vytisknout velikost písma "Škandál: Socialisti z EÚ chcú zdražieť diesely". Alebo nie? [komentár]

Médiá upozorňujú, že príchod nových emisných noriem môže znamenať zdraženie áut so vznetovými motormi a stratu ich trhového podielu. Niektoré komentáre, ktoré sa v tejto súvislosti vynorili, svedčia o nepochopení podstaty veci.
"Škandál: Socialisti z EÚ chcú zdražieť diesely". Alebo nie? [komentár]

Motoristickými médiami vrátane nás prebehli v uplynulých dňoch články o tom, že autá so vznetovými motormi možno čaká v Európe ústup zo slávy.

Všetky spomínané články vrátane toho na iDnes vychádzali z materiálu , ktorý v nedeľu vyšiel na webe britského automobilového magazínu Autocar. Joe Bakaj z Fordu v ňom - dosť možno s istým strategickým zámerom - tvrdil, že pripravované normy Euro 6 povedú k zdraženiu dieselov.

Diskutujúci majú, zdá sa, jasno. Byrokrati z Bruselu už zase úradujú. Namiesto aby riešili štrukturálne problémy eurozóny, plánujú skryté dane na Octaviu TDI a BMW X6 M 50d. Veď pätnásť najväčších lodí na svete vyprodukuje rovnaké množstvo škodlivín ako všetky autá sveta. A globálne otepľovanie je podfuk.

Viete, rozhodne nepatrím k ľuďom, ktorých by bolo možné podozrievať z nekritickej náklonnosti k súčasnej podobe európskej integrácie. O klimatických zmenách si tiež myslím svoje. Mali by sme si ale urobiť jasno v dvoch veciach:

1 ) Európski byrokrati sa nechystajú znevýhodniť diesely

2 ) Emisné normy Euro nie sú bezdôvodné šikanovanie motoristov

Znevýhodnenie dieselov? Kdeže, len nastolenie rovnováhy

Podnetom k napísaniu pôvodného článku Autocar bol príchod emisnej normy Euro 6, ktorá vstúpi do platnosti od 1. septembra 2014. Euro 6 nenariaďuje výrobcom dieselov montovať povinne drahý odlučovač NOx, vodotrysk ani žiadne iné zariadenie. Vlastne neprináša žiadnu zmenu okrem odstránenia mnohoročného zvýhodnenia dieselov na európskom trhu.

Ostatne aj Bakaj tvrdí len to, že splnenie požiadaviek Euro 6 bude pre benzínové motory lacnejšie, pretože sa obídu bez systému SCR, ktorý rozkladá oxidy dusíka za pomoci močoviny.

Normy Euro stanovujú maximálne prípustné emisie toxických škodlivín: oxidu uhoľnatého, uhľovodíkov, oxidov dusíka a pevných častíc. Euro 6 prinesie jedinú veľkú zmenu. Namiesto doterajších 0,18 g NOx na km bude novo povoľovať vznetovým motorom len 0,08 g/km, čím sa priblíži už dnes platnému maximu pre motory zážihové. Porovnajte sami:

Emisná norma

CO

(g/km)

NOX

(g/km)

HC + NOX

(g/km)

HC

(g/km)

(g/km)

 

Benzín

Diesel

Benzín

Diesel

Benzín

Diesel

Benzín

Diesel

Euro V

1,00

0,50

0,06

0,18

-

0,23

0,10

0,005

VI

1,00

0,50

0,06

0,08

-

0,17

0,10

0,005

Dochádza teda iba k zblíženiu podmienok, ktoré dlhé roky stránili vznetovým motorom. Práve benevolentnejšie normy boli hlavnou príčinou rozmachu dieselov v Európe, ktorý nemá v iných častiach sveta obdobu.

Konštrukcie vznetových motorov sa predražia o nové technológie zachytávania škodlivín, no pri sebeväčšej snahe to nemôžeme považovať za prejav úradnej svojvôľe, ale naopak za narovnanie pokriveného stavu. Napokon príklad motora Mazda 2,2 Skyactiv-D ukazuje, že keď sa chce, ide to už dnes - a bez odlučovača.

Normy Euro nechránia klímu, ale naše pľúca

Diskusia o emisiách a Európskej únii je vždy trochu mätúca. V posledných rokoch sa tieto dve témy pretínajú najmä v súvislosti s takzvanými flotilovými emisiami CO2. Oxid uhličitý je netoxický, v prírode sa bežne vyskytujúci a pre zachovanie života nevyhnutný plyn. Do centra pozornosti regulátorov sa dostal kvôli svojmu podielu na skleníkovom efekte.

Akákoľvek kritika aktivít Európskej únie, ktorá sa v súvislosti s CO2 zaoberá nereálnosťou predpísaného meracieho cyklu, podielom osobnej prepravy na celkových emisiách, deformáciami trhu v dôsledku zavádzania nepremyslených limitov alebo podozrením zo sociálneho inžinierstva je podľa môjho najúprimnejšieho presvedčenia úplne oprávnená. Normy Euro ale nie sú o CO2.

Emisné normy Euro regulujú obsah splodín bezprostredne ohrozujúcich ľudské zdravie.

Iste, nie sú dokonalé. Napríklad sa vôbec nezaoberajú prítomnosťou niektorých významných škodlivín vo výfukových plynoch, od aromatických uhľovodíkov až po sírnaté zlúčeniny. Uspokojivo neriešia ani aktuálnu otázku prachových častíc vo výfukových plynoch moderných zážihových motorov s priamym vstrekovaním .

V princípe ale veľmi dobre plnia svoj ​​účel: privádzať na cesty čistejšie a čistejšie autá.

Možno ste sa niekedy stretli s tvrdením, že vzduch vychádzajúci z výfuku auta spĺňajúceho Euro 5 v mestskej premávke je menej znečistený ako vzduch, ktorý do motora vstupuje saním.

Ešte v osemdesiatych rokoch sa človek prechádzajúci okolo kolóny áut doslova dusil a v tuneloch so rozhodne neodporúčalo otvárať okná. Spomínate, ako sa z okolo idúcich áut vznášali oblaky nespáleného benzínu plného vecí, ktoré ste rozhodne nechceli mať v pľúcach?

Technológie, ktoré k zlepšeniu viedli, sa nepresadili na voľnom trhu. Zákazníci spravidla neboli ochotní si za ne priplácať, kým mali na výber.

Ako priaznivci minimálnych zásahov štátu do slobody jednotlivca a zároveň milovníkovi veľkých, hlučných a čmudiacich vecí sa mi to nehovorí ľahko, ale emisné normy Euro sú pravdepodobne najlepším príkladom úspešného uplatnenia regulácie usilujúcej o odstránenie negatívnych externalít, s akým sme sa v Európe za posledných tridsať rokov stretli. To napokon v súkromných rozhovoroch často zmieňujú aj inžinieri z automobiliek.

Ak vás mrzí, že emisné normy vytláčajú do prepadliska dejín niektoré charakterné motory alebo rovno celé autá, ponúkam malú náplasť.

Škodliviny vo výfukových plynoch sú prierazným strelivom pre všetkých, ktorí sa snažia pod najrôznejšími zámienkami presadzovať obmedzovanie individuálnej automobilovej dopravy. Čím teda budú výfukové plyny našich áut čistejšie, tým ťažšie sa budú odporcom áut hľadať zástupné argumenty. A to podľa mňa za občasné doplnenie nádržky s močovinou stojí.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY