vytisknout velikost písma Škoda spustí výrobu elektromobilov v roku 2020, plug-in hybridov o rok skôr

Výroba elektrických škodoviek sa rozbehne v roku 2020. V roku 2019 príde prvý plug-in hybridný model. V Mladej Boleslavi sa budú vyrábať aj komponenty pre elektromobily.
Škoda spustí výrobu elektromobilov v roku 2020, plug-in hybridov o rok skôr

Elektrické škodovky nie sú hudbou ďalekej budúcnosti. Prvého produkčného modelu s plne elektrickým pohonom sa dočkáme v roku 2020, jeho montáž bude prebiehať priamo v Mladej Boleslavi. Hoci podobu elektromobilu značky Škoda naznačil koncept Vision E, teda crossover, ešte nebolo potvrdené, do akej kategórie chystaný elektrický automobil zamieri a či to bude úplne samostatný model.

V roku 2019 potom bude zahájená výroba plug-in hybridného prevedenia súčasnej generácie Škody Superb, ktorá sa tiež dočká väčšej modernizácie. Plug-in hybrid Škoda Superb zrejme využije systém odskúšaný vo Volkswagene Passat GTE. Ten kombinuje motor 1.4 TSI s elektromotorom s výkonom 85 kW a akumulátorom s kapacitou 9,9 kWh. Je ale možné, že Superb nakoniec dostane iný spaľovací agregát aj elektromotor. Záleží na tom, čo v tej dobe bude koncern VW preferovať. Spolu so Superbom príde aj plug-in hybridné SUV KodiaQ.

Pokiaľ ide o plne elektrický model, konkrétne informácie ešte nemáme. Dokonca ani nie je isté, či sa bude jednať o samostatný model na platforme MEB pre elektrické vozidlá, alebo bude upravený nejaký z existujúcich modelov, ako tomu bolo v prípade experimentálnej elektrickej Octavie.

Škoda plánuje do roku 2025 predávať hneď päť elektromobilov a navyše nepočíta s tým, že bude len kompletizovať koncernové diely. Naopak, práve v Mladej Boleslavi má prebiehať výroba a montáž častí elektrických pohonov pre celý koncern Volkswagen.

Koncern Volkswagen si chce tiež vyvíjať a vyrábať vlastné akumulátory, nechce sa iba spoliehať na systémy od iných technologických spoločností.

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák
Test Škoda Karoq 2.0 TDI 110 kW 4×4 DSG: Líder triedy

Test Škoda Karoq 2.0 TDI 110 kW 4×4 DSG: Líder triedy

5. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Škoda Fabia Combi 1.0 TSI v dlhodobom teste: Pol roka s trojvalcom

Škoda Fabia Combi 1.0 TSI v dlhodobom teste: Pol roka s trojvalcom

Ďalší dlhodobý test bude patriť Škode Fabia Combi. Čaká nás pol roka s novým litrovým trojvalcom 1.0 TSI. Konkrétne ide o verziu s výkonom 81 kW, teda o vrcholnú motorizáciu. Fabia prišla do testu vo výbave Style a s niekoľkými príplatkovými prvkami.

4. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY