vytisknout velikost písma Rolls-Royce vyrobil posledný Phantom

Kapitola menom Rolls-Royce Phantom VII sa uzatvára. Od roku 2003 boli vyrobené už tisíce kusov. Phantom VII je najpredávanejší Phantom všetkých čias. Nástupca dorazí v roku 2018.
Rolls-Royce vyrobil posledný Phantom

Rolls-Royce ukončil výrobu modelu Phantom. Posledné auto zostavené na individuálnu objednávku bol o 250 mm predĺžený Phantom. Majiteľ nie je známy, ale podľa automobilky sa jedná o "znalca a zberateľa". Pre značku Rolls-Royce, ktorá patrí do skupiny BMW, je to dôležitý míľnik.

Aktuálne siedma generácia modelu Phantom (meno Phantom sa prvýkrát objavilo v roku 1925) sa vyrába od roku 2003. Počas štrnástich rokov prešla niekoľkými faceliftami, aj rekonštrukčnými. Základná technika je ale rovnaká a vychádza z predminulej generácie BMW radu 7. Pod kapotou je stále atmosférický dvanásťvalec 6,75 l s výkonom 338 kW (460 k) a krútiacim momentom 720 Nm. Jedinou zásadnou modernizáciou pohonu bol prechod zo šesťstupňovej na osemstupňovú automatickú prevodovku v modelovom roku 2012.

Rolls-Royce každý rok predá okolo tisícky Phantomov (meno Phantom niesli dva sedany a aj kupé a kabriolet). Veľká časť ich končí vo flotilách luxusných hotelov. Na svoje si ale prídu aj veľmi majetní súkromníci.

Phantom mal pôvodne skončiť už v roku 2016. Dopyt však bola značný, takže automobilka Rolls-Royce sa rozhodla všetkým zákazníkom vyhovieť. Nový model sa predstaví až budúci rok. Novinkou bude celohliníková platforma, ktorá má stáť aj za medzigeneračnom znížením hmotnosti. Aktuálny Phantom ukázal v základnej špecifikácii na váhe okolo 2600 kg.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY