vytisknout velikost písma Rolls-Royce Camargue (1975): opulentná zvrátenosť

Najdrahšie auto svojej doby a zároveň jeden z najškaredších modelov značky Rolls-Royce. Takto zrejme dielo karosárne Pininfarina dopadnúť nemalo. Ale mohlo to vôbec dopadnúť inak ...?
Rolls-Royce Camargue (1975): opulentná zvrátenosť

Rýdzo konvenčne britská technika, taliansky dizajn a meno podľa pobrežnej časti v južnej časti Francúzska. Toto skrátka dohromady ísť nemôže, Camargue bol napriek tomu vyhľadávaným vozidlom tých najbohatších a najvplyvnejších ľudí svojej doby. Iránsky šáh mal hneď dva, vo svojej garáži ho parkovala tiež vtedajšia popstar Shirley Bassey (naspievala mimochodom úvodnú melódiu k filmom o Jamesovi Bondovi Goldfinger a Moonraker).

Camargue 13.jpgCamargue 10.jpgCamargue 03.jpg
Rolls-Royce Camargue sa stal v roku 1975 vlajkovou loďou značky

V roku 1966 automobilka Rolls-Royce predstavila dvojdverové prevedenie svojho štandardného sedanu Silver Shadow pod menom Corniche, ale už v tejto dobe vedenie značky začalo s prípravami jeho nástupcu, ktorý by sa stal skutočnou vlajkovou loďou značky. Hlavným zástancom tejto myšlienky bol vtedajší šéf automobilky Rolls-Royce David Plastow a vývoj bol zahájený pod označením Delta.

Podľa zadania malo ísť o vôbec prvý povojnový Rolls-Royce s dizajnom karosérie rezervovaným od externej firmy, aby bola zaistená jeho jasná výlučnosť medzi ostatnými modelmi značky. Voľba vzápätí padla na štúdio Pininfarina, ktoré od konca štyridsiatych rokov pripravilo niekoľko veľmi zaujímavých stavieb, na základe vozov koncernovej značky Bentley.

Camargue 09.jpgCamargue 01.jpgCamargue 02.jpgCamargue 04.jpgCamargue 05.jpgCamargue 06.jpg
Hranatá karoséria, ohromný zadný previs a typický tvar masky chladiča

Sergio Pininfarina bol z prestížnej zákazky nadšený, takže dokonca pristúpil aj na zníženie niektorých aspektov svojich honorárov. Pininfarinov stylista Paolo Martin predložil už v januári roku 1970 vedeniu automobilky Rolls-Royce štvoricu podrobných návrhov, ktoré sa líšili hlavne tvarovaním provy a adaptáciou hranatej masky chladiča (sklonená bola o štyri stupne vpred) s typickou, dnes už viac ako storočnú soškou Spirit of Ecstasy .

Martin bol ale v zadaní obmedzený aj radom ďalších parametrov (trochu to pripomína Bertoneho úlohu pri konštrukcii modelu Škoda Favorit ...). Bez väčších úprav bolo nutné adaptovať kompletnú podlahovú plošinu štandardného modelu Rolls-Royce Silver Shadow, tvary karosérie zároveň museli akceptovať vysokú stavbu motora. Pripravený bol pre Camargue osemvalec prevŕtaný z 6,75 na 7,2 l, avšak značná poruchovosť prepracovaného agregátu nakoniec znemožnila jeho použitie.

Camargue 07.jpgCamargue 11.jpgCamargue 17.jpg
Camargue skrýval luxusný štvormiestny interiér s prvou automatickou klimatizáciou v dejinách a prvotriednymi materiálmi

Camargue stál na podvozku s nezávislým zavesením všetkých kolies, kotúčovými posilňovačmi bŕzd a samočinnou niveláciou svetlosti na zadnej náprave a obstaraný bol klasicky usporiadanou pohonnou sústavou. Jej jadrom bol typický, pozdĺžne uložený celohliníkový vidlicový osemvalec RR s roztvorením 90 stupňov, objemom 6,75 l, elektronickým zapaľovaním a štvorkomorovým karburátorom Solex (prvých 65 vozov malo karburátory SU). Výkon vtedy Rolls-Royce neurčovalo, ale pri Camargue sa odhadoval približne na 220 koní (162 kW).

Jeho krútiaci moment sa na kolesá zadnej nápravy prenášal cez americkú trojstupňovú automatickú prevodovku GM400 (Turbo-Hydramatic). Pohotovostná hmotnosť tohto obrovského štvormiestneho kupé presahovala 2,3 tony, a to aj cez celú sériu opatrení smerujúcich k jej redukcii. Obe kapoty aj dvere boli z hliníka, hliníková bola tiež konštrukcia palubnej dosky, ktorá bola v celej svojej šírke obložená dyhou z pravého dreva a opatrená prístrojmi a ovládačmi zo štandardnej rady Silver Shadow.

Camargue 15.jpgCamargue 08.jpgCamargue 12.jpg
Model Camargue mal najväčší masku chladiča, akú dovtedy u Rolls-Royce použili, navyše bola mierne sklonená dopredu

Odbornej verejnosti bol Rolls-Royce Camargue prvýkrát predvedený v januári 1975 na Sicílii. A išlo o skutočne šťavnaté sústo, veď to bolo jedno z prvých áut podobne opulentného razenia predstaveného v období odoznievajúcej ropnej krízy. Dobové reportáže hovoria hlavne o luxusnom interiéri s automatickou klimatizáciou (zrejme vôbec prvý v sériovej produkcii!), komfortných sedadlách a abnormálne tichej jazde. A cena? Camargue stál 27 250 libier, čo z neho robilo s prehľadom najdrahší sériový automobil sveta, za túto sumu ste mohli mať dva špičkové kabriolety Corniche ...

Camargue sa vyrábal až do roku 1986 a celkovo vzniklo len 529 automobilov tejto rady, plus jeden voz s emblémou a maskou Bentley. Prakticky každý z nich bol originálom postaveným podľa presných požiadaviek konkrétneho zákazníka. Najprv prebiehala produkcia v dielňach Mulliner Park Ward vo Willesden, v roku 1978 sa presťahovala do Coventry, resp. do továrne Motor Panels. Vozidlá vznikali s prevažným podielom ručnej práce, výroba každého z nich trvala aspoň šesť mesiacov a čakacia doba prekračovala hranicu dvoch rokov.

Camargue 07.jpgCamargue 16.jpgCamargue 14.jpg
Vyrobených bolo počas jedenástich rokov celkom 530 vozov Camargue, vrátane auta prestrojeného za Bentley

Rolls-Royce Camargue sa v priebehu výroby na prvý pohľad prakticky nemenil. Pre exportné trhy však čoskoro dostal vstrekovanie paliva a v roku 1979 sa dočkal nového usporiadania zadnej nápravy z nového modelu Rolls-Royce Silver Spirit, ktorý ale slávil svoju premiéru až o rok neskôr. Hoci mal byť nástupcom radu Corniche, výroba "predchodcu" model Camargue presiahla o plných desať rokov.

Technické údaje: Rolls-Royce Camargue

 • Rok 1975
 • Počet valcov/ventilov na valec • rozvod 8/2 • OHV
 • Typ motoru • zdvihový objem zážihový • 6 750 cm3
 • Vrtanie • zdvih 104,1 mm • 99,1 mm
 • Stupeň kompresie 9,0:1
 • Najvyššia rýchlosť 192 km/h
 • Prevodovka: prevodovka • počet stupňov automatická • 3 stupňov
 • Objem palivovej nádrže 107 l
 • Hmotnosť: pohotovostná 2 355 kg
 • Rázvor náprav 3 050 mm
 • Rozmer pneumatík 235/70 R15
 • Rozmery: dĺžka  × šírka × výška 5 180 × 1 930 × 1 480 mm
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A