vytisknout velikost písma Saaby sa opäť vyrábajú: sú to elektromobily a nevolajú sa Saab

Saab sa v podstate vrátil na scénu. Spoločnosť NEVS začala výrobu prepracovaného sedanu 9-3. Ide však o elektromobil vyrábaný v Číne, ktorý navyše ani nemôže nosiť značku Saab. NEVS plánuje v prvej fáze vyrábať 50 000 exemplárov ročne.
Saaby sa opäť vyrábajú: sú to elektromobily a nevolajú sa Saab

Spletitá história Saabu má ďalšie pokračovanie. Spoločnosť NEVS, ktorá získala zvyšky švédskej automobilky, začala vo svojej čínskej továrni sériovú výrobu elektrickej varianty sedanu 9-3. Plány rozhodne nie sú malé. V prvej fáze by produkcia mala dosahovať päťdesiatich tisíc exemplárov ročne.

NEVS vyrába svoj recyklovaný elektromobil v novej továrni umiestnenej v čínskom meste Tchien-ťin. Pre začiatok má spoločnosť odbyt zaistený, pretože, ako bolo oznámené predtým, si čínska leasingová spoločnosť Panda New Energy objednala 150 tisíc exemplárov. NEVS chce postupne navýšiť produkciu až na 220-tisíc vozidiel ročne.

Technických detailov zatiaľ k dispozícii veľa nie je. Už skôr bol potvrdený dojazd až 300 km, pričom najvyššia rýchlosť je obmedzená na 140 km/h. NEVS 9-3, ako sa vozidlo volá (čínsky majiteľ totiž nemôže používať značku Saab) je ale len začiatok. V budúcnosti by sme sa mali dočkať ďalších štyroch nových elektromobilov, pričom všetky chystané novinky budú priamo, alebo aspoň čiastočne, mieriť do segmentu SUV.

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák
Test Škoda Karoq 2.0 TDI 110 kW 4×4 DSG: Líder triedy

Test Škoda Karoq 2.0 TDI 110 kW 4×4 DSG: Líder triedy

5. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Škoda Fabia Combi 1.0 TSI v dlhodobom teste: Pol roka s trojvalcom

Škoda Fabia Combi 1.0 TSI v dlhodobom teste: Pol roka s trojvalcom

Ďalší dlhodobý test bude patriť Škode Fabia Combi. Čaká nás pol roka s novým litrovým trojvalcom 1.0 TSI. Konkrétne ide o verziu s výkonom 81 kW, teda o vrcholnú motorizáciu. Fabia prišla do testu vo výbave Style a s niekoľkými príplatkovými prvkami.

4. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY