vytisknout velikost písma Revolučný dezén od Barum ovládne slovenský trh

Značka Barum nie je na trhu žiadnym nováčikom. Tento rok oslávila táto ikona medzi pneumatikami 70 rokov. A k svojmu jubileu uvádza na trh nový model zimných pneumatík Barum Polaris 5, do ktorých vkladá všetky technologické know-how slávnej Barum Polaris 3 a pridáva ďaľšie vylepšenia.
Revolučný dezén od Barum ovládne slovenský trh

Založenie značky Barum

História pneumatík s okrídleným B na bočnici sa začala písať pred 70 rokmi. Všetci výrobcovia pneumatík a gumárenských produktov z bývalého Československa ako Baťa, Rubena či Mitas-Matador spojili svoje sily v Zlíne pod značkou Barum.

Presun výroby do Otrokovíc

Okolo roku 1960 bola u nás výroba pneumatík absolútne nedostačujúca. Pre pokrytie dopytu domáceho trhu bolo potrebné navýšiť výrobné kapacity na trojnásobok. Pôvodná Zlínska továreň Červený október, si pamätala ešte prvú republiku. Výroba bola zastaralá a neefektívna. Preto padlo rozhodnutie o výstavbe novej modernej pneumatikárne v Otrokoviciach.

Celosvetová expanzia pneumatík Barum

Navýšenie výroby sa oplatilo. Pneumatiky Barum tak pokryli nie len domáci dopyt, ale začali sa vyvážať do celého sveta. Značka tak prekročila hranice sovietskeho bloku a dostala sa aj ďalej do Európy, Afriky, Austrálie či Indie a dokonca aj do Kanady a USA.

Márny boj so silnými hráčmi

Pneumatikám Barum sa vďaka novej výrobnej linke v 70. a na počiatku 80. rokov darilo. Potom začala výroba aj predaje postupne upadať. Gumárenský priemysel sa za tie roky veľmi zmenil. Svet pneumatík ovládala okolo roku 1990 asi desiatka gigantických výrobcov, s ktorými sa „malý“ výrobca Barum  nemohol porovnávať.

Spojenie s koncernom Continental

Prežitie menšieho výrobcu pneumatík si žiadalo spojenie s väčšou spoločnosťou, ktorá zastreší nákladný výskum a vývoj širokej škály nových produktov. Barum sa tak, v rámci prežitia, stal súčasťou nemeckého koncernu Continental. V roku 1993, už ako Barum Continental získal potrebný kapitál na modernizáciu a obnovenie konkurencieschopnosti. Vďaka tomu sa pneumatikám Barum znova začalo dariť.

Slávne pneumatiky Barum

Niektoré modely pneumatík sa vďaka svojim vlastnostiam a popularite stali ikonami.

  • V roku 1967 uzrelo svetlo sveta obutie Barum 155-14 pre Škodu 1000 MB.
  • Roku 1987 prišiel Barum so slávnou pneumatikou OR 37 pre Škodu Favorit.
  • V roku 2002 zvláda legendárna pneumatika Barum Bravuris rýchlosť až 240 km/h.
  • Tento rok vychádza nový sľubný model zimných pneu Barum Polaris 5, ktorý vylepšil technické know-how svojho populárneho predchodcu Barum Polaris 3 o ďalšie vychytávky.

Vychádzajúca hviezda?

Barum predstavil svetu nový model zimných pneumatík Barum Polaris 5, s ktorým cieli na ekonomicky

zmýšľajúcich vodičov. Pomer ceny a výkonu vyzerá viac než dobre. Obutie sa pýši nízkym valivým odporom, čo sľubuje úsporu pohonných hmôt. Pneumatiky sa špecializujú na mierne zimy, ktoré nie sú tak o snehu ako skôr o námrazách a mokrej vozovke.

Či sa Barum Polaris 5 stane ďalším ikonickým kúskom je zatiaľ vo hviezdach. Až testy a čas ukážu, aké sú jeho skutočné kvality. Jeho technické parametre a skúsenosti s jeho predchodcom ho však predurčujú k hviezdnej dráhe.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY