vytisknout velikost písma Suzuki SX4 S-Cross: prvé dojmy z jazdy

Na slovenský trh dorazilo nové Suzuki SX4 S-Cross. Čím sa chce medzi veľmi veľkou konkurenciou presadiť?
Suzuki SX4 S-Cross: prvé dojmy z jazdy
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Kompletne nový
  2. Páči sa vám?, Dynamika skôr priemerná
  3. Slovenský podvozok, Cena od
  4. Fotogaléria

Tohtoročný autosalón v Ženeve sa stal dejiskom hneď niekoľkých premiérových predstavení noviniek, ktoré mieria do kategórie B-SUV. Menovať môžeme Peugeot 2008, Renault capture a samozrejme tiež nové Suzuki SX4 S-Cross, aj keď v tomto prípade je zaradenie do konkrétneho segmentu trochu komplikovanejšie. Automobilka samotná hovorí o svojej novinke ako o príspevku medzi C-SUV, zároveň sa nájdu porovnania s Opelom Mokka. Pravdou je, že ak patrí S-Cross medzi kompaktné SUV, potom na samotnú spodnú hranicu.

Podobné škatuľkovanie ale nie je zas tak dôležité. Pre automobilku ako takú je dôležitejší fakt, že mieri medzi veľmi početnú a tvrdú konkurenciu. V podobných vodách loví už takmer každá značka a počet konkurentov stále nie je konečný, alebo sa hovorí o tom, že prídu ďalšie.

Nové Suzuki SX4 S-Cross meria na dĺžku 4300 mm. Je teda o 30 mm kratšie ako Nissan Qashqai, na druhú stranu o 22 mm dlhšie v porovnaní s Opelom Mokka, respektíve o 77 mm dlhšie ako Škoda Yeti. Základný objem batožinového priestoru má hodnotu 430 litrov. Spomínaný Qashqai ponúkne 410 litrov, Mokka 356 litrov, Yeti 405 litrov. Keď už sme zabŕdli do porovnávania čísel, potom musíme doplniť maximálnu hodnotu vzniknutú po sklopení sedačiek. S-Cross má 1269 litrov, Mokka 1372 litrov, Qashqai 1513 litrov a Yeti 1580 litrov.

_DSC0689.JPG_DSC0699.JPG 
S-Cross mieri nad súčasnú SX4. Zaradí sa niekam na hranicu segmentov B-SUV a C-SUV, teda do miest, kde sa nájde mnoho zaujímavých konkurentov.

Kompletne nový

Prečo zrovna SX4 S-Cross? Pôvodne sa tak nejako očakávalo, že pôjde o novú generáciu SX4, ktorá sa predáva už od roku 2005. Lenže tento malý crossover (svojho času najpredávanejšie 4x4 v SR) stále dosahuje zaujímavé predajné čísla, takže zatiaľ ešte nenastal ten správny čas na jeho obmenu. SX4 S-Cross je úplne novo vyvinuté auto postavené na novej platforme a ako už bolo povedané, je väčšie. Označenie SX4 bolo ponechané (S = Suzuki, X = Crossover, 4 = rovná sa pohon všetkých kolies), meno S-Cross si novinka vzala od rovnako pomenovaného konceptu, ktorý jej predchádzal.

Novo vyvinutý základ dostal osvedčenú techniku​​. V ponuke motorizácií nájdete dva agregáty s veľkosťou 1,6 litra. Ten zážihový vychádza zo štvorvalca použitého v SX4, 1.6 DDiS je, ako už je pri Suzuki zvykom, dielom talianskeho Fiatu. Mimochodom nič ako zväčšené Sedici sa nechystá. Klasický je aj pohon všetkých kolies používajúci elektromagnetickú medzinápravovou spojku. Opäť sa budeme opakovať, žiadna revolúcia, technika známa v podstate zo staršej SX4.

_DSC0703.JPG_DSC0712.JPG 

Pohon všetkých kolies dostal názov AllGrip. Stále je základom elektromagnetická medzinápravová spojka, zmenilo se jej ovládanie. Teraz je k dispozícii viac režimov.

Novinkou tu je ovládanie a vôbec správanie systému pohonu všetkých kolies, ktoré sa volá AllGrip. Namiesto pôvodných režimov 2WD, Auto a Lock má vodič k dispozícii Auto, Snow, Sport a Lock. Podstata je rovnaká, ale detaily sa líšia. Voľba konkrétneho režimu neovplyvňuje iba správanie pohonu všetkých kolies, ovplyvňuje aj motor, prevodovku, ESP ... Režim Auto je základ, kedy je všetko nastavené na štandard. Zadná náprava sa pripája vtedy, keď hrozí preklz predných kolies.

Režim Sport upraví rozdelenie krútiaceho momentu tak, aby bola viac zapájaná zadná náprava. Zároveň sa dočkáte lepších reakcií na plyn, CVT necháva vyššie otáčky a do regulácie preklzu nezasahuje tak vehementne. Respektíve ak v zákrute začnú preklzávať predné kolesá, miesto zásahu kontroly trakcie sa uprednostňuje pridanie väčšieho výkonu na zadnú nápravu. Okrem iného by malo auto byť v režime Sport menej nedotáčavé. Finta to je podobná, s ktorou prišla Toyota pri RAV4.

Snow opäť posiela dozadu väčší prídel krútiaceho momentu, avšak kontrola trakcie (nie pomocou bŕzd, ale znížením krútiaceho momentu motora) je ďaleko aktívnejšia, než tomu je v režime Sport. Počíta sa so zlou adhéziou a systém sa snaží zabrániť situáciám, kedy sa auto zahrabe. Režim Lock simuluje uzávierku, aktivujete si ho iba v spojení so Snow a okrem rovnomerného delenia krútiaceho momentu (aj keď ide o teoretický údaj, v praxi sa napríklad na pevnom podklade kvôli ochrane spojky v pomere 50/50 nedočkáte ani v režime Lock) prichádza častejšie do hry kontrola trakcie používajúca brzdy. Po prekročení 60 km/h prechádza Lock na Auto.

_DSC0700.JPG_DSC0701.JPG

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A