vytisknout velikost písma Škoda Rapid Spaceback: Prvýkrát za volantom (+ 88x foto z Talianska)

V týchto hodinách pre vás v talianskej Verone a jej okolí testujeme najdôležitejšiu mladoboleslavskú novinku posledných týždňov: novú radu Spaceback. A aké sú naše prvé dojmy?
Škoda Rapid Spaceback: Prvýkrát za volantom (+ 88x foto z Talianska)
Zoznam kapitol
  1. Škoda Spaceback
  2. Fotogaléria

Nová rada? Veď je to len skrátená Škoda Rapid! To si asi povie väčšina z vás a bude mať v podstate pravdu, ale skutočnosť tak jednoduchá nie je. Iste, Rapid Spaceback je prakticky len známym Rapidom so skrátenou zadnou časťou karosérie, avšak prináša hneď aj niekoľko ďalších noviniek: zavádza drobné modernizačné retuše karosérie, techniky i výbavy, ktoré sa dotknú aj aktuálneho liftbacku, navyše sa snaží vymedziť voči novým skupinám zákazníkov ponukou úplne nových individualizačních programov.

O modeli Škoda Rapida Spaceback, ktorý oslávil svoju oficiálnu výstavnú premiéru len pred niekoľkými týždňami na autosalóne vo Frankfurte, už bolo povedané vlastne všetko podstatné, takže sa teraz zamerajme hlavne na skutočné novinky a naše skúsenosti z testovania vozidiel tohto typu v talianskej Verone a jej okolí. A tešiť sa môžete samozrejme aj na veľa autentických snímok priamo z okolia benátskeho mesta Verony, dejiska najslávnejšej romantickej tragédie o Rómeovi a Júlii.

Pod oknom sme Juliu nespievali, ale po Merkuciovom vzore sme sa tu nasali všetky krásy toho, čo oblasť okolo Gardského jazera (Lago di Garda) ponúka. Avšak hlavne dôkladne vyskúšali to, čo najlepšie Romeov priateľ nikdy okúsiť nemohol: novú Škodu Rapid Spaceback. Výrobca o nej hovorí ako o "novej škodovke pre mladých", avšak aj keď ide zjavne o ďalší z typických marketingových sloganov, úplne mimo realitu nemieri.

IMG_0204.JPGIMG_0205.JPGIMG_0208.JPG
IMG_0308.JPGIMG_0310.JPGIMG_0311.JPG

Rapid Spaceback má byť pre automobilku Škoda Auto zlomom a stať sa jej "prvým hatchbackom nižšej strednej triedy". Na rozdiel od hesla predošlého, s týmto súhlasiť nemôžem, vozidlám typu Focus/Golf/i30 nový Spaceback nemôže konkurovať ani mechanikou podvozku, ani dostupnou výbavou. Čím ale zákazníkov osloviť môže, to je predovšetkým ponuka vnútorného priestoru.

Pri praktických skúškach sme si overili, že na predné a zadné sedadlá sa bez problémov usadia štyria urastenejšie osoby s výškou okolo 190 mm​​, hoci tie vpredu sa budú najskôr dotýkať svojimi lakťami. Pre hlavu aj pre kolená však majú miesta dostatok, to isté platí o priestore pre batožinu, ktorý svojím základným objemom 415 l do sfér nižšej strednej triedy bez ťažkostí patrí. Po sklopení zadných operadiel na sedáky kufor nadobudne až na 1 380 mm.

Tešiť sa pritom môžeme nielen na celkom nízku nákladovú hranu (677 mm), ale tiež na priechodku pod lakťovou opierkou zadných operadiel, ktorá sa inak pri podobných vozoch často nevidí, alebo zdvojenú podlahu. Medzi prvky v rámci tlačovej konferencie tak často vynášaného hesla Simply Clever patrí aj krycie plato batožinového priestoru, ktoré je možné v prípade potreby zasunúť za zadné, resp. predné operadlá. Samozrejmosťou je škrabka na ľad vo viečku hrdla palivovej nádrže, ktorú sme ale v Taliansku nevyužili.

Čo sa priestoru pre batožinu týka, samozrejmosťou sú okrem osvetlenia aj výklopné háčiky po stranách (hodia sa obzvlášť na igelitové tašky), priplatiť si možno za špeciálny kryt podlahy s jednou hrubou stranou pre ľahké čistenie od špinavých prevážaných predmetov. Rapid Spaceback zároveň prináša množstvo čiastkových zmien, ktoré sa premietnu aj do ponuky liftback Rapid.

Spomeňme aspoň premiestnenie tlačidiel spúšťania okien zadných dverí do konzoly na madle vodičových dverí, elektromechanický posilňovač C-EPS namiesto doteraz používaného elektrohydraulického posilňovača alebo príplatkové nízkoenergetické xenónové svetlomety s tokom 2 000 lúmenov, ktorý nevyžaduje zástavbu drahých ostrekovačov ani samočinnú korekciu ich sklonu.

IMG_0280.JPGIMG_0282.JPGIMG_0283.JPGIMG_0259.JPGIMG_0260.JPGIMG_0262.JPG

Čím má ale Spaceback vyniknúť, to je rozšírená ponuka individualizačních prvkov pre dotváranie dynamického vzhľadu, čo je, ruku na srdce, u východiskového liftbacku Škoda Rapid prakticky nemožné. Ich vlajkovou loďou sa stáva presklená strecha s plochou cez dva metre štvorcové, ktorá optickým zatmavením siaha v priebežnom páse od spodnej hrany čelného skla cez spojler nad sklom piatych dverí až takmer nad tabuľku zadnou ŠPZ. Tešiť sa môžete tiež na štyri sady dekoračných panelov na palubnej doske a volante.

IMG_0266.JPGIMG_0275.JPGIMG_0278.JPG

Treba pripomenúť, že Škoda Rapid Spaceback nesie prvky faceliftu celej rady vrátane liftbacku, a to vrátane podvozku, takže je viac než pravdepodobné, že výrobca tieto modernizačné prvky aplikuje aj na "dlhý" Rapid. Napriek tomu zatiaľ porovnávame s doposiaľ testovaným vozne radu Rapid, jednoducho povedané: až vybehne dlhý Rapid modelového roku 2014, môžeme sa dočkať zmien v celkovom chovaní vozidiel.

Najprv sme na kľukatých a úzkych cestách k jazeru Lago di Garda potrápili najslabšiu nám dostupnú verziu 1,2 TSI/63 kW (najlacnejší trojvalec 1,2 MPI alias HTP sme k dispozícii nemali). Spaceback s týmto motorom vyhovie skôr základným požiadavkám skromnejších vodičov, ale úplne "márna" jazda to nebola. Rapid Spaceback v tejto špecifikácii totiž dosahuje pohotovostnej hmotnosti len 1 075 kg, na čom má podiel aj kompaktný zážihový motor.

IMG_0220.JPGIMG_0218.JPGIMG_0211.JPG
IMG_0215.JPGIMG_0216.JPGIMG_0217.JPG

V tiahlych stúpaniach a pri výjazdoch z utiahnutých serpentín síce vynikal nedostatok výkonu a krútiaceho momentu (v zákrutách sme dokonca museli často podraďovať až na jedničku ...), avšak celkovo sa s ním Rapid Spaceback rozhodne nemal za čo hanbiť. Ba čo viac, v porovnaní s "dlhým" Rapidom, ktorý sme mali možnosť skúšať skôr, Spaceback bez náznakov nervozity v kolesách zadnej nápravy krásne držal stopu, ochotne striedal zákruty a celkovo pôsobil prekvapivo obratným dojmom.

IMG_0301.JPGIMG_0306.JPGIMG_0305.JPG

Iste, konštrukcia podvozku Spacebacku je rovnako primitívna ako pri staršom Rapide Liftback, avšak naše prvé skúsenosti naznačovali zlepšenie. To všetko určite vďaka kratšej karosérií, možno vylepšeným silentblokom na zadnej náprave a teoreticky kvalitným vozovkám skúšobných tratí v kombinácii s prehustenými pneumatikami. Brzdy dostatočné, radenie päťstupňovej prevodovky presné, navyše ľahké.

IMG_0302.JPGIMG_0273.JPGIMG_0274.JPG

Nový, údajne ešte hospodárnejší posilňovač riadenia s elektromotorom priamo na stĺpiku riadenia (C-EPS) síce v žiadnom okamihu nenaznačoval nedostatok výkonu či pohotovosti v rýchlych pohyboch volentam, ale ponúkal ešte menej kontaktu vodiča s vozovkou než doteraz používaný elektrohydraulický systém. A to nehovorím o prakticky neexistujúcej tendencii ku stredeniu riadenia pri jazde v priamom smere. Najhoršie je, že sa C-EPS teraz stáva pre obe karosárske verzie modelu Škoda Rapid štandardom ...

IMG_0314.JPGIMG_0315.JPGIMG_0316.JPG

Ako druhý sme si podali Spaceback s novým, slabším motorom 1,6 TDI/66 kW. Ten sme potrápili v podobných prevádzkových podmienkach ako vyššie spomínaný "benzín", avšak príjemným prekvapením sa pre nás stala spotreba. Kým 1,2 TSI si vzala 8,6 l/100 km, 1,6 TDI sa uspokojila s 5,1 l/100 km. A to aj napriek tomu, že je TDI o plných 110 kg ťažšie! Do zákruty však bolo vozidlo treba trochu viac nútiť a radenie prevodovky nám prišlo síce podobne presné ako pri 1,2 TSI, ale o niečo tuhšie.

IMG_0328.JPGIMG_0327.JPGIMG_0326.JPG

S oboma autami som v okolí Verony najazdili necelých 120 km, takže prosím berte moje vyššie uvedené poznámky skôr ako prvé poznatky než ako regulárny test. Zatiaľ sa zdá, že Spaceback je v jazde o dosť zábavnejší než Liftback, avšak rovnako si myslím, že ťahúňom predajov sa stane práve "dlhý" Rapid, a to pre svoj ​​ohromný batožinový priestor, na ktorý sa v našich končinách hrá...

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A