vytisknout velikost písma Saab 900 Turbo EV-1 (1985): solárne články, projektory a ďalšie...

Keď na začiatku osemdesiatych rokov v Saabe pripravovali prototyp EV-1, zrejme netušili, koľko inovatívnych prvkov sa neskôr dočká sériovej výroby.
Saab 900 Turbo EV-1 (1985): solárne články, projektory a ďalšie...
Zoznam kapitol
  1. Moderné materiály, Solárne panely v streche
  2. Sériový motor posilnený na 286 koní, Technické údaje

Moderné materiály

Výraznou premiérou veľtrhu Auto Expo v Los Angeles sa v roku 1985 stala štúdia predstavená pod označením Saab 900 Turbo EV-1. Jej meno oznamovalo, že ide o 1. experimentálne Vozidlo značky Saab odvodené zo sériového modelu Saab 900. Voz bol údajne postavený počas šiestich mesiacov a jeho autorom neboli kladené žiadne medze v experimentoch s novými prvkami, materiálmi a technologickými postupmi.

Saab 900 Turbo EV1 (1).jpgSaab 900 Turbo EV1 (10).jpgSaab 900 Turbo EV1 (11).jpgSaab 900 Turbo EV1 (4).jpgSaab 900 Turbo EV1 (14).jpg
Saab 900 Turbo EV-1 bol plne prevádzkyschopným prototypom

Pod vzhľad tejto štúdie sa podpísal vtedajší šéfstylista Saabu Björn Envall. Aj napriek starostlivému ladeniu v aerodynamickom tuneli jeho dielo nevykazovalo nijako úchvatný koeficient odporu vzduchu, cx dosahovalo 0,32, čo vtedy ponúkal aj hociktorý velkoprodukčný sériový automobil. Cieľom Envallovho tímu totiž bolo sústrediť sa na zvýšenie prítlaku vo vysokých rýchlostiach a zlepšenie jazdnej stability ako na jeden z prvkov aktívnej bezpečnosti.

Celokovová samonosná karoséria už vtedy nemala konvenčné nárazníky, ktoré na oboch koncoch nahradzovali rozmerné, bohato členené plastové diely vystužené nie obvyklými sklenenými vláknami, ale vláknami aramidovými (kevlar). Tieto diely, pripravené divíziou Saab Composite AB z Linköpingu, vynikali okrem ľahkej stavby hlavne pružnosťou, vďaka ktorej sa integrované nárazníky aj po prípadnej drobnejšie deformácii ľahko a bez poškodenia vnútorných štruktúr vracali do pôvodného tvaru.

Solárne panely v streche 

V maske boli zabudované nízke svetlomety Hella s projektormi pre stretávacie (!) a oddelenými, konvenčnými parabolami pre diaľkové svetlá. Nad účinnosťou a presnosťou projekcie stretávacích svetiel sa vtedy skúšobní vodiči rozplývali. Koncept (presnejšie ale povedané prevádzkyschopný prototyp) Saab 900 Turbo EV-1 vynikal plne presklenou strechou s presvitajúcim ochranným oblúkom v štýle targa. Dverné okna boli pevné (s posuvnými prvkami pre komunikáciu s okolím) a členité zadné sklo tvorilo po svojom zdvihnutí jediný prístup k priestoru pre batožinu. Áno, hotový skleník.

Saab 900 Turbo EV1 (5).jpgSaab 900 Turbo EV1 (12).jpgSaab 900 Turbo EV1 (9).jpg
Solárne články v streche poháňali ventilátor odsávajúci ohriaty vzduch z kabíny

Avšak už vtedy mali konštruktéri a zákazníci neblahé skúsenosti s nadmerne presklenými karosériami, a tak stavitelia konceptu Saab 900 Turbo EV-1 s prípadnými neduhmi tohto efektného riešenia počítali. Do vozidla preto vstavali klimatizačnú sústavu, avšak tým to ešte len začínalo.

Strecha totiž bola osadená do série 66 zapojenými solárnymi článkami, ktoré pri státí vozidla na slnku napájali zvláštny ventilátor v zadnej časti interiéru, ktorý prehriaty vzduch z útrob priestoru pre posádku odsával. Podobného princípu začali automobilky využívať v sériovej výrobe až pomerne nedávno, my sme sa mu venovali napríklad v teste Škody Superb Greenline.

Interiér vozidla Saab 900 Turbo EV-1 vynikal štvoricou samostatných, komfortných a všestranne elektricky nastaviteľných sedadiel s vyhrievaním, cestujúci vpredu sa navyše mohli tešiť z možnosti regulácie sklonu sedáka a tvarovania bočných opôr operadiel. Skelety sedadiel boli plastové a samonavíjacie bezpečnostné pásy disponovali predpínačmi v podobe, v ktorej ich poznáme dnes. V prípade čelného stretu tak boli schopné počas 10 ms pás pritiahnuť a obmedziť prípadné poranenia cestujúcich, samozrejmosťou bola zástavba oneskorovačov vylučujúcich aktiváciu v prípade prudkého brzdenia. Podobný systém vtedy používali len niektoré modely Mercedes-Benz.

Saab 900 Turbo EV1 (2).jpgSaab 900 Turbo EV1 (13).jpgSaab 900 Turbo EV1 (7).jpg
Podvozok aj s motorom bol odvodený zo sériovej verzie 900 Turbo 16

Volant aj základná koncepcia palubnej dosky boli adaptované zo sériového modelu Saab 900 Turbo 16 s tým, že väčšina ovládacích prvkov bola sústredená pred radiacou pákou na stredovej konzole. Nie je bez zaujímavosti, že už vtedy Saab používal svoj ​​systém známy neskôr ako "black panel" zobrazujúci v prístrojovom štíte iba najdôležitejšie informácie tak, aby tie nadbytočné neodvádzali pozornosť vodiča od riadenia.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Porsche Panamera 4S Diesel na brzde: Čo keď chýba elektrický kompresor?

Porsche Panamera 4S Diesel na brzde: Čo keď chýba elektrický kompresor?

Po Audi SQ7 sme zmerali reálny výkon rovnakého motora použitého v Porsche Panamera 4S Diesel. Obe jednotky sa ale líšia systémom preplňovania. Panamera nemá elektrický kompresor. Absencia elektrického kompresora sa prejaví najmä na nástupe krútiaceho momentu v nízkych otáčkach.

20. 1. 2017 | Dalibor Žák
Elektrický test: Hyundai Ioniq Electric vs. BMW i3 94 Ah vs. Nissan Leaf 30 kWh

Elektrický test: Hyundai Ioniq Electric vs. BMW i3 94 Ah vs. Nissan Leaf 30 kWh

Ak dnes chcete elektrický automobil, máte si z čoho vyberať. My sme si vybrali tri a veľmi podrobne ich porovnali.

19. 1. 2017 | Dalibor Žák
BMW X4 xDrive20d vs. Mercedes-Benz GLC Coupé 250d 4Matic: v stopách X6

BMW X4 vs. Mercedes-Benz GLC

Vzhľadom na úspech BMW X6 je vlastne prekvapujúce, ako dlho zostával tento model v pomyselnej kategórii "prémiových SUV so splývajúcou strechou" osamotený. Aj v samom závere roku 2016, keď tento porovnávací test vznikal, boli na trhu len štyri také autá od dvoch značiek: X6, jeho priamy súper (zlé jazyky by mohli povedať "kópia") v podobe Mercedesu GLE Coupé - a menší súrodenci oboch gigantov, BMW X4 a Mercedes-Benz GLC Coupé. Práve tie sme pozvali k dnešnému duelu.

10. 1. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY