vytisknout velikost písma Rýchly test Mini Clubman Cooper S: Lepší, než si myslíte

Nie príliš veľký záujem tunajšieho zákazníka o Mini je vidieť na predajných číslach aj na čítanosti článkov o tejto značke. Možno je to trochu škoda. Napríklad nový Clubman vo verzii Cooper S je štýlové auto, v ktorom je radosť sedieť aj jazdiť.
Rýchly test Mini Clubman Cooper S: Lepší, než si myslíte
Zoznam kapitol
  1. Úvod; Interiér a priestrannosť
  2. Jazdné dojmy a dynamika; verdikt
  3. Technické údaje; kompletná fotogaléria

Generačná obmena pri značke Mini zasiahla aj model Clubman. Ten však zmenil nielen techniku, ale aj poňatie. Zatiaľ čo v predchádzajúcej generácii R55 išlo o akýsi predĺžený hatchback alebo shooting brake s nepraktickými "jedenapoldverami" na pravej strane, nová generácia F54 sa zmenila v takmer normálne malé kombi. S dôrazom na slovo takmer.

Technika BMW, veľkosť Fabie

Veľkosťou sa nové Mini Clubman blíži Škode Fabia Combi, potiaľ ho teda môžeme považovať za bežný kombík segmentu B. Až na to, že bežné malé kombi segmentu B spravidla nemajú motor ako ostrý hatchback, nestoja toľko ako auto strednej triedy a nemajú interiér, ktorý sa čo do výstrednosti detailov blíži kreáciám Horácia Paganiho. A áno, bežné malé kombi sa tiež zvyčajne hodia pre prevážanie nákladu, čo nie je úplne silná parketa Clubmanu. Ale pekne poporiadku.

Na platforme zdieľanej s BMW radu 2 (príležitostným čitateľom pripomenieme, že Mini je súčasťou skupiny BMW) vytvorili dizajnéri britskej značky auto, ktoré kombinuje dizajnový sloh najnovšieho Mini s predĺženou karosériou na spôsob predchádzajúceho Clubmanu. Osobne sa domnievam, že každá ďalšia intepretácia pôvodného tvaroslovia, ktoré pre znovuzrodené Mini vytvoril Frank Stephenson, je esteticky menej úspešná ako tá predchádzajúca, ale ak sa vám Clubman páči, vyhovárať vám to nebudem.

Mini Clubman Cooper S 197.jpgMini Clubman Cooper S 201.jpgMini Clubman Cooper S 199.jpgMini Clubman Cooper S 210.jpgMini Clubman Cooper S 209.jpgMini Clubman Cooper S 208.jpg
Bočné dvere má nový Clubman už normálne, ale vzadu si neodpustil výstrelok v podobe nepraktických dvojkrídlových dverí

Bočné dvere sú v novej generácii konvenčné, teda zavesené vpredu, plnohodnotne veľké a umiestnené na oboch stranách. Návrhári si ale neodpustili maniere v podobe dvojkrídlových zadných dverí, ktoré sú mimoriadne nepraktické. Ľavú polovicu totiž nemožno otvoriť, ak predtým neotvoríte i pravú - a tá sa navyše logicky otvára smerom k chodníku. Keď k tomu pripočítate neveľký batožinový priestor s vysokým prahom, nie je sporu o tom, že pre výlety do obchodného reťazca s naplocho baleným nábytkom ponúka trh vhodnejšie autá.

Mini Clubman Cooper S 196.jpgMini Clubman Cooper S 189.jpg
V batožinovom priestore testovaného auta chýbala podlaha, pod ktorou je ešte celkom veľká velká odkladacia „vaňa“

Do tabuľky nameraných rozmerov sme pridali aj Fabiu combi - nie preto, že by snáď malo ísť o priameho konkurenta, ale aby ste si mohli urobiť predstavu, čo od Clubmanu v tomto smere očakávať.

Mini Clubman: Rozmery priestoru pre batožinu a porovnanie
Model Fabia Clubman
Šírka medzi podbehmi 96 103
Šírka v najširšom mieste 147 103
Výška po roletu 58 45
Šírka vstupného otvoru 104 101
Výška vstupného otvoru 71 63
Výška otvorenia piatych dverí 191 -
Dĺžka ložnej plochy 94 96
Max. dĺžka nákladu (k prednému sedadlu spolujazdca) 200 167
Výška nakladacej hrany 61 69
Teoretický minimálny kváder dm3 523 445

Ponuka priestoru pre cestujúcich však nie je zďaleka tak beznádejná, ako by človek inštinktívne čakal od auta s "mini" názvom.

Mini Clubman: Rozmery priestoru pre cestujúcich a porovnanie (cm)
Model Fabia Clubman
Prvý rad sedadiel    
Šírka v úrovni lakťovv 141 141
Minimálny priestor pre hlavu 92 94
Maximálny priestor pre hlavu 98 101
Dĺžka sedáku  52 50-55
Dĺžka operadla  64 62
Rozsah pozdĺžneho nastavenia sedadla vodiča 25 20
Rozsah výškového nastavenia sedadla vodiča 6 7
Druhý rad sedadiel    
Šírka v úrovni lakťov 139 140
Priestor pre hlavu  92 97
Dĺžka sedáku  46 48
Dĺžka operadla  61 65
Minimálny priestor pre nohy 9 12
Priestor pre nohy za vodičom vysokým 178 cm 21 22
Priestor pre nohy za vodičom vysokým 190 cm 13 16
Maximálny priestor pre nohy 34 32

Interiér zodpovedá novodobej tradícii značky a pre mnohých zákazníkov bude zrejme najsilnejším dôvodom, prečo po tomto svojráznom kombíku túžiť - alebo sa mu naopak vyhnúť širokým oblúkom. Všadeprítomná téma oblúkov a kružníc dáva kabíne priateľské vyznenie, podčiarknuté zdobnými detailmi typu pochrómovaných tlačidiel ovládania okien alebo rozkošných páčkových spínačov na stredovej konzole.

Mini Clubman Cooper S 179.jpgMini Clubman Cooper S 185.jpgMini Clubman Cooper S 178.jpg
Mini Clubman Cooper S 183.jpgMini Clubman Cooper S 184.jpgMini Clubman Cooper S 188.jpg
Celkový dizajn a detaily typu páčkových spínačov dávajú Clubmanu atmosféru jedinečnosti

Samotné plasty nepôsobia nijako hodnotným dojmom, ale kombinácia dekoračných líšt, čalúnenia a spomínaných detailov napriek tomu v súčte navodzuje celkom luxusnú atmosféru. Príslušnosť k prémiovému BMW potom dáva Clubman na obdiv nastaviteľnými prednými sedákmi alebo palubným systémom iDrive, ktorého viacsmerový ovládač s dotykovou plôškou je medzi malými a vlastne aj kompaktnými autami nevídaným luxusom. Aby ste sa ale necítili ako v služobnej trojke, je grafické rozhranie iDrive vyhotovené v divokejších farbách a poprekladané vtipnými textami ako "maximálny motokárový pocit".

Mini Clubman Cooper S 187.jpgMini Clubman Cooper S 169.jpgMini Clubman Cooper S 170.jpgMini Clubman Cooper S 168.jpgMini Clubman Cooper S 221.jpgMini Clubman Cooper S 167.jpgMini nemávali skvelá sedadlá, ale tieto sú komfortné a dobre vedú telo; vzadu majú cestujúci vo všetkých smeroch viac miesta než vo Fabii, dvaja dospelí sa tam usadia v pohodlí
Radosti
Prekvapivý priestor pre cestujúcich
Vyspelá kombinácia motora a prevodovky
Nízka cestovná spotreba
Na pomery značky výborný komfort odpruženia
Jedinečné detaily v interiéri
Infotainment na úrovni prémiových áut
Starosti
Nepraktické piate dvere
Nepravidelne tvarovaný kufor
Vysoká cena
6  /10
56 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria56 fotografií
385202287 388574855 387046951
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |