vytisknout velikost písma Škoda Octavia RS 245 je najrýchlejšia Octavia v histórii

Škoda Octavia RS 245 má 180 kW a 370 Nm. Poháňané sú opäť predné kolesá za pomoci elektronicky riadeného diferenciálu. Zrýchlenie 0-100 km/h je o desatinu lepšie ako v Octavii RS 230, najvyššia rýchlosť zostáva rovnaká. Výstavná premiéra Octavie RS 245 prebehne na ženevskom autosalóne.
Škoda Octavia RS 245 je najrýchlejšia Octavia v histórii

Modernizovaná Škoda Octavia sa už predstavila vo všetkých podobách: bežný model, Scout i RS. Chýbal len posledný dielik. Vrcholné prevedenie športového modelu, ktoré sa doteraz volalo Octavia RS 230. To sa ale mení. O mesiac na autosalóne v Ženeve ukáže Škoda novinku menom Octavia RS 245 - najrýchlejší model v histórii Octavie.

Už modelové označenie jasne hovorí, že výkon narástol z 230 koní na 245 (180 kW). Pokiaľ ste ale dúfali, že Škoda využije túto príležitosť na zástavbe pohonu všetkých kolies, dúfali ste márne. Octavia RS 245 naďalej prenáša svoju silu na predné kolesá za pomoci elektronicky riadeného samosvorného diferenciálu VAQ. Ak túžite po "erese so štvorkolkou", naďalej pre vás zostáva jedinou voľbou Octavia RS TDI 4×4. Technicky príbuzný Volkswagen Golf R a po novom aj Seat Leon Cupra sa pritom s pohonom všetkých kolies vyrábajú (a majú ešte výkonnejšie verzia motora 2.0 TSI).

Okrem najvyššieho výkonu narástol aj krútiaci moment, z 350 na 370 Nm. Maximum je však k dispozícii v nepatrne užšom rozsahu otáčok: 1600-4300 min-1 (predtým 1500-4600). Liftback dokáže zrýchliť na 100 km/h za 6,6 sekundy, teda o desatinu rýchlejšie ako v prípade Octavie RS 230. Maximálna rýchlosť zostáva rovnaká ako doteraz, 250 km/h. Vedľa manuálnej prevodovky si môžete objednať dvojspojkový automat DSG v 7 ° prevedení alebo adaptívne tlmiče DCC.

Ďalšie novinky zodpovedajú faceliftu celej rady Octavia. To znamená hlavne nový dizajn prednej časti s delenými svetlometmi (tu sériovo Full LED), modernizovaný infotainment s internetovými funkciami alebo systém prediktívnej ochrany chodcov.

Cenu a podrobné technické parametre Škody Octavia RS 245 zverejní automobilka neskôr. To isté platí o rozsiahlejšej galérii vrátane snímok interiéru, zatiaľ sme získali len tieto tri fotografie. 

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY