vytisknout velikost písma Škoda 120 LS v Kanade: čím sa líšila od tej našej?

Anabáza automobilov Škoda na severoamerickom kontinente je celkom známou kapitolou. Pozrime sa ale teraz o tridsať rokov späť, kedy začalo jej posledné výrazné vzopätie.
Škoda 120 LS v Kanade: čím sa líšila od tej našej?
Zoznam kapitol
  1. Značka Škoda v Severnej Amerike, Škoda 120 LS mieri do Kanady, Nutné úpravy
  2. Bezpečnosť predovšetkým, Signalizácia

Značka Škoda v Severnej Amerike

Od päťdesiatych rokov boli automobily Škoda exportované do západoeurópskych krajín, aby pre izolovanú československú ekonomiku získavali cennú "tvrdú menu". Trochu menej je ale známa skutočnosť, že to mladoboleslavská AZNP priebežne skúšala aj za Atlantikom, kam sa v obmedzených počtoch vyvážali už Spartaky a Octavie, ba dokonca aj predchádzajúce Tudory, no ročný odbyt sa vždy pohyboval maximálne v rade niekoľkých stoviek kusov. Relatívne úspešné sa stalo ale až zavedenie spoločnosti Skocar pre úpravy a distribúciu vozidiel Škoda v Kanade.

1959 Spartak.jpg1961 Octavia 2.jpg1961 Octavia.jpg
Automobilka Škoda dovážala do Severnej Ameriky už vozidlá Spartak a Octavia, čo dokladujú aj dobové reklamy z tlače

O tejto anabáze dnes koluje celý rad povestí a dohadov, ktoré spravidla pramenia z nedostatku, resp. ťažkej dostupnosti základných informácií, takže sa teraz pokúsime v týchto súvislostiach urobiť trochu poriadok s využitím dobových, autentických informácií. Začnime napríklad tým, že škodovky v Kanade a USA zďaleka neboli vyslovenými solitérmi východného bloku, pretože sa tam exportovali aj sovietske vozidlá Lada 1500 alebo juhoslovanská Yuga.

Už v priebehu roka 1982 skupina kanadských podnikateľov na čele s Garym Bergom, ktorí už mali bohaté skúsenosti s dovozom švédskych vozidiel Volvo alebo produktov britského koncernu Leyland, prejavila záujem upraviť a importovať vozidlá Škoda do Kanady. Z nečakane operačnej spolupráce mladoboleslavských AZNP a Podniku zahraničného obchodu Motokov vzišlo založenie firmy Skocar Inc. pre dovoz dielov a automobilov Škoda do Kanady.

Škoda 120 LS mieri do Kanady

V Československu reagovali skutočne rýchlo, a tak Skocar mohol už na februárovom autosalóne v Toronte v roku 1983 kanadskému publiku predstaviť automobilku Škoda. V slede iba niekoľkých týždňov bolo potrebné vyhovieť všetkým kanadským legislatívnym a bezpečnostným normám a vozidlá Škoda pre nich adaptovať, čo sa podarilo, ale ani v Skocare nezaspali: už v priebehu roka 1983 uzavreli distribučné zmluvy s celkovo 32 dealerstvami vo východných provinciách Ontario, Québec, ostrov princa Eduarda, New Brunswick a Nové Škótsko.

Lada 1500 Ontario.jpgLada 1500 SL 1982.jpgYugo.jpg
Do USA a Kanady boli vyvážané aj vozidlá iných automobiliek z východoeurópskeho bloku

Spoločnosť Skocar zároveň uzavrela zmluvný vzťah s firmou Autoport Ltd. z prístavného Halifaxu, kde autá Škoda prechádzali PDI (predpredajnou prehliadkou) a boli odtiaľ po železnici odosielané do jednotlivých dealerstiev. V Markhame na torontskom predmestí vznikol ústredný veľkosklad dielov Škoda (dnes by sa možno povedalo "logistické stredisko"...) kombinovaný so školiacim strediskom pre mechanikov a administratívnymi prevádzkami.

IMG_3917.JPG
Prvá podoba vozidla Škoda 120 LS, ktorú firma Skocar v roku 1983 predávala na kanadskom trhu
 

Celý projekt nástupu automobilov Škoda na kanadský trh financovali zrejme z väčšej časti majitelia firmy Skocar, ale preukázateľne sa na ňom podieľali aj podniky AZNP a PZO Motokov. Hoci Skocar spočiatku ponúkal iba sedany Škoda 120 LS, odbyt prekročil na konci roka 1983 tisícku vozidiel, čo je možné s ohľadom na vyššie uvedené skutočnosti považovať za skutočný úspech.

Nutné úpravy

Modifikácia vozidiel Škoda pre kanadských zákazníkov však nebola žiadna sranda, tamojšie bezpečnostné a emisné požiadavky patrili v osemdesiatych rokoch k najprísnejším na svete. Úpravy vozidiel Škoda 120 LS boli natoľko rozsiahle, že ich výrobu bolo potrebné vyčleniť do osobitnej linky vo vrchlabskej továrni AZNP. Ich homologizáciu zaisťovala z prevažnej časti britská skúšobňa MIRA.

IMG_3920.JPG
Nové nárazníky so špeciálnymi výstuhami vyhovovali kanadským požiadavkám; vľavo nárazník pre "úzku" radu 105/120 (A), vpravo už pre tú "širokú" (M)

Orieškom bolo už splnenie požiadaviek na emisie oxidov dusíka a uhľovodíkov vo výfukových plynoch, s ktorými sa už vtedy mnoho európskych automobiliek pôsobiacich na kanadskom trhu vyrovnávalo použitím katalyzátorov. U Škodovky si po sérii skúšok rôznych systémov vrátane dodatočného spaľovania CO a HC v samostatnom zariadení (sústavu pripravili priamo u Skocaru, ale neosvedčila sa) nakoniec vystačili s karburátorom doplneným o podtlakov ventil ovládaný zariadením pridržiavajúcim pootvorenú škrtiacu klapku pri brzdení. Odvetranie palivovej nádrže a plavákovej komory karburátora potom ústilo osvedčeným spôsobom do schránky s aktívnym uhlím, čo vtedy škodovky mali už vo verzií pre Austráliu.

Nutné bolo vylepšiť aj tuhosť karosérie a jej dielov. Kanadské predpisy od nárazníkov požadovali absorpciu nárazu v rýchlostiach až 8 km/h. Bez prenosu deformácie do ďalších dielov karosérie, pričom európska norma EHK č. 42 sa vtedy uspokojila s rýchlosťou 4 km/h. Pri laboratórnom strete na rohu mali nárazníky pod uhlom 60 stupňov zniesť takmer 5 km/h (vs. 2,5 km/h u EHK č. 42).

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A