vytisknout velikost písma Škoda Octavia dostane na konci roka 1.5 TSI

Motor 1.5 TSI zamieri pod kapotu Octavie na konci roka. Zatiaľ je potvrdená verzia s výkonom 110 kW (150 k). Menší diesel 1.5 TDI nakoniec vôbec nebude. Maloobjemové diesely postupne nahradia mild-hybridy.
Škoda Octavia dostane na konci roka 1.5 TSI

Kto čakal s príchodom faceliftu Škody Octavia na novú generáciu pohonných jednotiek 1.5 TSI a 1.5 TDI, ten sa nedočkal. V prípade motora 1.5 TSI ale nie sú správy tak pesimistické, ako je to pri downsizovanom turbodieseli 1.5 TDI. Ten totiž do Octavie ani do ostatných koncernových áut nakoniec s najvyššou pravdepodobnosťou nepríde vôbec.

Ako sme už informovali skôr, koncern Volkswagen v nadväznosti na riešenie aféry Dieselgate obchádzania emisií rozhodol ďalej nepokračovať vo vývoji maloobjemových vznetových motorov pre európsky trh. Namiesto nich prídu mild-hybridy. Motor 1.5 TDI sa teraz predáva v Indii v modernizovanej Škode Rapid alebo Volkswagenu Polo.

Jednotka 1.5 TSI sa ale do modernizovanej Octavie pozrie v druhej polovici roku 2017. Jej väčšie rozšírenie v ponuke možno očakávať ku koncu roka. Zážihový motor 1.5 TSI vychádza z konštrukčného radu EA211. Veľkou novinkou je turbodúchadlo s premenlivou geometriou lopatiek, čo je u podobného motora stále veľká vzácnosť. Nechýba ani systém ACT s vypínaním polovice valcov.

Zatiaľ je potvrdené, že jednotka 1.5 TSI bude mať pod kapotou Octavie výkon 110 kW (150 k) a krútiaci moment 250 Nm. Koncern Volkswagen ale predáva motor aj vo verzii s výkonom 96 kW (130 k) a krútiacim momentom 200 Nm. Tisícpäťstovka postupne nahradný doterajšie jednotky 1.4 TSI vo všetkých koncernových modeloch.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY