiS je, ako už je pri Suzuki zvykom, dielom talianskeho Fiatu. Mimochodom nič ako zväčšené Sedici sa nechystá. Klasický je aj pohon všetkých kolies používajúci elektromagnetickú medzinápravovou spojku. Opäť sa budeme opakovať, žiadna revolúcia, technika známa v podstate zo staršej SX4.

_DSC0703.JPG_DSC0712.JPG 

Pohon všetkých kolies dostal názov AllGrip. Stále je základom elektromagnetická medzinápravová spojka, zmenilo se jej ovládanie. Teraz je k dispozícii viac režimov.

Novinkou tu je ovládanie a vôbec správanie systému pohonu všetkých kolies, ktoré sa volá AllGrip. Namiesto pôvodných režimov 2WD, Auto a Lock má vodič k dispozícii Auto, Snow, Sport a Lock. Podstata je rovnaká, ale detaily sa líšia. Voľba konkrétneho režimu neovplyvňuje iba správanie pohonu všetkých kolies, ovplyvňuje aj motor, prevodovku, ESP ... Režim Auto je základ, kedy je všetko nastavené na štandard. Zadná náprava sa pripája vtedy, keď hrozí preklz predných kolies.

Režim Sport upraví rozdelenie krútiaceho momentu tak, aby bola viac zapájaná zadná náprava. Zároveň sa dočkáte lepších reakcií na plyn, CVT necháva vyššie otáčky a do regulácie preklzu nezasahuje tak vehementne. Respektíve ak v zákrute začnú preklzávať predné kolesá, miesto zásahu kontroly trakcie sa uprednostňuje pridanie väčšieho výkonu na zadnú nápravu. Okrem iného by malo auto byť v režime Sport menej nedotáčavé. Finta to je podobná, s ktorou prišla Toyota pri RAV4.

Snow opäť posiela dozadu väčší prídel krútiaceho momentu, avšak kontrola trakcie (nie pomocou bŕzd, ale znížením krútiaceho momentu motora) je ďaleko aktívnejšia, než tomu je v režime Sport. Počíta sa so zlou adhéziou a systém sa snaží zabrániť situáciám, kedy sa auto zahrabe. Režim Lock simuluje uzávierku, aktivujete si ho iba v spojení so Snow a okrem rovnomerného delenia krútiaceho momentu (aj keď ide o teoretický údaj, v praxi sa napríklad na pevnom podklade kvôli ochrane spojky v pomere 50/50 nedočkáte ani v režime Lock) prichádza častejšie do hry kontrola trakcie používajúca brzdy. Po prekročení 60 km/h prechádza Lock na Auto.

_DSC0700.JPG_DSC0701.JPG

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: ide pekne, ale Cupra to nie je

Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: ide pekne, ale Cupra to nie je

Seat Leon 1.4 TSI 110 kW by mal akcelerovať na 100 km/h za 8 sekúnd. My sme sa nedostali pod 9,5 s. Pokusy o rýchly rozjazd komplikujú obmedzenia otáčok aj nevypínatelná stabilizácia. Porovnanie s SUV Ateca ale ukazuje, že v diaľničnom tempe je hatchback rýchlejší. Z 80 na 120 km/h zrýchľuje Leon lepšie než napríklad roadstery Fiat 124 Spider a Mazda MX-5.

17. 10. 2017 | Dalibor Žák
Test jazdeniek: BMW 525d E60 vs Škoda Octavia III 2.0 TDI

Test jazdeniek: BMW 525d E60 vs Škoda Octavia III 2.0 TDI

Za 10 až 12 tisíc eur je na trhu ojazdených áut mimoriadne dobrý výber. Na dosah sa dostávajú skôr veľmi drahé prémiové vozidlá. Desaťročný bavorák je stále príjemné a hodnotné auto. Moderná Octavia sa ale popri staršom BMW nemusí hanbiť. Zadarmo rozhodne nebude jazdiť ani jeden z týchto vozov.

10. 10. 2017 | Dalibor Žák
Škoda 1101 VO/P vs. Škoda KodiaQ: K obrane vlasti pripravený!

Škoda 1101 VO/P vs. Škoda KodiaQ: K obrane vlasti pripravený!

Škoda VO vznikla na nezmenenom chrbticovom ráme Škody 1101. VO znamená "vojenská otvorená", P "pohotovostná". Počas štyroch rokov vyšlo z českých závodov v Mělníku a Chocni celkom 4237 kusov. Všetku terénnu výbavu tvorila štandardná, 19cm svetlá výška a vyslobodzovacia lopata na boku.

9. 10. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY