vytisknout velikost písma "Škandál: Socialisti z EÚ chcú zdražieť diesely". Alebo nie? [komentár]

Médiá upozorňujú, že príchod nových emisných noriem môže znamenať zdraženie áut so vznetovými motormi a stratu ich trhového podielu. Niektoré komentáre, ktoré sa v tejto súvislosti vynorili, svedčia o nepochopení podstaty veci.
"Škandál: Socialisti z EÚ chcú zdražieť diesely". Alebo nie? [komentár]

Motoristickými médiami vrátane nás prebehli v uplynulých dňoch články o tom, že autá so vznetovými motormi možno čaká v Európe ústup zo slávy.

Všetky spomínané články vrátane toho na iDnes vychádzali z materiálu , ktorý v nedeľu vyšiel na webe britského automobilového magazínu Autocar. Joe Bakaj z Fordu v ňom - dosť možno s istým strategickým zámerom - tvrdil, že pripravované normy Euro 6 povedú k zdraženiu dieselov.

Diskutujúci majú, zdá sa, jasno. Byrokrati z Bruselu už zase úradujú. Namiesto aby riešili štrukturálne problémy eurozóny, plánujú skryté dane na Octaviu TDI a BMW X6 M 50d. Veď pätnásť najväčších lodí na svete vyprodukuje rovnaké množstvo škodlivín ako všetky autá sveta. A globálne otepľovanie je podfuk.

Viete, rozhodne nepatrím k ľuďom, ktorých by bolo možné podozrievať z nekritickej náklonnosti k súčasnej podobe európskej integrácie. O klimatických zmenách si tiež myslím svoje. Mali by sme si ale urobiť jasno v dvoch veciach:

1 ) Európski byrokrati sa nechystajú znevýhodniť diesely

2 ) Emisné normy Euro nie sú bezdôvodné šikanovanie motoristov

Znevýhodnenie dieselov? Kdeže, len nastolenie rovnováhy

Podnetom k napísaniu pôvodného článku Autocar bol príchod emisnej normy Euro 6, ktorá vstúpi do platnosti od 1. septembra 2014. Euro 6 nenariaďuje výrobcom dieselov montovať povinne drahý odlučovač NOx, vodotrysk ani žiadne iné zariadenie. Vlastne neprináša žiadnu zmenu okrem odstránenia mnohoročného zvýhodnenia dieselov na európskom trhu.

Ostatne aj Bakaj tvrdí len to, že splnenie požiadaviek Euro 6 bude pre benzínové motory lacnejšie, pretože sa obídu bez systému SCR, ktorý rozkladá oxidy dusíka za pomoci močoviny.

Normy Euro stanovujú maximálne prípustné emisie toxických škodlivín: oxidu uhoľnatého, uhľovodíkov, oxidov dusíka a pevných častíc. Euro 6 prinesie jedinú veľkú zmenu. Namiesto doterajších 0,18 g NOx na km bude novo povoľovať vznetovým motorom len 0,08 g/km, čím sa priblíži už dnes platnému maximu pre motory zážihové. Porovnajte sami:

Emisná norma

CO

(g/km)

NOX

(g/km)

HC + NOX

(g/km)

HC

(g/km)

(g/km)

 

Benzín

Diesel

Benzín

Diesel

Benzín

Diesel

Benzín

Diesel

Euro V

1,00

0,50

0,06

0,18

-

0,23

0,10

0,005

VI

1,00

0,50

0,06

0,08

-

0,17

0,10

0,005

Dochádza teda iba k zblíženiu podmienok, ktoré dlhé roky stránili vznetovým motorom. Práve benevolentnejšie normy boli hlavnou príčinou rozmachu dieselov v Európe, ktorý nemá v iných častiach sveta obdobu.

Konštrukcie vznetových motorov sa predražia o nové technológie zachytávania škodlivín, no pri sebeväčšej snahe to nemôžeme považovať za prejav úradnej svojvôľe, ale naopak za narovnanie pokriveného stavu. Napokon príklad motora Mazda 2,2 Skyactiv-D ukazuje, že keď sa chce, ide to už dnes - a bez odlučovača.

Normy Euro nechránia klímu, ale naše pľúca

Diskusia o emisiách a Európskej únii je vždy trochu mätúca. V posledných rokoch sa tieto dve témy pretínajú najmä v súvislosti s takzvanými flotilovými emisiami CO2. Oxid uhličitý je netoxický, v prírode sa bežne vyskytujúci a pre zachovanie života nevyhnutný plyn. Do centra pozornosti regulátorov sa dostal kvôli svojmu podielu na skleníkovom efekte.

Akákoľvek kritika aktivít Európskej únie, ktorá sa v súvislosti s CO2 zaoberá nereálnosťou predpísaného meracieho cyklu, podielom osobnej prepravy na celkových emisiách, deformáciami trhu v dôsledku zavádzania nepremyslených limitov alebo podozrením zo sociálneho inžinierstva je podľa môjho najúprimnejšieho presvedčenia úplne oprávnená. Normy Euro ale nie sú o CO2.

Emisné normy Euro regulujú obsah splodín bezprostredne ohrozujúcich ľudské zdravie.

Iste, nie sú dokonalé. Napríklad sa vôbec nezaoberajú prítomnosťou niektorých významných škodlivín vo výfukových plynoch, od aromatických uhľovodíkov až po sírnaté zlúčeniny. Uspokojivo neriešia ani aktuálnu otázku prachových častíc vo výfukových plynoch moderných zážihových motorov s priamym vstrekovaním .

V princípe ale veľmi dobre plnia svoj ​​účel: privádzať na cesty čistejšie a čistejšie autá.

Možno ste sa niekedy stretli s tvrdením, že vzduch vychádzajúci z výfuku auta spĺňajúceho Euro 5 v mestskej premávke je menej znečistený ako vzduch, ktorý do motora vstupuje saním.

Ešte v osemdesiatych rokoch sa človek prechádzajúci okolo kolóny áut doslova dusil a v tuneloch so rozhodne neodporúčalo otvárať okná. Spomínate, ako sa z okolo idúcich áut vznášali oblaky nespáleného benzínu plného vecí, ktoré ste rozhodne nechceli mať v pľúcach?

Technológie, ktoré k zlepšeniu viedli, sa nepresadili na voľnom trhu. Zákazníci spravidla neboli ochotní si za ne priplácať, kým mali na výber.

Ako priaznivci minimálnych zásahov štátu do slobody jednotlivca a zároveň milovníkovi veľkých, hlučných a čmudiacich vecí sa mi to nehovorí ľahko, ale emisné normy Euro sú pravdepodobne najlepším príkladom úspešného uplatnenia regulácie usilujúcej o odstránenie negatívnych externalít, s akým sme sa v Európe za posledných tridsať rokov stretli. To napokon v súkromných rozhovoroch často zmieňujú aj inžinieri z automobiliek.

Ak vás mrzí, že emisné normy vytláčajú do prepadliska dejín niektoré charakterné motory alebo rovno celé autá, ponúkam malú náplasť.

Škodliviny vo výfukových plynoch sú prierazným strelivom pre všetkých, ktorí sa snažia pod najrôznejšími zámienkami presadzovať obmedzovanie individuálnej automobilovej dopravy. Čím teda budú výfukové plyny našich áut čistejšie, tým ťažšie sa budú odporcom áut hľadať zástupné argumenty. A to podľa mňa za občasné doplnenie nádržky s močovinou stojí.

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A