vytisknout velikost písma Stretnutie klasických závodných automobilov desiatykrát, 26. 10. 2014

Jubilejné 10. stretnutie Classic Racing Car Meeting minulú nedeľu uzavrelo päť rokov trvajúcu etapu. Na jar budúceho roku sa síce pôjde znovu, ale už pod novým menom...
Stretnutie klasických závodných automobilov desiatykrát, 26. 10. 2014
Zoznam kapitol
  1. Desiatykrát!, Hlavne si zajazdiť, Nástrahy veľkého okruhu
  2. Na trať!
  3. Fotogaléria (99x foto)

Desiatykrát!

Brnenský Classic Racing Car Meeting sa v uplynulých rokoch stal českou adaptáciou akciou podobného druhu, ktoré sa konajú v zahraničí, no u nás až do jeho začatia doteraz taká tradícia chýbala. Organizuje ho Fordever Club Brno v spolupráci s Auto Classic Clubom Brno. Prvý ročník sa išiel v apríli roku 2010 a od tej doby sa Classic Racing Car Meeting koná dvakrát do roka, vždy v polovici apríla a koncom októbra. Aj s ohľadom na tieto termíny ide o zaujímavú príležitosť začať a ukončiť sezónu.

P1190370.JPGP1190331.JPGP1190336.JPG
Minúty pred štartom jubilejného 10. stretnutia...

Na jar sa vyháňajú pavučiny z výfukov a na jeseň sa hodnotí uplynulá sezóna a rozsahy závad a nehôd, pričom ide spravidla o poslednú príležitosť zapretekať si v špičkovom prostredí brnenského Masarykovho okruhu. Vlastne o "pretekaní" treba hovoriť len opatrne. Hoci aj pred týždňom bola k dispozícii profesionálna časomiera, oficiálne ide stále o "stretnutie"! 

Aj tento rok v októbri sa zišla pestrá paleta vozidiel najrôznejších druhov (celkom ich tentoraz na okruh vyrazilo 51), rokov výroby a stavu pripravenosti pre nasadenie na skutočnom pretekárskom okruhu. Organizátorom však nejde o dokonalú štýlovú čistotu zúčastnených automobilov, ale hlavne o prítomnosť ich majiteľov, a treba dodať, že táto partia naozaj drží pohromade a v priebehu roka sa stretáva pri rôznych iných príležitostiach.

Hlavne si zajazdiť

Všetkým ide o to isté: zajazdiť si. K tomu mali v poslednú októbrovú nedeľu účastníci Classic Racing Car Meeting k dispozícii hneď tri vyhradené polhodinové jazdy, pričom tá prvá bola zahrievacia a bez časomiery. Prvej ostrej jazde opäť predchádzala povinná rozprava jazdcov s bezpečnostnými pokynmi. Pripomenúť bolo treba najmä vlajkové signály a bezpečnostné predpisy, ktoré mimochodom za povinné vyžadujú použitie bezpečnostných prilieb.

P1190441.JPGP1190446.JPGP1190425.JPG
Svoje sily si zmerali autá najrôznejších druhov...

Posádky vozidiel, ktoré za pol hodiny odcestujú v priemere päť kôl, sa môžu meniť, ale výhradne v zabezpečenom priestore boxov, deti tentoraz vo vozoch byť nesmeli. S ohľadom na rôzne schopnosti vozidiel aj ich pilotov platí dohováranie, že v zákrutách sa nepredchádza. Cieľom všetkých účastníkov Classic Racing Car Meeting je predovšetkým dobre si zajazdiť, aby v zime bolo načo spomínať. 

Hlavnými postavami Classic Racing Car Meeting zostávajú Karel Kostroň za Fordever Club Brno a Vladimír Jokl za ACC Brno. Obaja sa tiež pred týždňom predstavili za volantmi svojich vozidiel, Karel opäť sedlal svoje rokmi overené kupé Ford Capri RS2600 v štýle továrenských špeciálov zo začiatku sedemdesiatych rokov a Vladimír previezol svoje legendárne BMW 1800T postavené podľa dobových predpisov.

Nástrahy veľkého okruhu

V štartovom poli nájdeme rad stálic, ale aj nováčikov. O autách pánov Kostroňa a Jokla už bola reč, ale spomenúť treba určite aj Jiřího Kimla staršieho a mladšieho s Fiatom 125 Special, resp. Škodou 120 LS alebo Kuba Kouřila s Fordom Capri, no škálu vozidiel v depe aj na trati obohatili aj vítaní nováčikovia. Drobnou vadou na kráse bol rad pomerne nových vozidiel, no záujem o túto už etablovanú akciu je natoľko významný, že od jari budúceho roka, kedy zároveň dôjde k premenovaniu, budú stroje starostlivo vyberané.

P1190389.JPGP1190390.JPGP1190391.JPG
Motory nahodiť!

Počasie ani tentoraz nebolo v Brne k účastníkom zhodou okolností posledného Classic Racing Car Meeting nijako prívetivé, avšak na Masarykovom okruhu to tak už väčšinou býva. Priebežne mrholilo a výdatne fúkalo, no hmla sa výnimočne zdržala svojich prejavov. K nehodám nedošlo (niekoľko áut sa však do depa vrátilo na lane, ale to je celkom bežné) a všetko prebehlo v skvelej atmosfére. Nezostáva než tešiť sa na jarné opakovanie, ktorým Classic Racing Car Meeting vyštartuje do novej etapy svojej existencie pod novým menom... 

Na ďalšej stránke nasleduje čiastočne komentovaná fotogaléria z minulej nedele. Na ďalšie snímky sa môžete pozrieť tu.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A