vytisknout velikost písma Šéf Fiatu Marchionne: Skúšali sme liek, ale ten bohužiaľ zabíja pacienta

Výrok talianskeho biznismena, prednesený pred niekoľkými dňami, snáď najlepšie ilustruje situáciu automobilového priemyslu v Európe a najväčšej talianskej automobilky. Tá sa v prvom štvrťročí prepadla do čistej straty 83 miliónov eur. Pritom pred rokom hospodárila so ziskom 35 miliónov eur.
Šéf Fiatu Marchionne: Skúšali sme liek, ale ten bohužiaľ zabíja pacienta

Marchionne sa svojimi slovami oprel hlavne do európskych úsporných opatrení a do nepriaznivého kurzu eura. Európska mena je podľa neho nadhodnotená, sťažuje výrobu a predaj áut v Európe. A to tvrdo dopadá na Fiat.

Voľný pád Fiatu…

Celkové tržby Fiatu klesli medziročne za prvý štvrťrok roku 2013 o dve percentá na 19,85 miliardy eur. V Európe sa prepadli o štyri percentá na 4,4 miliardy eur, v Severnej Amerike klesli o tri percentá na desať miliard eur. Zvýšili sa naopak v Latinskej Amerike a Ázii.

Strata Fiatu v Európe, na Strednom východe a v Afrike sa znížila na 111 miliónov eur zo 170 miliónov eur pred rokom. Predaj masovo predávaných vozov Fiatu na európskom trhu spadol o osem percent, kvôli slabším predajom a cenovému tlaku.

Ešte hlbší pokles odvrátilo uvedenie modelu Fiat 500L a zníženie administratívnych nákladov na vedenie automobilky.

… klesá aj Chrysler

Čistý zisk Chrysleru sa v prvom štvrťroku medziročne prepadol o 65 percent na 166 miliónov dolárov (asi 3,3 miliardy korún) a znížili sa aj jeho tržby o šesť percent na 15,4 miliardy dolárov.

Čo stálo za horším výsledkom? Úpravy súčasných modelov a náklady na výrobu nových (Ram, Jeep Grand Cherokee) a zastavenie produkciu Jeepu Liberty.

Šéf aliancie Sergio Marchionne to tušil už v januári, keď varoval, že prvý štvrťrok Chrysleru bude slabší v porovnaní s rokom predchádzajúcim kvôli nákladom spojeným s výrobou Jeepu Cherokee v závode v Ohiu. Do predajní sa tento voz dostane v priebehu tohto roku.

Dodávky nových vozidiel americkej automobilky preto tento rok v prvom štvrťroku klesly z 607 000 na 574 000.

Stúpajúca závislosť Fiatu

"Vedeli sme, že v tomto štvrtroku sa nám príliš dariť nebude, ale nemyslel som si, že to bude tak vážne," komentoval výsledky Sergio Marchionne.

Z jeho slov je cítiť obava, pretože Fiat sa spolieha najmä na Chrysler, ktorému v uplynulých 36 mesiacoch v USA predaje príliš nerástli. Zisky amerického partnera tak kompenzovali stratu Fiatu v Európe.

Minulý rok zisk Chrysleru vzrástol na 1,7 miliardy dolárov, čo bol desaťnásobok výsledku z roku 2011. Skvelý výsledok spoločnosti, ktorá sa v dobe finančnej krízy musela uchýliť pod ochranu pred veriteľmi. i.

Kúpa Chrysleru, čaká sa na súd

Fiat vstúpil do Chrysleru v roku 2009, v čase, keď sa americká firma vymanila z dočasnej bankrotovej ochrany. Získal pätinový podiel a kontrolu nad riadením Chrysleru. Od tej doby talianska automobilka svoj podiel zvýšila až na súčasných 58,5 percent.

Marchionne pred niekoľkými dňami odhadol, že s 50% pravdepodobnosťou Fiat odkúpi zbytok akcií Chrysleru do júna 2014. (V tom čase by mal totiž o všetkom rozhodnúť americký súd.)

Jednanie o odkúpení zostávajúceho podielu sa zaseklo kvôli nezhodám o cene, ktorú by mal Fiat zaplatiť menšinovému vlastníkovi, zdravotnému fondu VEBA, za 3,3 percenta akcií v Chrysleri.

Podľa predpovedi USB je Fiat pripravený zaplatiť celkovo za zbytok Chrysleru 3,5 miliardy dolárov.

Nezvyčajny optimizmus

Generálny riaditeľ talianskej automobilky Fiat Sergio Marchionne aj cez to všetko očakáva, že firma a jej americký parnter Chrysler tento rok dohramady predajú 4,2 až 4,5 miliónov vozidiel. To by bol mierny nárast oproti minulému roku, kedy firmy predali 4,2 miliónov vozov a spoločne sa tak stali siedmym najväčším výrobcom automobilov na svete.

Partnerské automobilky tento rok očakávajú rast v Severnej a Južnej Amerike a v Ázii. Na trhu v Európe Fiat očakáva prepad tržieb o päť percent. Predaje v Európe tak budú podľa odhadov klesať už šiestym rokom v rade.

Tržby celej skupiny Fiat-Chrysler by mali dosiahnúť 88 až 92 miliard eur, prevádzkový zisk má skončiť v rozmedzí 4,0 až 4,5 miliardy eur.

Talianská automobilka plánuje, že v roku 2015 otočí nepriaznivý trend predajov svojich vozidiel. Chystá sa osloviť náročnejších zákazníkov. Chce im ponúknuť až 16 nových vozidiel, vrátane SUV Alfa Romeo, malého SUV Jeepu a šesť modelov luxusnej značky Maserati. Nové vozidlá budú schádzať z nie príliš vyťažených liniek závodov v Taliansku.

Pro rok 2013 sú však predstavitelia Fiatu s prognózami opatrnejší. Podľa nich európsky trh spadne o 3 až 5 percent, pri svojej predpovedi vychádzali z výsledkov prvého štvrťroku. Očakávajú, že predajú 1,3 milióny svojich vozidiel.

Aj Chrysler uistil, že svoje celoročné finančné ciele - zisk 2,2 miliardy dolárov, tržby v rozmedzí od 72 miliárd do 75 miliárd dolárov - určite naplní.

Foto: Profimedia.cz


 

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A