vytisknout velikost písma Škoda 105/120 model M (1984): posledná veľká inovácia (3/3)

Naposledy sa dnes zastavíme pri poslednej škodovke s motorom vzadu. Pozrieme sa na modifikácie z posledných rokov výroby a verzie, v ktorej do výroby odprevadila úplne nový model Favorit. A nezabudneme ani na súťažné prevedenie 130 LR...
Škoda 105/120 model M (1984): posledná veľká inovácia (3/3)
Zoznam kapitol
  1. Od „užovky“ k „emku“, Škoda 130 LR, Nová hlava, Videá
  2. Predstupeň k Favoritu…, Blues na poslednej ceste, Technické údaje

Všetky diely seriálu

Škoda 105/120 model M: posledná veľká inovácia (1/3)
Škoda 105/120 model M: posledná veľká inovácia (2/3)
Škoda 105/120 model M: posledná veľká inovácia (3/3)


Od „užovky“ k „emku“

V predchádzajúcich dvoch pokračovaniach sme sa venovali typovým radom 742 a 743 v podobe, ktorá vzišla pomerne rozsiahlou modernizáciou pre modelový rok 1984. Vtedy sa zmenil na prvý pohľad najmä predok karosérie, ale všetky vozidlá dostali predovšetkým citeľne rozšírený rozchod kolies na oboch nápravách, čo výrazne zlepšilo komfort cestovania a jazdné vlastnosti.

Skoda Rapid 130.jpgSkoda Rapid 130 2.jpg
Škoda Rapid 130 svojou päťstupňovou prevodovkou dávala okate o sebe vedieť

V druhom dieli sme sa dostali k modelovému roku 1985, v ktorom bola veľká modernizácia škodoviek s motorom vzadu do podoby "typu M" dokončená, ale aj k zavedeniu verzie 130 L, resp. Rapid 130, resp. rozsiahlejšiemu využitiu uhlových zadných náprav a päťstupňových prevodoviek. V polovici osemdesiatych rokov už naplno bežal vývoj koncepčne úplne nového vozidla (budúcek Škody Favorit 781), no škodovky so zadným pohonom bolo treba aj naďalej priebežne vylepšovať tak, aby sa na exportných trhoch stále mohli predávať.

Pohonná jednotka prevŕtaná na 1 289 ccm a určená primárne verziám 130/Rapid 130 bola výrazne upravená, až tak, že pre ňu bolo treba odlievať aj zvláštny blok valcov. V intenciách politicky riadeného hospodárstva teda celkom razantná zmena, ktorá ale v skutočnosti mala dva ciele: výrazne upravený motor mal poslúžiť súťažnému špeciálu, ktorý mal nahradiť typ 130 RS s končiacou medzinárodnou homologizáciou (vypršala v roku 1983), a zároveň poslúžila ako základ pre agregát určený Favoritu.

Škoda 130 LR

Už na úplnom sklonku roku 1984 bola dokončená povinná homologizačná séria vozidiel Škoda 130 LR potrebná pre nasadenie odvodených špeciálov v medzinárodných športových podnikoch. Niekoľko vozidiel tohto typu zrejme vzniklo už v roku 1983, no požadovaných 200 kusov zhotovili v niekoľkých prevádzkach AZNP práve na konci roka 1984. Aj potom však vznikali vozidlá podľa tejto špecifikácie (viac menej prestavbou sériových 130 L) a je dnes veľmi ťažké vôbec špecifikovať pojem "originálny 130 LR".

Zásadná dvestokusová séria totiž do značnej miery zodpovedala produkčnej rade 130 L a do podoby skutočných súťažných špeciálov boli autá z nej často v garážach ešte len upravované. Nejde však o nič škandalózneho, západoeurópske automobilky to často robili podobne. Neprestavané vozidlá z homologizačnej série 130 LR potom našli uplatnenie najmä v garážach Ministerstva vnútra a v rukách obľúbencov vtedajšieho režimu.

Skoda 130 LR 1.JPGSkoda 130 LR 2.jpgSkoda 130 LR 3.jpg
Škoda 130 LR zvonku, zvnútra a pod kapotou

V zime roku 1985 si v obci Vrchlabí túto sériu za sprievodu Jiřího Kotka, vedúceho súťažného oddelenia AZNP, prezreli komisári Eason Gibson a Jurgen Bertl vyslaní z FIA. Ešte toho dňa sa táto zostava vrátila do Mladej Boleslavi, kde podrobne preskúmala aj 20 odvodených súťažných špeciálov a všetku potrebnú dokumentáciu. Samozrejmosťou bola demontáž zásadných prvkov pohonného ústrojenstva.

Nová hlava

Nová Škoda 130 LR mala nadviazať na mimoriadne úspešnú súťažnú kariéru špeciálov Škoda 130 RS, ktoré vychádzali z kupé 110 R, ale do sveta vyrazili až v roku 1976, teda v čase, keď už nabiehala modernizovaná generácie 742. Na prvý pohľad bolo v LR odlišností od typu 130 L minimum, skupina B však umožnila pre zníženie hmotnosti nahradiť okenné sklá plastom (okrem čelného) a pohyblivé diely karosérie hliníkovým plechom.

Skoda 130 LR 01.jpgSkoda 130 LR 02.jpgSkoda 130 LR 03.jpg
Škoda 130 LR na úspechy 130 RS nakoniec nenadviazala (dôvodov bola celá rada), no vtedajšie posádky s týmito vozidlami dosiahli niekoľko velmi dobrých výsledkov

Posunutie zo skupiny A do náročnejšej skupiny B bolo vzhľadom na objem motora len 1,3 l nepríjemné, no ekonomicky nevyhnutné. V skupine A by totiž podľa dobových predpisov FIA musela vzniknúť homologizačná séria 5 000 identických vozidiel, čo bolo pre AZNP z pochopiteľných dôvodov neuskutočniteľné. Zadnej časti dominoval laminátový golier na jednej strane zvyšujúci prítlak na zadnej náprave vo vyšších rýchlostiach, na strane druhej potom usmerňujúci prúdenie vzduchu do motorového priestoru.

Interiér bol zbavený nepotrebných kobercov a tlmiacich vrstiev, pred vodičom bola jednoduchá prístrojová doska z hliníka potiahnutého vinylom doplnená o tlakomer oleja, pričom prepínače boli presunuté na stredovú konzolu tak, aby ich mohol ovládať aj spolujazdec. Vo vývoji jednotlivých skupín vývojári využili svoje skúsenosti z éry 130 RS, ale kvalitatívne išlo o celok posunutý ďalej. Vozidlá z homologizačnej série do značnej miery zodpovedali štandardným 130 L, dvadsiatka špeciálov cez čiastkové predpisy FIA presne špecifikovaných modifikácii posúvala hranice do iných sfér...

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A