vytisknout velikost písma Stretnutie klasických pretekárskych automobilov po ôsmykrát, 27. 10. 2013

Už tretím rokom pokračuje táto tradícia. Minulú nedeľu si na brnenskom Masarykovom okruhu opäť dali meeting majitelia a priaznivci klasických pretekárskych a športových automobilov. A aj tentoraz sa bolo načo pozerať.
Stretnutie klasických pretekárskych automobilov po ôsmykrát, 27. 10. 2013
Zoznam kapitol
  1. CRCM jeseň 2013
  2. Fotogaléria

Datum: 27. 10. Miesto: Masarykov okruh, Brno

Brnenský Classic Racing Car Meeting má byť obdobnou akciou takým, ktoré sa konajú v zahraničí, avšak u nás doteraz taká tradícia chýbala. Organizujú ho Fordever Club Brno v spolupráci s Auto Classic Clubom Brno. Prvý ročník sa uskutočnil v apríli roku 2010 a od tej doby sa Classic Racing Car Meeting koná dvakrát do roka, vždy v polovici apríla a koncom októbra. Aj s ohľadom na tieto termíny ide o zaujímavú príležitosť začať a ukončiť sezónu.

IMG_1111.JPGIMG_1118.JPGIMG_1142.JPG
Prípravy na prvú ostrú jazdu; kvôli hmle sa nakoniec takmer nešlo ...

Ako tvrdí Karel Kostroň z Fordever Clubu Brno, organizátorom nejde o dokonalú štýlovú čistotu zúčastnených automobilov, ale hlavne o prítomnosť ich majiteľov, a treba dodať, že táto partia naozaj drží pohromade a v priebehu roka sa stretáva pri rôznych iných príležitostiach. Tohtoročný jesenný termín nebol v ničom výrazne iný ako akcie doteraz usporiadané, avšak niekoľko odlišností by sme predsa len našli.

IMG_1109.JPGIMG_1128.JPGIMG_1104.JPGIMG_1105.JPGIMG_1106.JPGIMG_1185.JPG
Sierra alias vrchársky špeciál Radka Kolbábka s novo pripraveným motorom V6 4,0 l SOHC z Mustangu

Reč je napríklad o rekordnej účasti. Zatiaľ čo doteraz sa priemer prítomných automobilov pohyboval okolo tridsať, tento rok v októbri ich bolo päťdesiat. Organizačný tím pritom netlačí na kvantitu, navyše čím väčší počet áut, tým náročnejšia organizácia, avšak tentoraz sa zišlo toľko prihlášok, že odmietať by bolo náročné. Navyše plocha hneď za hlavnou bránou okruhu má len obmedzený rozsah. Pripomeňme, že stretnutie klasických pretekárskych automobilov prebieha na okruhu vždy v rámci Dní otvorenej dráhy.

IMG_1150.JPGIMG_1148.JPGIMG_1115.JPG
Minúty pred štartom. Na prvom snímku najdôležitejšie postavy celého stretnutia: Karel Kostroň (s mikrofónom, Fordever Club), vpravo Vladimír Jokl (ACC Brno), úplne vľavo dobrá duša Taz a v čiernom vyslanec Okruhu

Ako to už vyplýva z titulu akcie nazvanej Stretnutie klasických pretekárskych automobilov, nejde o športový podnik, ale skôr o spoločnú vychádzku po legendárnom Masarykovom okruhu. Avšak čo chcete robiť s partiou nadšencov, ktorí radi jazdia na hranici schopností svojich vozov a chcú pochopiteľne merať sily aj medzi sebou: vôbec prvýkrát sa tak objavila časomiera. Bolo to len otázkou času. Isté výsledky priniesla, avšak tentoraz ešte išlo skôr o zbieranie skúseností, takže na relevantné výstupy sa budeme tešiť až na jar budúceho roka.

Štartujeme!

Od nedeľného rána sa do vyhradeného priestoru brnenského Masarykovho okruhu začali schádzať prví účastníci, niektorí po vlastnej osi, iní s prívesom za dodávkou. Posádky vykonávali posledné ladenie svojich vozidiel a húfne prezúvali z "mokrých" pneumatík na "suché". Dážď totiž našťastie nehrozil a celý deň bola nakoniec trať suchá, avšak vrásky na tvári prinášala chvíľami nepriestupná hmla.

IMG_1131.JPGIMG_1129.JPGIMG_1130.JPGIMG_1134.JPGIMG_1133.JPGIMG_1183.JPG
Austin-Healey

Rovnako ako v predchádzajúcich dieloch tejto ságy, aj tentoraz mali registrovaní účastníci Stretnutia klasických pretekárskych automobilov vyhradený celý Okruh pre dve polhodinové jazdy, jednu predpoludním a druhú poobede. Prvá z nich mala štartovať v 10:30, ale ešte tesne pred tým to vyzeralo, že Okruh zostane uzavretý práve kvôli hmle, v ktorej na seba jednotlivé kontrolné stanoviská nevideli.

IMG_1120.JPGIMG_1196.JPGIMG_1190.JPG
IMG_1164.JPGIMG_1187.JPGIMG_1182.JPG
Ford Capri na niekoľko spôsobov

Na poslednú chvíľu ale vedenie okruhu jazdu povolilo, avšak s tým, že pôjde len o príležitosť na prehriatie áut a že sa pôjdu iba tri okruhy v pomalom tempe, bez predbiehania a za navádzacím vozidlom, ktorým tento rok bolo nové Camaro. Ale asi si viete predstaviť, ako to dopadlo, navyše, keď hmla začala v ďalších minútach opadať: zatiaľ čo z boxov vyrážal poslušne zoradený "vláčik" brblajúcich starčekov, už o niekoľko minút neskôr sa cieľovou rovinkou rútili revúci beštie, ktorých vodiči na "zákaz predbiehania" zabudli zrejme už v prvej zákrute...

IMG_1176.JPGIMG_1199.JPGIMG_1192.JPGIMG_1180.JPGIMG_1174.JPGIMG_1170.JPG
Stretnutie generácií...

Opäť vynikajúce stretnutie so skvelými vozmi a úžasnými ľuďmi. Aj ôsme Stretnutie klasických pretekárskych automobilov sa zaobišlo bez akýchkoľvek ťažkostí a pre mnohých zo zúčastnených bolo poslednou podobnou akciou tohtoročnej sezóny. Už aby sa začala ďalšia...

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |