vytisknout velikost písma Škoda Superb 2.0 TDI vs. Volkswagen Passat 2.0 TDI: Dvaja z jedného cesta

Pod karoserií měl Superb hodně společného s Passatem už od první generace, ale ještě nikdy si oba modely nebyly tak blízko jako dnes. Postavili jsme proti sobě Superb liftback a Passat sedan v typické flotilové motorizaci 2.0 TDI 110 kW.
Škoda Superb 2.0 TDI vs. Volkswagen Passat 2.0 TDI: Dvaja z jedného cesta
Zoznam kapitol
  1. Súperi sa predstavujú
  2. Interiér, ergonómia a ovládanie
  3. Porovnanie vnútorného priestoru
  4. Nameraný výkon, dynamika a brzdy
  5. Jazdné vlastnosti a správanie na ceste
  6. Ceny a výbava; verdikt
  7. Technické údaje
  8. Kompletná fotogaléria

Škoda Superb a Volkswagen Passat. Súrodenci, ale tiež nezmieriteľní súperi, ktorí sa konkrétne na slovenskom trhu mnohokrát naťahujú o rovnakého zákazníka. U nás nie je výnimkou stretnúť v jednom z nich riaditeľa veľkej továrne alebo člena vyššieho vedenia banky. Oba modely nedávno prišli v novej generácii - Passat vlani, Superb je vlastne ešte stále horúcou novinkou. A dnes sme ich prvýkrát postavili proti sebe.

Škoda Superb 2.0 TDI 110 kW vs VW Passat 2.0 TDI 110 kW 148.jpgŠkoda Superb 2.0 TDI 110 kW vs VW Passat 2.0 TDI 110 kW 149.jpgŠkoda Superb 2.0 TDI 110 kW vs VW Passat 2.0 TDI 110 kW 150.jpgOba modely strednej triedy sme pôvodne chceli porovnať ešte s Mazdou 6, ale bohužiaľ to nevyšlo. Stal sa nám z toho duel koncernových súrodencov

Superb samozrejme pochádza z tlačovej flotily automobilky Škoda. Volkswagen novinárské auto v požadovanej konfigurácii nemal, ale našiel pre nás vhodný kus v ponuke Das Welt Auto, čo je "značkový" program jazdeniek koncernu VW.

Škoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 227.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 255.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 260.jpgTestovaný Superb aj Passat majú pod kapotou zhodný motor, diesel s objemom 2,0 l s výkonom 110 kW (150 koní), ktorý poháňa predné kolesá skrz 6-st. manuálnu prevodovku

Pretože s oboma autami sme jazdili už skôr, zameriame sa dnes naozaj hlavne na ich porovnávanie. Ak hľadáte informácie o technike, ponúkaných motorizáciách, výbave a pod., Prečítajte si najskôr niektorý zo samostatných testov:

Testy | Sedany | Škoda | Škoda Superb

Test Škoda Superb 2.0 TSI (206 kW) 4x4: Trochu limuzína, trochu Golf  

Testy | Sedany | Volkswagen | Volkswagen Passat

Test Volkswagen Passat 2.0 Bi-TDI B8: Ako jazdí ten najsilnejší?  

Duel bude o to pikantnejší, že tentoraz sa nám podarilo dať dokopy autá s totožnou špecifikáciou hnacieho reťazca: motor 2.0 TDI vo variante 110 kW, manuálna prevodovka, pohon predných kolies. Náš pôvodný zámer počítal ešte sa tretím do mariáša: modernizovaná Mazda6 s motorom 2,2 Skyactiv-D by súboju dodala ďalší rozmer. Bohužiaľ sa ale na poslednú chvíľu z testu ospravedlnila. Bude z toho teda čisto bratovražedný boj koncernových súrodencov.

Nová Škoda Superb vs. nový Volkswagen Passat 2.0 TDI: Technické parametre
Motorizácia Škoda Superb 2.0 TDI 110 kW VW Passat 2.0 TDI 110 kW
Prevodovka 6st. manuálna 6st. manuálna
Max. výkon (kW/k) 110/150 110/150
v ot./min. 3500-4000 3500-4000
Max. krútiaci moment (Nm) 340 340
v ot./min. 1750-3000 1750-3000
0-100 km/h (s) 8,8 8,7
Max. rýchlosť (km/h) 220 220
Komb. spotreba (l/100 km) 4,1 4,1
Prevádzková hmotnosť (kg) 1485 1475
Celková hmotnosť (kg) 2030 2020
Užitočná hmotnosť (kg) 620 620

Alebo sa nám z toho vykľuje nezáživný "priateľský zápas"? Obaja súperi sú si totiž technicky veľmi podobní. Na základe modulárne koncernovej platformy MQB postavili obe značky autá, ktoré majú k sebe veľmi blízko kľúčovými rozmermi, konštrukciou náprav, elektroinštaláciou i hnacím reťazcom. Motor je samozrejme identický.

Zaobídu sa bez močoviny

V tomto prípade sa jedná o 2.0 TDI s kódom CRLB, ktorého kultúru chodu vylepšuje vyvažovací hriadeľ. Ten napríklad v Octavii alebo Golfe majú len modely s pohonom všetkých kolies. Variant 110 kW sa stále zaobíde bez AdBlue, to nájdete až v silnejšom prevedení.

Motor poháňa predné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej manuálnej prevodovky. Priplatiť si môžete za dvojspojkovú skriňu DSG alebo za štvorkolku 4Motion, ale musíte si vybrať, čo z toho chcete viac. Kombináciu automatu s pohonom všetkých kolies koncern ponúka len zákazníkom ochotným priplatiť za silnejšiu motorizáciu 2.0 TDI 140 kW.

Škoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 242.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 244.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 241.jpg
Škoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 249.jpg_DSC0923.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 250.jpgSuperb je štylizovaný odvážnejší než Passat a má atleticky vyvážené proporcie, čo sa o predchádzajúcich dvoch generáciách skutočne povedať nedalo

Dizajn, respektíve styling a estetiku exteriéru nezohľadňuje v záverečnom hodnotení, pokiaľ sa úplne nevymyká pomermi (ktorýmkoľvek smerom). Preto len pár slov: kým Passat je elegantný, ale relatívne opatrnou variáciou na známu tému, Superb medzigeneračne neuveriteľne prekukol. Hlavne preto, že predchodca mal naozaj nepodarené proporcie, jeho dlhá a úzka karoséria vyzerala ako nastavovaná.

Škoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 243.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 240.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 245.jpg
Škoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 251.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 248.jpgŠkoda Superb vs VW Passat ve srovnávacím testu AutoRevue.cz 252.jpgBočná silueta aj blízkosť základných rozmerov naznačujú, že konštrukčne sú si obidve autá veľmi podobné; Superb má ale dlhší rázvor náprav

Nová generácia veľkej škodovky má omnoho atletickejšiu postavu, ktorú celkom vydarene podčiarkujú prelisy karosérie i "grafika" svetiel a masky. Oproti Passatu pôsobí Superb o niečo agresívnejším dojmom, ale Volkswagen sa vedľa neho hanbiť nemusí. Teutonicky upäté tvary dávajú nemeckému autu niečo z elegancie veľkých limuzín. Záleží na vás, ktorý prístup uprednostňujete. V oboch prípadoch sa podľa nášho názoru jedná o podarené, nadčasové tvary, ktoré budú starnúť pomaly a dôstojne.

Skúsenosť naznačuje, že od začiatku menej nápadný Passat možno vydrží vyzerať aktuálne o niečo dlhšie než vyzývavejší Superb.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A