vytisknout velikost písma Rýchly test Range Rover Evoque TD4 e-Capability: Navždy mladý

Tento rok to bude šesť rokov od doby, kedy sa na svet dostali prvé obrázky Range Roveru Evoque, čo je skutočnosť, ktorej som pri nedávnom teste modernizovanej verzie skoro ani nechcel veriť. Evoque už asi zostane navždy mladý.
Rýchly test Range Rover Evoque TD4 e-Capability: Navždy mladý
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Konečne motor na úrovni
  2. Stále skvelý podvozok, Verdikt, Technické údaje
  3. Range Rover Evoque TD4 e-Capability: Fotogaléria

Pátral som v archíve našich článkov na tému Range Roveru Evoque a našiel jeden príspevok z júla roku 2010, kedy som vo svojom titulku hrdo hlásal, že máme prvé foto a info o Evoque. Áno, je tomu už dlhých šesť rokov od doby, kedy Land Rover svoj historicky najmenší model v ponuke ukázal svetu. Ešte lepšie je ale ďalšia skutočnosť. Evoque predchádzal koncept LRX, pričom sériové auto sa oproti nemu takmer nezmenilo. Ten koncept je ešte o dva roky starší.

Prečo to všetko píšem? Minulý rok prišiel Land Rover s faceliftom najmenšieho z radu Range Rover. To je samozrejme vzhľadom na vek automobilu úplne logické, lenže on sa ten facelift na prvý pohľad veľa nezmenil. Iný je nárazník, iné sú svetlá (tie predné môžu byť diódové) a pár ďalších detailov. Je vážne pozoruhodné, o aký skvelý dizajn sa v tomto prípade jedná. Keď uvážime, že jeho počiatky sú staré osem rokov, nezostáva nič iné, než pred dizajnérmi zložiť klobúk.

_DSC0033.jpg_DSC0042.jpg
Evoque je starý šesť rokov, ale modernizácia aj tak zmenila len detaily. Iný je vlastne len nárazník alebo svetlá

Tým skôr, že Evoque stále budí pozornosť. Počas tohto testu sa stále našli ľudia, ktorí sa za ním obzreli. To auto za dobu svojho pôsobenia vzhľadovo nezostarlo ani o jeden mesiac, stále vyzerá úplne skvele a moderne. Po stránke dizajnu ide jednoducho o majstrovský kúsok. Bez debát.

Konečne motor na úrovni

Ak mal Range Rover Evoque nejakú slabinu, tak to bola ponuka motorizácií. Veľmi dobre si spomínam na náš vôbec prvý test čierneho exempláru s dieselovým motorom SD4, červenou kožou v interiéri a bohatou výbavou. Cena? Vtedy minimálne 44-tisíc eur, konkrétne automobil stál 62-tisíc eur.

Pri tom ale mal pomerne nekultivovaný naftový motor, ktorého história bola pevne spätá s automobilkou Ford a keby zákazníci vedeli, čo všetko za autá základ tejto jednotky užívali, asi by sa im naježili vlasy, aj keby boli úplne plešatí. Evoque nefungoval zle, ale zaslúžil si lepšiu jednotku. To vyriešil až posledný facelift. Konečne.

_DSC0048.jpg_DSC0049.jpgToto je hlavný dôvod toho, prečo je posledný facelift tak dôležitý. Evoque konečne dostal nový dieselový štvorvalec, ktorý je po všetkých stránkach lepší ako jeho predchodca

Ten priniesol do ponuky nové jednotky z radu Ingenium. Ako už určite viete, ide o úplne nové štvorvalcové motory, ktorých vývoj má na svedomí spoločnosť Jaguar Land Rover. Rovnaké motory používa napríklad Discovery Sport alebo Jaguary XE a XF. Zákazníci môžu vyberať medzi výkonmi 110 kW (150 k) alebo 132 kW (180 k). Naším prípadom bola slabšia varianta spojená s manuálnou prevodovkou.

Modrý nápis Evoque na piatych dverách znamená prítomnosť verzie E-Capability. Land Rover tak označuje varianty, ktoré vypúšťajú do ovzdušia najmenej emisií. Štandardom je tu samozrejme štart/stop systém, nechýba ani dobíjanie akumulátora rekuperáciou brzdnej energie. Tieto verzie sú zároveň tým najúspornejším, čo kedy britská automobilka vyrobila. Dostupné sú pre predokolku ED4, alebo pre štvorkolku TD4 s manuálom.

_DSC0047.jpg_DSC0045.jpg_DSC0029.jpgModrý nápis Evoque prezrádza verziu e-Capability, ktorá má v tabuľkách zapísané veľmi nízke hodnoty produkovaných emisií. V prípade predokolky ED4 ide o najúspornejší automobil, aký kedy Land Rover vyrobil

Pochybovať o tom, či je motor Ingenium lepší ako pôvodný štvorvalec s objemom 2,2 litra, budete asi tak jeden kilometer jazdy. Toto je presne ten motor, ktorý Evoque potreboval. Oproti starému prevedeniu je kultivovanejší, tichší, produkuje menej vibrácií a ponúkne aj rýchlejšiu odozvu na plyn. Konečne tak Evoque získal jednotku, ktorá sa k nadobúdacej cene okolo 55-tisíc eur aspoň čiastočne hodí a môže sa merať s konkurentmi.

Menším sklamaním ale bola spotreba. Čo po tom, Evoque TD4 s manuálom vie jazdiť za menej ako päť litrov, ale nesmiete sa ponáhľať. Na diaľnici si pri 130 km/h povie približne o 7,5 litra na sto, akonáhle zrýchlite na 150 km/h, ste na ôsmich. Toto nie je žiadny malý hatchback, fyzika skrátka na tabuľkové údaje nehľadí.

Radosti
Výborný vzhľad aj po šiestich rokoch
Podarený nový motor Ingenium
Jazdné vlastnosti
Presná manuálna prevodovka
Starosti
Spotreba by mohla byť nižšia
Málo miesta vzadu
Asistent diaľkových svetiel, ktorý reaguje príliš neskoro
8  /10
56 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria56 fotografií
472050092 734784157 928713038
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A