vytisknout velikost písma Saaby sa opäť vyrábajú: sú to elektromobily a nevolajú sa Saab

Saab sa v podstate vrátil na scénu. Spoločnosť NEVS začala výrobu prepracovaného sedanu 9-3. Ide však o elektromobil vyrábaný v Číne, ktorý navyše ani nemôže nosiť značku Saab. NEVS plánuje v prvej fáze vyrábať 50 000 exemplárov ročne.
Saaby sa opäť vyrábajú: sú to elektromobily a nevolajú sa Saab

Spletitá história Saabu má ďalšie pokračovanie. Spoločnosť NEVS, ktorá získala zvyšky švédskej automobilky, začala vo svojej čínskej továrni sériovú výrobu elektrickej varianty sedanu 9-3. Plány rozhodne nie sú malé. V prvej fáze by produkcia mala dosahovať päťdesiatich tisíc exemplárov ročne.

NEVS vyrába svoj recyklovaný elektromobil v novej továrni umiestnenej v čínskom meste Tchien-ťin. Pre začiatok má spoločnosť odbyt zaistený, pretože, ako bolo oznámené predtým, si čínska leasingová spoločnosť Panda New Energy objednala 150 tisíc exemplárov. NEVS chce postupne navýšiť produkciu až na 220-tisíc vozidiel ročne.

Technických detailov zatiaľ k dispozícii veľa nie je. Už skôr bol potvrdený dojazd až 300 km, pričom najvyššia rýchlosť je obmedzená na 140 km/h. NEVS 9-3, ako sa vozidlo volá (čínsky majiteľ totiž nemôže používať značku Saab) je ale len začiatok. V budúcnosti by sme sa mali dočkať ďalších štyroch nových elektromobilov, pričom všetky chystané novinky budú priamo, alebo aspoň čiastočne, mieriť do segmentu SUV.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY