vytisknout velikost písma Saab 900 Turbo EV-1 (1985): solárne články, projektory a ďalšie...

Keď na začiatku osemdesiatych rokov v Saabe pripravovali prototyp EV-1, zrejme netušili, koľko inovatívnych prvkov sa neskôr dočká sériovej výroby.
Saab 900 Turbo EV-1 (1985): solárne články, projektory a ďalšie...
Zoznam kapitol
  1. Moderné materiály, Solárne panely v streche
  2. Sériový motor posilnený na 286 koní, Technické údaje

Moderné materiály

Výraznou premiérou veľtrhu Auto Expo v Los Angeles sa v roku 1985 stala štúdia predstavená pod označením Saab 900 Turbo EV-1. Jej meno oznamovalo, že ide o 1. experimentálne Vozidlo značky Saab odvodené zo sériového modelu Saab 900. Voz bol údajne postavený počas šiestich mesiacov a jeho autorom neboli kladené žiadne medze v experimentoch s novými prvkami, materiálmi a technologickými postupmi.

Saab 900 Turbo EV1 (1).jpgSaab 900 Turbo EV1 (10).jpgSaab 900 Turbo EV1 (11).jpgSaab 900 Turbo EV1 (4).jpgSaab 900 Turbo EV1 (14).jpg
Saab 900 Turbo EV-1 bol plne prevádzkyschopným prototypom

Pod vzhľad tejto štúdie sa podpísal vtedajší šéfstylista Saabu Björn Envall. Aj napriek starostlivému ladeniu v aerodynamickom tuneli jeho dielo nevykazovalo nijako úchvatný koeficient odporu vzduchu, cx dosahovalo 0,32, čo vtedy ponúkal aj hociktorý velkoprodukčný sériový automobil. Cieľom Envallovho tímu totiž bolo sústrediť sa na zvýšenie prítlaku vo vysokých rýchlostiach a zlepšenie jazdnej stability ako na jeden z prvkov aktívnej bezpečnosti.

Celokovová samonosná karoséria už vtedy nemala konvenčné nárazníky, ktoré na oboch koncoch nahradzovali rozmerné, bohato členené plastové diely vystužené nie obvyklými sklenenými vláknami, ale vláknami aramidovými (kevlar). Tieto diely, pripravené divíziou Saab Composite AB z Linköpingu, vynikali okrem ľahkej stavby hlavne pružnosťou, vďaka ktorej sa integrované nárazníky aj po prípadnej drobnejšie deformácii ľahko a bez poškodenia vnútorných štruktúr vracali do pôvodného tvaru.

Solárne panely v streche 

V maske boli zabudované nízke svetlomety Hella s projektormi pre stretávacie (!) a oddelenými, konvenčnými parabolami pre diaľkové svetlá. Nad účinnosťou a presnosťou projekcie stretávacích svetiel sa vtedy skúšobní vodiči rozplývali. Koncept (presnejšie ale povedané prevádzkyschopný prototyp) Saab 900 Turbo EV-1 vynikal plne presklenou strechou s presvitajúcim ochranným oblúkom v štýle targa. Dverné okna boli pevné (s posuvnými prvkami pre komunikáciu s okolím) a členité zadné sklo tvorilo po svojom zdvihnutí jediný prístup k priestoru pre batožinu. Áno, hotový skleník.

Saab 900 Turbo EV1 (5).jpgSaab 900 Turbo EV1 (12).jpgSaab 900 Turbo EV1 (9).jpg
Solárne články v streche poháňali ventilátor odsávajúci ohriaty vzduch z kabíny

Avšak už vtedy mali konštruktéri a zákazníci neblahé skúsenosti s nadmerne presklenými karosériami, a tak stavitelia konceptu Saab 900 Turbo EV-1 s prípadnými neduhmi tohto efektného riešenia počítali. Do vozidla preto vstavali klimatizačnú sústavu, avšak tým to ešte len začínalo.

Strecha totiž bola osadená do série 66 zapojenými solárnymi článkami, ktoré pri státí vozidla na slnku napájali zvláštny ventilátor v zadnej časti interiéru, ktorý prehriaty vzduch z útrob priestoru pre posádku odsával. Podobného princípu začali automobilky využívať v sériovej výrobe až pomerne nedávno, my sme sa mu venovali napríklad v teste Škody Superb Greenline.

Interiér vozidla Saab 900 Turbo EV-1 vynikal štvoricou samostatných, komfortných a všestranne elektricky nastaviteľných sedadiel s vyhrievaním, cestujúci vpredu sa navyše mohli tešiť z možnosti regulácie sklonu sedáka a tvarovania bočných opôr operadiel. Skelety sedadiel boli plastové a samonavíjacie bezpečnostné pásy disponovali predpínačmi v podobe, v ktorej ich poznáme dnes. V prípade čelného stretu tak boli schopné počas 10 ms pás pritiahnuť a obmedziť prípadné poranenia cestujúcich, samozrejmosťou bola zástavba oneskorovačov vylučujúcich aktiváciu v prípade prudkého brzdenia. Podobný systém vtedy používali len niektoré modely Mercedes-Benz.

Saab 900 Turbo EV1 (2).jpgSaab 900 Turbo EV1 (13).jpgSaab 900 Turbo EV1 (7).jpg
Podvozok aj s motorom bol odvodený zo sériovej verzie 900 Turbo 16

Volant aj základná koncepcia palubnej dosky boli adaptované zo sériového modelu Saab 900 Turbo 16 s tým, že väčšina ovládacích prvkov bola sústredená pred radiacou pákou na stredovej konzole. Nie je bez zaujímavosti, že už vtedy Saab používal svoj ​​systém známy neskôr ako "black panel" zobrazujúci v prístrojovom štíte iba najdôležitejšie informácie tak, aby tie nadbytočné neodvádzali pozornosť vodiča od riadenia.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A