vytisknout velikost písma Škoda vyrobila štyri milióny Fabií. Treťou generáciou jazdí už pol milióna

Škoda už vyrobila štyri milióny Fabií. Tretia generácia má za sebou métu pol milióna. Jubilejným vozidlom je biele Combi 1.0 TSI DSG. V Európe patrí Fabia medzi desať najpredávanejších áut vo svojej triede.
Škoda vyrobila štyri milióny Fabií. Treťou generáciou jazdí už pol milióna

Mladoboleslavská automobilka má dôvod oslavovať. Vyrobila už pol milióna Fabií tretej generácie a celkový počet všetkých vyrobených Fabií prekročil štyri milióny. Veľmi úspešnú kariéru zahájil najmenší model českej automobilky v roku 1999. Prvá generácia vydržala na trhu do roku 2007, celkovo vzniklo 1 790 000 kusov.

Druhá generácia sa vyrábala v rokoch 2007 až 2014. Do júna roku 2014 bolo vyrobených celkom 1 710 000 kusov Fabií druhej generácie. Tá sa vyrábala ako hatchback a kombi, sedan už v ponuke na európskom trhu nefiguroval.

Tretia generácia modelu Škoda Fabia začala svoju kariéru v roku 2014 opäť v dvoch karosárskych verziách, teda ako obľúbený päťdverový hatchback a kombi. Jubilejným vozidlom je Škoda Fabia Combi so zážihovým motorom 1.0 TSI a automatickou prevodovkou DSG v odtieni biela Moon.

Škoda Fabia bola v máji 2017 najpredávanejšie auto na českom trhu, kedy preskočila inokedy dominantnú Octaviu. Historicky bol pre Fabiu najúspešnejší rok 2004, kedy sa ich v Európe predalo 235 600. V minulom roku si Fabia našla viac ako 175 000 zákazníkov a vo svojej triede sa drží v desiatke najpredávanejších áut. Za prvý štvrťrok tohto roka je Fabia v Európe štatisticky deviata.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY