vytisknout velikost písma Renault Mégane X64 (1995-2003): Elipsa

Na tohtoročnej IAA mala premiéru štvrtá generácia Renaultu Mégane. V rubrike Retro sa vraciame k tej úplne prvej, ktorá sa objavila pred okrúhlymi dvadsiatimi rokmi a predstavila sa na rovnakom mieste.
Renault Mégane X64 (1995-2003): Elipsa
Zoznam kapitol
  1. Renault Mégane (1995): Fáza 1
  2. Renault Mégane (1999): Fáza 2
  3. Kompletná fotogaléria

Renault pre nástupcu modelu 19 tradične použil meno konceptu, konkrétne z roku 1988. S futuristickým sedanom so štvoricou posuvných dverí však nemal sériový model nič spoločné. Na rozdiel od hranatej devätnástky jeho vzhľad symbolizoval tvar elipsy. Bol dielom šéfstylistu Patricka Le Quémenta a jeho tímu. V deväťdesiatych rokoch prišli do módy výrazné obliny a francúzska automobilka sa im musela prispôsobiť. Robila tak aj v interiéri, ktorému tiež dominovali ovály. Projekt X64, ako bol kódovo označený, vznikal od začiatku dekády, jeho vývoj zhltol 14 miliárd frankov a počítalo sa so širokou ponukou karosárskych variantov.

Technická evolúcia

Technicky Mégane nebol ničím iným ako inak oblečenou devätnástkou, respektíve pôvodne dokonca ešte radom 9/11. Renault tu zvolil radšej evolúciu namiesto revolúcie. Podvozok s rázvorom 2580 mm a predným pomocným rámom vyznával klasiku, vpredu boli spodné priečne ramená so vzperami McPherson, vinutými pružinami, vzadu potom pozdĺžne, ale o odpruženie sa tu starali skrutné tyče. Stabilizátory by sme našli na oboch nápravách rovnako ako teleskopické tlmiče. Dvojokruhovému brzdovému systému museli v najslabších modeloch stačiť kotúče iba na tej prednej, riadenie so štandardným posilňovačom bolo hrebeňové.

1995 Renault Megane (1995) -6.jpg1995_renault_megane_hatchback_uk-spec_1.jpg1995 Renault Mégane fvp.jpgZákladnou karosárskou verziou Mégane prvej generácie bol päťdverový hatchback, originálny predok vydržal všetkým modelom len do modernizácie na jar 1999

Zážihové štvorvalce radu E (Energy) s rozvodom OHC reprezentovali varianty 1390 cm3/55 kW a 1598 cm3/66 kW, na niektorých trhoch sa ponúkala aj slabšia tisícšesťstovka s 55 kW. Osemventilový dvojliter (1998 cm3) patril do konštrukčnej rady F a dával 83 kW. Diesely série F mali objem 1870 cm3 a spočiatku boli k dispozicii ako v atmosférickej, tak aj v preplňovanej variante. Bez turba poskytovali len slabučkých 47 kW, ale táto hodnota bola vtedy obvyklá, lenže pomaly im zvonil umieráčik. Prevedenie dT s "dopingom" malo 68 kW. V priamo radených prevodovkách by sme našli výhradne päť stupňov.

1995 Renault Mégane Coupé RT fvpp.jpg1996 renault_megane_coupe_uk-spec_2.jpegSpolu s východiskovými hatchbackmi sa na IAA 1995 predstavilo aj kupé

Základná výbava RN bola bez vymožeností, ale mala airbag vodiča, pásy s predpínačmi a obmedzovačmi ťahu a ten prostredný na zadnom sedadle bol trojbodový. Automobilka kládla na bezpečnosť správny dôraz. RT už ponúkla aspoň elektrické predné okná a rádio s prehrávačom kaziet, RXE pridávala sedadlá potiahnuté luxusnejším zamatom, štvoricu hlavových opierok namiesto dvojice a klimatizáciu, za príplatok ste si mohli kúpiť aj drevené obloženie, kožené čalúnenie alebo palubný počítač...

Kupé

Na frankfurtskom stánku sa vedľa 4,13 m dlhého päťdverového hatchbacku s batožinovým priestorom o dostatočnom objeme 350 l predstavilo aj kupé s jedným párom bočných dverí a svojbytným koncovými reflektormi. Na niektorých trhoch nieslo názov Coach, ale to nebolo dôležité. Išlo skutočne o športovú karosársku verziu a nie len marketingové odlíšenie od základnej, navyše sa "kufor" neotváral spolu s oknom. Platforma bola v jej prípade skrátená o 112 mm na 2468 mm.

Pod kapotou sa objavil aj šestnásťventilový benzínový dvojliter DOHC, pôvodom z Clia Williams, sa 108 kW. Výroba oboch sa rozbehla v severofrancúzskom Douai a tiež v španielskej Valencii, predaj v Európe postupne od konca roku 1995 do začiatku nasledujúcej sezóny.

1995_renault_megane_coupe_11.jpg1995_renault_megane_coupe_12.jpg1995_renault_megane_coupe_6.jpgElegantné dvojdverové kupé na skrátenej platforme nemeralo ani štyri metre a jeho zadné sedadlá boli skôr núdzové

Scénic a Classic

V tej sa objavil aj sedan Classic s dĺžkou 4,4 m a kompaktný van Scénic. Scénic nebol prvým MPV tejto veľkosti na svete, ako sa všeobecne traduje, spomeňme si napríklad na Mitsubishi Space Runner. V ponuke motorov pre neho chýbal najslabší atmosférický diesel, aj najsilnejší dvojliter DOHC. Boli totiž príliš slabé, prípadne presne naopak. Priestranný a praktický automobil si vydobyl takú popularitu, že tvoril 60% predajov celej rady a ešte získal titul európskeho Automobilu roka 1997. Čakalo sa na neho až pol roka, k tomu prispel aj nepopulárny krok Renaultu, ten v máji 1997 uzavrel belgický závod vo Vilvoorde, kde sa pôvodne vyrábal.

1996 renault_megane_scenic_1.jpg1996 renault_megane_scenic_1b.jpg1996 renault_megane_scenic_2.jpg
1996_renault_megane_classic_31.jpg1996_renault_megane_classic_32.jpg1996_renault_megane_classic_uk-spec_3.jpg
Kompaktný van Scénic bol najpredávanejším vozidlom celej rady, v roku 1999 sa z ňeho stal samostatný model. Ponuku dopĺňal aj sedan Classic

Kabriolet

Mégane Cabriolet na základe kupé ponúkol ľahkú plátenú strechu. Svetu sa ukázal v Paríži 1996 vedľa sedanu, mal predĺžený zadný previs, takže meral 4,02 m, zatiaľ čo dvojdverový športiak len 3,93 m. Prečo? Renault chcel, aby si posádka mohla so sebou zobrať aspoň nejaká batožinu. Priestor pod kratučkým vekom bol aj tak pochopiteľne kvôli zloženej streche značne obmedzený. Na núdzové zadné sedadlá mohol prísť laminátový kryt, ktorý vizuálne voz premenil vo dvojmiestny spider. Obzvlášť v žltej mu to naozaj pristalo!

1997Renault Megane Cabriolet (1997).jpg1997_renault_megane_cabrio_uk-spec_1.jpg1997_renault_megane_cabrio_uk-spec_6.jpg
Kabriolet vychádzal z kupé, mal teda skrátený podvozok, ale naopak predĺžený zadný previs

V deväťdesiatom siedmom debutoval turbodiesel 1.9 dTi / 72 kW. Priamovstrekový agregát nahradil skorší predkomôrkový, common-rail však ešte chýbala. Prvýkrát od Fuega Turbo D ho Renault montoval aj do kupé, čo bola v tom čase stále kombinácia trochu neobvyklá.

Základné zážihová tisícštyristovka sa začala pre niektoré krajiny vyrábať aj s naladením na iba 52 kW. Sezóna 1998 znamenala debut samočinnej prevodovky Proactive so štvoricou rýchlostných stupňov, ktorá doplnila manuálne "päťkvalty".

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A