vytisknout velikost písma Spojí sa Peugeot-Citroën s Opelom? Indície naznačujú, že áno

General Motors rokuje s PSA o predaji Opla. V prípade spojenia by vznikol druhý najväčší európsky koncern. Značkám Citroën, Opel a Peugeot pripadá 16% európskeho trhu.
Spojí sa Peugeot-Citroën s Opelom? Indície naznačujú, že áno

Americký koncern General Motors rokuje s francúzskym koncernom PSA Peugeot-Citroën o predaji nemeckej značky Opel. Svoje vyjadrenie k tomu už oznámili zástupcovia oboch strán a priniesol je napríklad web Automotive News. Opel a PSA už teraz spolupracujú a používajú spoločné platformy pre novú generáciu crossoverov. O predaji Opelu sa jednalo už raz zhruba pred štyrmi rokmi.

Podľa PSA a General Motors hľadajú obe automobilky spoločnú cestu, ako ďalej zvýšiť efektivitu výroby a znížiť náklady za vývoj. Hlbšia spolupráca sa javí ako pomerne logický krok. Len pripomenieme, že práve značky Opel a Peugeot s Citroënom sa po dlhom období pôstu zase vrátili do čiernych čísel.

Ak by sa Opel skutočne s Peugeotom a Citroënom spojil, vznikol by druhý najväčší európsky výrobca áut hneď po Volkswagenu. Na tretie miesto by spadol Renault.

Všetky tri značky zvažované nové aliancie majú zhruba 16% európskeho trhu, podiel Volkswagenu je 24 percent.

K celej záležitosti sa už vyjadrili odbory nemeckého Opla. Podľa nich sú predchádzajúce skúsenosti so spoluprácou s koncernom PSA skôr negatívne. Odbory preto zvážia, že by využili svojho silného postavenia a celú dohodu zablokovali. Avšak obe strany, teda GM a PSA, zatiaľ potvrdili, že len rokujú o ďalších možnostiach spolupráce a že možnosť kúpy Opelu francúzskym koncernom je len jeden z variantov.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY