vytisknout velikost písma Renault 5 (1984): „superpäťka“ prichádza

Značka Renault patrila k tým európskym automobilkám, ktoré v prvej polovici osemdesiatych rokov výrazne obmenili svoj ​​výrobný program. Presne pred tridsiatimi rokmi do výroby vstúpila druhá generácia najdostupnejšieho modelu s prostým označením R5.
Renault 5 (1984): „superpäťka“ prichádza
Zoznam kapitol
  1. Na špici vývoja, Podobný, ale úplne nový, Na palube, Videá
  2. Bohatá výbava, Motory naprieč, Technické údaje

Na špici vývoja

Zdalo by sa, že Renault v prvej polovici vsádzal predovšetkým na väčšie a drahšie autá. V roku 1984 ale nebol predstavený iba revolučný MPV Renault Espace a luxusný sedan Renault 25, ale aj najlacnejší model Renault 5. Nastúpil ako následnícky model "päťky" z pera Michela Bouého, ktorá oslávila premiéru už v roku 1972 a stala sa bestsellerom nielen značky Renault , ale aj celého svojho segmentu v Európe.

Renault 5 1984 08.jpgRenault 5 1984 09.jpgRenault 5 1984 07.jpg
Druhá generácia Renaultu 5 sa od tej prvej výrazne líšila, aj keď na prvý pohľad to vyzeralo len na facelift...

Novinka nastúpila do boja hneď po svojej premiére na parížskom autosalóne v roku 1984 pod neoficiálnym označením Supercinq či Superfive, skrátka ako "superpäťka". Hoci išlo po konštrukčnej stránke prakticky o úplne nový automobil, nový R5 dôsledne zachovával špecifické tvary karosérie svojho predchodcu. Voz vznikol na rysovacej doske Marcella Gandiniho.

Oproti rovnomennému predchodcovi bola superpäťka o 60 mm dlhšia a širšia a ponúkala presvetlený interiér vďaka o 20% rozšírenej presklenej ploche 2,36 m2). Mierne predĺžený predný previs karosérie naznačoval zástavbu motora naprieč pred nápravou, zatiaľ čo prvá päťka mala motor uložený pozdĺžne. Skúšky v aerodynamickom tuneli priniesli vozidlu výrazne znížený odpor vzduchu, koeficient Cx klesol z 0,38 na 0,35, čo v danom segmente znamenalo jednu z najpriaznivejších hodnôt.

Podobný, ale úplne nový

Karoséria bola totiž mimoriadne triezvo a jednoducho riešená. Vynikala hladkými, ničím nerušeným plochami, plne vstavanými nárazníkmi, lepeným čelným sklom, dverami pokrývajúcich stĺpiky B, úplne zakrytými dvernými kľučkami či odvodmi vzduchu z kabíny priamo na povrchu stĺpikov C. Dôraz na znižovanie hmotnosti bol cítiť už vtedy, aj napriek citeľnému zvýšeniu tuhosti karosérie klesla hmotnosť skeletu nových pätiek o 12 kg na 184 kg.

Renault 5 1984 01.jpgRenault 5 1984 05.jpgRenault 5 1984 04.jpg
Renault 5 druhej generácie v roku 1984

Počet dielov, z ktorých bola karosérie zostavená, klesol zhruba o stovku. Zhruba štvrtina dielov bola kvôli zlepšenej antikoróznej odolnosti pozinkovaná, podbehy kryli plastové vložky a spodné časti karosérie boli opatrené špeciálnym, odolným náterom. Drobné poškodenia z prevádzky absorbovali široké plastové obklady bokov karosérie, ktoré v kombinácii s nárazníkmi tvorili okolo vozidla akýsi ochranný prstenec.

Výhľad z vozidla za zníženej viditeľnosti uľahčovali stierače s ramienkom s dĺžkou 450 mm, čo bolo mimochodom o 50 mm viac ako pri veľkých vozidlách radu 11. Veľkoplošné hlavné svetlomety dokonale lícovali s priliehajúcimi dielmi a široké blikače pod nimi zasahovali hlboko do blatníkov. Výrazne zväčšené zadné združené svetlá zasahovali hlboko do stĺpikov C a výrazne zlepšovali ich viditeľnosť.

Na palube

Spočiatku bola superpäťka dodávaná výhradne v trojdverovom prevedení (neskôr pribudlá päťdverová verzia a dvojdverový kabriolet), pričom prístup do interiéru uľahčovali bočné dvere predĺžené o 105 mm. V súvislosti s novým skeletom karosérie a jeho širšej a dlhšej stavbe narástla ponuka vnútorného priestoru. Vo výške lakťov narástla šírka o 89 mm vpredu a o 172 mm vzadu, vo výške ramien potom o 69, resp. 122 mm.

Renault 5 Baccara 1.jpgRenault 5 Baccara 2.jpgRenault 5 Baccara.jpg
Špičkovou verziou sa stalo prevedenie Baccara

Základný objem batožinového priestoru sa aj vďaka inštalácii priestorovo hospodárnej zadnej nápravy rozrástol o 18 litrov na celkových 233 l Vybavenie priestoru pre posádku posúvalo päťku v porovnaní s jej predchodcom do úplne novej dimenzie a v mnohom si nekonkurovala ani s vozidlami väčšími o triedu, ba aj o dve. Stupne výbavy boli spočiatku štyri a niesli označenie E1 až E4. Špecifikované boli ako C a TC (E1), L a TL (E2), GTL (E3) a TS, GTS a TSE (E4).

Obe drahšie verzie mali anatomicky tvarované predné sedadlá posúvajúce sa v pozdĺžnym smere v stredových koľajniciach Monotrace (zavedené typom R9), čo uvoľnilo po stranách miesto pre nohy cestujúcich vzadu. Zadné sedadlo bolo sklopné, u TSE navyše delené. Ventilačná a vykurovacia sústava bola odvodená z väčšej rady 9 a vynikala na svoju kategóriu veľmi dobrou účinnosťou.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |