vytisknout velikost písma Škoda Superb 2.0 TSI 4x4 (206 kW): Nameraná dynamika, rozmery, dojmy

Nový vrchol mladoboleslavskej automobilky sa už dostavil aj do našej redakcie. A tak sme vzali meracie zariadenia, aby sme zistili, ako je na tom najrýchlejšia ponúkaná verzia s reálnou dynamikou a aké sú skutočné vnútorné rozmery.
Škoda Superb 2.0 TSI 4x4 (206 kW): Nameraná dynamika, rozmery, dojmy
Zoznam kapitol
  1. Škoda Superb 2.0 TSI 4x4 (206 kW): Nameraná dynamika
  2. Škoda Superb 2.0 TSI 4x4 (206 kW): Rozmery, Prvé dojmy

Škoda Superb novej generácie sa počas víkendu začala oficiálne predávať na slovenskom trhu. Aj my sme si prišli na svoje, takže už nám pár dní robí toto auto v redakcii spoločnosť.

Zhodou okolností sa do testu dostavil variant s najvýkonnejším motorom 2.0 TSI (206 kW), ktorý je tiež štandardne doplnený o pohon všetkých kolies a šesťstupňové DSG. Aby toho nebolo málo, auto má výbavu Laurin & Klement, čo teda znamená, že testujeme prezidentskú verziu.

Najrýchlejší Superb v ponuke sa musel vzdať podareného atmosférického šesťvalca. Pod heslami "downsizing" a "emisné limity" sa pod kapotu nasťahoval preplňovaný benzínový štvorvalec s objemom 1984 cm3. Jeho oficiálne parametre sú 206 kW (280 koní) a 350 Nm. Na stovku by sa malo vozidlo dostať už za 5,8 s a maximálka činí 250 km/h.

suprb-8.jpgsuprb-7.jpgDizajnovo veľmi vydarený Superb prišiel do testu vo svojej najrýchlejší verzii a s najvyššou výbavou, teda v prevedení. V teste sa okrem iného treba ukázalo, že keď bude vodič chcieť, môže posádku vystaviť pri brzdení preťaženiu až 1,7 G.

Realita? Tabuľky neklamú

Vrcholná motorizácia pre Škodu Superb prišla spolu so šesťvalcovým motorom o nemalú časť svojho "motorového luxusu" a o dosť zaujímavý charakter, rozhodne ale neprišla o dynamiku. Auto váži 1540 kg, je teda ľahšie o viac ako 100 kg v porovnaní so starou šesťvalcovou generáciou, zároveň ponúkne motor o 20 koní viac a pri jazde je to veľmi cítiť. Auto pôsobí výrazne ľahším dojmom a motor sa tvári tak, že s mladoboleslavskou vlajkovou loďou nemá vôbec žiadnu prácu.

V ostrom tempe je štvorvalec do štyroch tisíc predsa len trochu utlmení, ale nad touto hranicou vybalí všetky svoje tromfy, ponúkne rýchlu reakciu na plyn, veľmi zaujímavý zvuk a možnosť vytáčať sa až k siedmim tisícom. Vo vysokých otáčkach sa tiež pripravte na solídne záťah. Jednoducho povedané, najrýchlejší Superb ide ako z praku.

Ale čo hovoria exaktné dáta? Po niekoľkých meraniach sa priemerná hodnota zrýchlenia z nuly na stovku ustálila na 5,87 s, takže môžeme len konštatovať, že tabuľky v tomto smere v podstate neklamú. Keď podržíte plyn na podlahe dlhšie, počas 12,3 sekundy už idete 150 km/h a ak vydržíte necelých 25 sekúnd od štartu, pôjdete 200 km/h. Ďalšie údaje o nameraných zrýchlenie nájdete v tabuľke.

Škoda Superb 2.0 TSI (206 kW) 4x4: akcelerácia z miesta
0-50 km/h (s) 2,27
0-100 km/h (s) 5,87
0-130 km/h (s) 9,29
0-150 km/h (s) 12,30
Škoda Superb 2.0 TSI (206 kW) 4x4: zrýchlenie
30-50 km/h (s) 0,97
50-70 km/h (s) 1,19
80-120 km/h (s) 3,94
80-130 km/h (s) 5,31

Zrýchluje podľa nastavenia

Nemyslite si ale, že keď v novom Superbu jednoducho šliapnete pri štarte na plyn, vždy sa dostanete za 5,8 s na stokilometrovú rýchlosť. Konkrétny čas záleží na konkrétnom nastavení. Aby ste sa dostali na automobilkou sľubovanú hodnotu, musíte si nastaviť režim jazdy Sport a hlavne musíte prepnúť stabilizáciu do športového režimu. Ostrý štart vykonáte tak, že podržíte ľavou nohou brzdu a pravú pridáte plyn. Ak splníte vyššie uvedené podmienky, nahodí motor v Superbe štyritisíc otáčok a akonáhle pustíte brzdu, zahryzne sa všetkými štyrmi do vozovky a vystrelí vpred.

suprb-3.jpgsuprb-4.jpgŠkoda Superb sa v pozdĺžnom smere pomerne veľmi hojdá. Sila motora dokáže toto auto pekne "postaviť na zadné"

Ak ale neprepnete stabilizáciu do športového režimu a vykonáte štart rovnakým štýlom (teda stále máte aktivovaný režim Sport), pustí vás motor pri štarte iba na 1500 otáčok, čo počiatočnej akceleráciu výrazne spomalí. Nižšie v grafe nájdete porovnanie najlepšieho možného zrýchlenia, zrýchlenie v športovom režime, ale s normálne fungujúce stabilizáciou a najpomalší pokus, kedy je auto nastavené do režimu Normal.

zrychleni.jpgTu vidíte, ako sa prejaví v praxi rôzne nastavenia auta. Najrýchlejší štart tentoraz zvládol Superb za 6 sekúnd. Prostredná krivka ukazuje nastavenie Sport ale so štandardne nastavenou stabilizáciou (čas 7,3 s) a najpomalší priebeh demonštruje zrýchlenie v režime Normal (7,6 s). Ak neprepnete stabilizáciu do režimu Sport, stratíte čas pri vlažnom štarte

Uvedené časy sa líšia od nameraných priemerov. Dôvodom je fakt, že v tomto prípade ide o meranie len v jednom smere. Berte preto tento graf a hodnoty ako demonštráciu rozdielov jednotlivých nastavení, nie ako tvrdé fakty. Priemery z oboch smerov by boli o niečo málo lepšie.

Tabuľky neklamú, rýchlomer áno

Zatiaľ čo tabuľky možno neklamú, teda aspoň nie o rýchlosti, pri rýchlomere je situácia trochu iná. Porovnali sme rýchlosť udávanú tachometrom s GPS a dočkali sme sa drobného sklamania, pretože chyba je celkom veľká. Tak napríklad v 130 km/h ste vedľa už o 6 km/h, pri 150 km/h je odchýlka ešte väčšia. Všetko podstatné vrátane porovnaní s chybou, akú vykázali v nedávnom teste dvaja hlavní konkurenti (avšak s dieselom pod kapotou), nájdete v tabuľke.

Škoda Superb 2.0 TSI 4x4 odchýlka rychlomeru
Zobrazovaná rýchlosť Rýchlosť podľa Vboxu
  Škoda Superb 2.0 TSI 4x4 Ford Mondeo 2.0 TDCI VW Passat 2.0 TDI
50 km/h 47,5 km/h 49 km/h 48 km/h
90 km/h 86 km/h 89 km/h 86 km/h
130 km/h 124 km/h 129 km/h 127 km/h
150 km/h 143 km/h    

Brzdy bez najmenšieho problému

Ešte dôležitejšia ako ostrá akcelerácia je schopnosť rýchlo zastaviť. Nový Superb v tejto disciplíne neponúkol žiadne negatívne prekvapenia a opakovane vykazoval pri brzdení zo 100 km/h do zastavenia relatívne stabilné výsledky. Ani raz neprekročil tri sekundy. Priemerná hodnota sa ustálila na 2,8 s a na dráhe 34,65 m. Maximálne preťaženie pri plnom brzdení sa pohybovalo okolo 1,4G, pri jednom pokuse sa ale dostalo dokonca na 1,7g.

Škoda Superb 2.0 TSI 4x4: Brzdenie
100-0 km/h (s) 2,80
100-0 km/h (m) 34,65
suprb_brzda.jpgNa rozdiel od nedávneho testu VW Passatu sa pri brzdení nekonalo žiadne prekvapenie, respektíve žiadny "alergický" zásah ABS.

suprb-6.jpgsuprb.jpgsuprb-10.jpg

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

dnes | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A