vytisknout velikost písma Rýchly test Suzuki Jimny 1.3 VVT Style: Stále malý, stále šikovný

Land Rover má Defender, Suzuki má Jimny. Obe autá sa v priebehu času menia len minimálne, ale rovnako zakaždým, keď sa naskytne možnosť jedno z nich otestovať, neváhate a radi si ho na týždeň vezmete.
Rýchly test Suzuki Jimny 1.3 VVT Style: Stále malý, stále šikovný
Zoznam kapitol
  1. Rok 2015, rok „nezmien“. Opäť..., Stále malý
  2. Stále šikovný, Verdikt: Skvelá volba
  3. Suzuki Jimny 1.3 VVT: Fotogaléria

Defender aj Jimny majú veľa spoločného, aj keď ide vlastne o dve absolútne rozdielne autá. Obaja totiž ponúkajú nezameniteľné čaro. Také to kúzlo starých čias, keď ešte pojem "terénne vozidlo" znamenal, že v teréne prejdete skoro všetko a nie že vám pri prvom väčšom nájazde spadne nárazník alebo nejaký ten plast. Viac ako kdekoľvek inde sa tu hrá na praktickú stránku veci, aj keď môžete mať ako Defender, tak po novom aj Jimny v štýlových a dobre vyzerajúcich variantoch.

A je to práve štýlová verzia Suzuki Jimny, ktorá zapríčinila, že sa toto auto opäť vydalo na púť po všetkých automobilových redakciách a na svojej ceste sa zastavilo aj v tej našej. Nedávny facelift totiž priniesol dve dôležité veci: automatickú prevodovku a Suzuki JIMNY v "plnej paľbe".

jimnmy-2.jpgjimnmy-13.jpgAk ste odborníci na Jimny, potom zmeny možno nájdete, ak nie, budete to mať veľmi ťažké. Posledný facelift totiž na pohľad nezmenil takmer nič

No a pretože automatickú štvorstupňovú prevodovku testovací exemplár nedostal, čo ma trochu mrzí, už veľmi dlho som totiž netestoval automobil, ktorý sa pýši oficiálnym zrýchlením z nuly na stovku za viac ako 17 sekúnd, musíme dnes otestovať hlavne tú jeho bohatú výbavu.

Rok 2015, rok „nezmien“. Opäť...

Keď som testoval Suzuki Jimny naposledy, písal sa rok 2013 a test sa niesol vlastne v úplne rovnakom duchu, teda aspoň jeho začiatok. Suzuki požičiavalo svoj miniatúrny off-road kvôli faceliftu, ktorý by ste ale na pohľad poznali len ťažko. Tento rok tomu nie je inak, aj keď vizuálne zmeny sa nakoniec predsa len nájdu.

Dôvodom je fakt, že oproti skorším rokom, kedy bol Jimny ponúkaný len v jednej výbave, s jednou prevodovkou a prirodzene aj s jedným motorom, sa tento rok ponuka rozrástla. Kúpiť si môžete prevedenie "Junior" (rozumej základnú verziu) s oficiálnym názvom Club a cenovkou 14 686 eur, alebo môžete siahnuť po prostrednom Comfortu, čo je v podstate výbava, ktorú predtým Suzuki ponúkalo ako tú spomínanú jedinú (volala sa JLX), alebo je tu ešte vrcholný Style. A to je náš prípad.

jimnmy-40.jpgjimnmy-50.jpgjimnmy-36.jpgVerte, alebo nie, Jimny môže mať kožené sedadlá s vyhrievaním, kožou potiahnutý volant, chrómové vnútorné kľučky dverí a ďalšie zbytočnosti. Kto nechce päťstupňový manuál, ten môže (a to je hlavná novinka faceliftu) zvoliť štvorstupňový automat. S jeho voľbou sa rovno rozlúčte aj s akýmikoľvek zvyškami dynamickej jazdy

Jimny Style je skoro až luxusný. Má pätnásťpalcové zliatinové kolesá, kožené (!) čalúnenie vnútri, vyhrievané sedadlá, kryt rezervy lakovaný vo farbe karosérie, zatmavené okná, kožou potiahnutý volant alebo chrómové vnútorné kľučky dverí. Ako už bolo povedané, je to Jimny "v plnej paľbe". Ale nenechajte sa mýliť, aj keď ide o "esúvéčkovité" novinky, ktoré sú príjemné (nie, že nie), na podstate vozidla to nezmenilo vôbec nič.

Tento rok potom všeobecne znamenal aj nasadenie prepracovaného prístrojového štítu, vo výbave je kontrola tlaku v pneumatikách, nápoveda pre radenie alebo nový trojramenný volant, ale stále platí, že to sú novinky vyložene detailné. Sú to také zmeny "nezmeny". A tak je to v autách typu Suzuki Jimny dobre.

Stále malý

Musím sa priznať k tomu, že som za tie dva roky od doby, kedy Jimny navštívil našej redakcii naposledy, už zabudol, o ako miniatúrne auto sa vlastne jedná. Rozmery 3,67 m na dĺžku, 1,6 m na šírku a 1,7 m na výšku pri rázvoru 2,25 m ale nakoniec hovoria sami za seba. Toto Suzuki je stopercentné stelesnenie pojmu "vreckový off-road", čo mu dáva obrovské výhody, ale nesie to so sebou prirodzene aj isté problémy.

Tak napríklad keď za sebou zavriete dvere a tie dvere sa zabuchnú prekliato blízko k vášmu ramenu. Akonáhle sa vedľa vás posadí spolujazdec, vaša prirodzená osobná bublina je narušená, pretože sedí v podstate pár centimetrov od vás a jeho koleno už začína prekážať pri radení päťky. Alebo to je jej koleno, ktoré vlastne vôbec ničomu neprekáža?

jimnmy-35.jpgjimnmy-47.jpgPrístrojový štít s nápovedou pre správny moment radenia je ďalšia z noviniek posledného faceliftu, rovnako ako nový trojramenný volant

Nakoniec je to práve posed za volantom, ktorý najviac pripomína Land Rover Defender. Volant nemožno výškovo nastaviť a rozsah posuvu sedačky je pre vyšších ľudí nedostatočný. No áno, musíte sa prispôsobiť vy autu, nie že sa auto prispôsobí vám. Žiadne také, pekne po starom, keď sa najprv riešila technika a potom sa do zvyšného priestoru nejakým spôsobom natlačila posádka. Suzuki Jimny však budú na dlhé cestovanie používať len ozajstní radikáli a na kratšie cesty komfort nakoniec nie je tak hrozný. Zvyknete si.

Akokoľvek by kabína mala vyzerať lepšie, príde mi, že sa vlastne nezmenila. Tých pár detailov v podobe nového prístrojového štítu snáď ani nikoho príliš neosloví, respektíve si toho snáď ani nikto nevšimne. Inak je tu všetko pri starom. Okrem všeobecnej blízkosti všetkých navzájom vás zaujmú napríklad plasty, ktoré sú tvrdé ako Otík z Vesničko má středisková, pár vyložene základných ovládačov, radiaca páka s trochu gumovým chodom a hlavne fakt, že keď sa obzriete za seba, máte pocit, ako keby vám voz končil hneď za chrbtom.

Ale toto všetko k Suzuki Jimny jednoducho patrí. Ako nad tým tak rozmýšľam, keby to bolo akokoľvek inak, bolo by to zle. A musím povedať, že to jednoduché ovládanie bez dotykových displejov a podobných výdobytkov dnešnej doby má niečo do seba. Už dlho som si neužil takto ničím nerušenú jazdu.

Radosti
Výborné vlastnosti v teréne
Dobré schopnosti v meste
Bohatá výbava Style
Tichý motor
Starosti
Jazdné vlastnosti na ceste
Málo priestoru vo vnútri
Vodič si musí zvyknúť na posed za volantom
7  /10
53 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria53 fotografií
847849942 384152025 800869851
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A