vytisknout velikost písma Renault Espace (1984): zakladateľ európskej tradície

Oficiálne prvé skutočné MPV v Európe tento rok oslavuje svoje tridsiate narodeniny. Bol to automobil mimoriadne progresívny, ktorý otvoril cestu novým druhom osobných automobilov...
Renault Espace (1984): zakladateľ európskej tradície
Zoznam kapitol
  1. Divoké zákruty, Aerodynamický prieborník, Kúzelný interiér, Videá
  2. Plastová karoséria, Športový podvozok, Technické údaje

Divoké začiatky

Rad médií v uplynulých dňoch prerozprával tlačovú správu Renaultu pripomínajúcu 30. výročie zavedenia modelového radu Espace, ktorý dodnes zostáva symbolom počiatkov európskej kategórie MPV. Pozrime sa teraz ale podrobne na prvé prevedenie Espace. S odstupom času býva niekedy práve prvá generácia modelu Espace hodnotená ako odpoveď na americký Dodge Caravan z roku 1984, a aj keď bol Caravan (u nás známejší ako Voyager) predstavený už na prelome roku 1983, Renault Espace sa zrodil na úplne iných základoch.

1984 Espace 1.jpg1984 Espace 2.jpg
Renault Espace zapôsobil v roku 1984 v Európe ako zjavenie. Jeho vývoj však prebiehal približne desať rokov...

Už od počiatku dejín automobilu sme sa priebežne stretávali s vozidlami, ktoré by bolo možné považovať za "prvé MPV", no išlo väčšinou o individuálne stavby, štúdie a prototypy, a tak zrejme tým naozaj prvým, do sériovej výroby zavedeným MPV v Európe bol známy Fiat 600 D Multipla z roku 1956 s karosériou bez provy a sedením pre šesť cestujúcich v troch radoch.

30 2.jpg30 4.jpg30 5.jpg
Modelová rada Renault Espace tento rok oslavuje svoje 30. narodeniny

Na začiatku osemdesiatych rokov mali už autá s jednopriestorovú karosériu v ponuke väčšina japonských automobiliek, pripomeňme aspoň aj z našich ciest známy Nissan Praire. V Európe rozmach vozidiel MPV predznamenal pozoruhodný Renault Espace, ktorý bol predstavený presne pred tridsiatimi rokmi. Na tomto vozidle pracoval už v sedemdesiatych rokoch u britskej divízie koncernu Chrysler Fergus Pollock, ktorý sa preslávil najmä vozidlami radov Jaguar XJ a XK.

Aerodynamický prieborník

V turbulentnej atmosfére britského automobilového priemyslu na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov mal byť Espace spočiatku predávaný ako Talbot, neskôr ako Simca (všimnite si podobne riešené predné časti karosérie ako pri type Simca 1307!), po prevzatí britského Chrysleru francúzskym koncernom PSA bol projekt prevedený pod značku Matra. Predstavenstvo PSA sa však v prípade odvážne strihaného vozidla bálo prijatia verejnosti, a tak bol projekt Espace predaný konkurenčnému Renaultu, Espace sa napriek tomu vyrábal v modernej, plne automatizovanej továrni Matry v Romorantine.

1984 2000 GTS 1.jpg1984 Espace 05.jpg1984 Espace 06.jpg
Lepšie vybavené verzie 2000 TSE a Turbo DX mali v prednom nárazníku spojler a hmlovky

Už na prvý pohľad Renault Espace vynikal rýdzo účelnými tvarmi s ostrými prechodmi medzi plochami, tenkými stĺpikmi, ohromnou zasklenou plochou (presahovala neuveriteľné 4 m2!) a zvislou zadnou výklopnou stenou. Espace bol o plných 140 mm kratší ako Renault 18 a v porovnaní s Renaultom 25 bol rovnako široký, ale o 260 mm vyšší. V porovnaní s vtedajšími vozidlami s podobnou prepravnou kapacitou, ale konštrukciou odvodenou z úžitkových dodávok, bol Espace napriek tomu výrazne nižší, pričom konštruktérom sa podaril husársky kúsok: aerodynamický odpor bol charakterizovaný hodnotou Cx = 0,32, teda hodnotou zodpovedajúcou najlepším osobným autám svojej doby! Svoj leví podiel na tom malo vysoké čelné okno nadväzujúce v zhodnom uhle na krátku prednú kapotu.

Interiér by pohodlne prístupný štvoricou dlhých bočných dverí a vďaka prekvapivo nízkym prahom, prístup k priestoru pre batožinu bol zaistený vysokou výklopnou stenou zasahujúcou do zadného nárazníka a siahajúci do úrovne podlahy. Mimoriadne objemný a komfortný priestor pre cestujúcich bol skutočným tromfom Renaultu Espace, ktorým vozidlo v Európe nemalo obdobu. V štandarde boli vozidlá vybavené piatimi samostatnými sedadlami, dvomi vpredu a tromi v rade za nimi, pozdĺžne posuvnými v rozmedzí 80 mm.

Kúzelný interiér

Všetky tieto sedadlá boli úplne konzistentné, takže ponúkali širokú škálu regulácie vrátane vpred i vzad sklopných operadiel, tie zadné bolo možné samostatne vyberať. Na želanie sa úplne vzadu dodávala ďalšie dve sedadlá, takže prepravná kapacita vozidla narástla na sedem pasažierov. Renault Espace bol spočiatku dodávaný v zážihových verziách 2000 GTS a 2000 TSE a vznetových variantoch Turbo D a Turbo DX, pričom drahšie TSE a DX ponúkali vo svojej dobe neuveriteľne širokú škálu konfigurácie interiéru.

1984 Espace 02.jpg1984 Espace 03.jpg1984 Espace 01.jpg1984 Espace 4.jpg1984 Espace 04.jpg1984 Espace 10.jpg
Zvlášť u lepšie vybavených verzií a v príplatkovom sedemmiestnom usporiadaní ponúkal Espace nepreberné množstvo konfigurácií sedadiel
1984 2000 GTS.jpg1984 2000 TSE.jpg1984 Espace 08.jpg
Espace mal priestor aj štýl...

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |