vytisknout velikost písma Škoda Superb 2.0 TDI vs. Volkswagen Passat 2.0 TDI: Porovnanie priestoru

Doterajší Superb mnohí automaticky považovali za najpriestrannejšie auto vo svojej triede, hoci kabínu mal užšiu ako nová Octavia. Ako je na tom nová generácia v porovnaní s novým Passatom?
Škoda Superb 2.0 TDI vs. Volkswagen Passat 2.0 TDI: Porovnanie priestoru
Zoznam kapitol
  1. Škoda Superb 2.0 TDI vs. Volkswagen Passat 2.0 TDI: Porovnanie priestrannosti
  2. Fotogaléria

Škoda mnohokrát ponúka viac než ekvivalentné modely danej triedy - teda pokiaľ ide o centimetre vnútri karosérie. V ďalšom pokračovaní porovnávacieho testu s technicky príbuzným Volkswagenom Passat zistíme, či tento axióma platí aj v prípade tretej generácie Superbu.

Ak ste prehliadli prvú časť testu, len pripomíname, že sme v nej na letisku porovnávali dynamiku a brzdy oboch súperov:

Testy | Video | Srovnávací testy | Škoda | Volkswagen | Škoda Superb | Volkswagen Passat

Škoda Superb 2.0 TDI vs. Volkswagen Passat 2.0 TDI: Výkon a dynamika

Ale teraz sa poďme pozrieť, ako sú na tom nová Škoda Superb a nový Volkswagen Passat s priestrannosťou. Základným vodítkom nám môžu byť vonkajšie rozmery, ktoré sú tentoraz veľmi podobné. Všimnite si zaujímavé drobnosti: hoci Passat je o nejaký ten milimeter dlhší, Superb má o nezanedbateľných päť centimetrov dlhší rázvor náprav:

 Škoda Superb vs. VW Passat: Vonkajšie rozmery
Model Škoda Superb VW Passat
Dĺžka (mm) 4861 4866
Šírka bez zrkadiel (mm) 1864 1832
Výška (mm) 1468 1456
Rázvor náprav (mm 2841 2791
Rozchod kolies vpredu (mm) 1584 1584
Rozchod kolies vzadu (mm) 1572 1568

Iste, dlhší rázvor nemusí veľa znamenať. Nový Ford Mondeo má rázvor dokonca ešte dlhší a ako sme zistili v našom porovnávacom teste, v priestorovú výhodu oproti Passatu ho pretaviť nedokázal.

Takže berieme do ruky laserový merač dĺžok a ideme na to. Hneď nás čaká niekoľko pozoruhodných prekvapení.

Škoda Superb vs. VW Passat: Priestor pre cestujúcich (cm)
Model Škoda Superb VW Passat
šírka v úrovni lakťov vpredu 151 154
šírka v úrovni lakťov vzadu 151 153
priestor pre hlavu vpredu min. 89 91
priestor pre hlavu vpredu max. 98 101
priestor pre hlavu vzadu 91 91
dĺžka sedáku vpredu 47 51/55
dĺžka operadla vpredu 65 65
min. šírka sedáku vpredu 33 33
dĺžka sedáku vzadu 47 50
dĺžka operadla vzadu 66 67
šírka prostredného sedáku vzadu 25 25
priestor pre nohy vzadu min. 21 18
priestor pre nohy vzadu vodič 178 cm 36 28
priestor pre nohy vzadu vodič 190 cm 26 20
priestor pre nohy vzadu max. 47 44
rozsah posuvu sedadla vodiča 26 26

Superb síce už nie je dlhý úzky jazvečík ako predtým, ale všimnite si, že navzdory širšej karosérii ponúka v úrovni lakťov o niečo menej priečneho priestoru ako príkladne obstavaný Passat.

Pozdĺžna hýrivosť

Priestor nad hlavou možno ľahko vysvetliť strešným oknom v Superbe, to skrátka centimetre uberá. Kráľovskou disciplínou tohto českého auta je zato priestor pre nohy vzadu. Nový Passat je v tomto smere síce veľkorysý, centimetre v ňom nechýbajú ani dvom za sebou sediacim mužom priemerného vzrastu, ale na Superb nemá. Tridsaťšesť centimetrov miesta pre nohy za vodičom, to je skoro obscénne.

Škoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 157.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 156.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 148.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 166.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 165.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 158.jpgPredné sedadlá Superbu s kosoštvorcovým vzorom prešívania vyzerajú na pohľad megalomansky, ich dimenzovanie ale nijako veľkorysé nie je; Passat má dlhšie sedáky aj vzadu; delené zadné operadlá možno sklápať v oboch autách

Takže jasné víťazstvo okrídleného šípu? Nie tak rýchlo. Centimetre sú jedna vec, reálny komfort sedenia druhá. A nový Superb je ďalším modelom, v ktorom si Škoda pomohla k tomu prvému zľahka na úkor toho druhého.

Dĺžka zadného sedadla 47 cm je v strednej triede ťažko priemer. Komfortu nenahráva ani nízka poloha sedadla - dolná časť stehien sa pri bežnej pozícii sedenia už ocitá vo vzduchu. Nie však v Passate.

Škoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 164.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 160.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 159.jpg
Škoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 155.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 151.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 150.jpgZ hľadiska prepravnej všestrannosti je kľúčovou výhodou Škody výklopná zadná stena; tá možná nesvedčí tuhosti karosérie, ale je na nezaplatenie, keď potrebujete odviezť napríklad takú chladničku

Podobná situácia sa opakuje aj vpredu. Sedák s dĺžkou 47 cm nie je v kontexte triedy na žiadne chválenie sa a priamo bledne vedľa (pravda, príplatkovej!) sedačky v Passate. Tá má nastaviteľnú dĺžku. S vytiahnutou prednou časťou je vašim stehnám k dispozícii neuveriteľných 55 cm, ale aj v základnej polohe sedák meria na dĺžku krásnych 51 centimetrov. 

Vyrobené pre námestníkov

Centimetrový náskok Superbu sa tak premení na reálnu výhodu v jednej jedinej, ale konkrétne na slovenskom trhu reálne nastávajúcej situácii. Superb je relatívne častým služobným vozidlom politikov a vyššie postavených zamestnancov verejnej správy, ktorí aspoň príležitostne využívajú služby vodiča. Ak sedíte vpravo vzadu a odsuniete predné sedadlo spolujazdca až úplne dopredu (na jeho operadle k tomu máte špeciálne tlačidlá), môžete si natiahnuť nohy spôsobom, aký v Passate nebude nikdy možný.

Ak nákupný priestor pre cestujúcich vyznel menej jednoznačne v prospech Škody, než mnohí (vrátane nás) čakali, v kufri nie je o čom.

Liftback je praktickejší

Obe autá síce umožňujú sklopiť zadné operadlá z kufra (Superb páčkami po stranách ako v kombi, Passat tiahlami pod zadným oknom), lenže Superb má navrch už tým, že na rozdiel od Passatu s tradičnou trojpriestorovou karosériou je liftbackom s výklopnou zadnou stenou. Vďaka tomu do neho dostanete aj bremená, ktoré Volkswagen jednoducho nezhltne.

Sklápania sedadiel v Superbe si môžete prezrieť aj v našej videoilustrácii:

Škoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 149.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 154.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 163.jpg
Škoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 162.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 161.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 153.jpgElektrické otváranie kufra má Superb sériovo od výbavy Style hore, inak stojí 330 eur; v Passate za neho zaplatíte vždy, a to 400 eur; obe autá majú diaľkové sklápanie sedadiel a háčiky na batožinu; Škoda ponúka dojazdovú rezervu za príplatok, VW dáva plnohodnotnú štandardne

S dĺžkou ložnej plochy je to trošku zložitejšie. Keby sme Passatu započítali aj mierny schodík pri zadných sedadlách (čo sme neurobili), vychádzala by skoro narovnako, ale aj tak je batožinový priestor Superbu celkovo väčší a v jeho prospech hovorí aj nižšie položená nakladacia hrana. V tomto aute jednoducho odveziete aj chladničku.

Škoda Superb vs. VW Passat: Priestor pre batožinu (cm)
Model Škoda Superb VW Passat
šírka medzi bočnicami 103 102
výška po plato 55 51
šírka vstupného otvoru 105 112
výška vstupného otvoru 117 46
výška otvorenia piatych dverí 186 -
dĺžka ložnej plochy 113 110
max. dĺžka nákladu (k prednému operadlu) 234 233
výška nakladacej hrany 70 75
teoretický minimálny kváder (dm3) 640 572

Pokiaľ ide o udávané objemy batožinového priestoru, Škoda sľubuje 625 litrov v základnej konfigurácii a 1760 l po sklopení zadných operadiel. V prípade Volkswagenu to je 586, respektíve 1 152 litrov.

Tak, čísla máme porovnané a nabudúce už dôjde na kompletný porovnávací test.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A