vytisknout velikost písma Renault 30 TS (1975): od vojny prvýkrát so šesťvalcom; anabáza PRV

V marci roku 1975 bol predstavený Renault 30 TS, jedno z najmodernejších áut vyššej strednej triedy svojej doby. Oslnivým komerčným úspechom sa ale nestal...
Renault 30 TS (1975): od vojny prvýkrát so šesťvalcom; anabáza PRV
Zoznam kapitol
  1. Búrlivý rozvoj, Stavba okolo motora PRV, Renault 30 TS s šesťvalcom PRV štartuje
  2. Moderná konštrukcia, Bohatá výbava, Variabilné usporiadanie, Technické údaje

Búrlivý rozvoj

Na jesennom autosalóne v Paríži v roku 1975 bola predstavená lacnejšia verzia Renaultu 20, ktorá sa od "tridsiatky" na prvý pohľad líšila použitím páru obdĺžnikových svetlometov namiesto zdvojených okrúhlych svetiel verzie R30. Po technickej stránke však išlo o viac-menej identické vozidlá, Renault 30 bol samozrejme rýchlejší a lepšie vybavený.

Renault 20 TL 1975 1.jpgRenault 20 TL 1975.jpgRenault 20 GTD.jpg
Renault 20 bol lacnejšou verziou luxusného šesťvalce Renault 30. Pôvodná verzia 20 TL z konca roka 1975, vpravo potom neskoršie vznetové prevedenie GTD

Základný Renault 20 bol najprv ponúkaný len s motormi 1,6 l, ktoré boli pre takto veľký voz slabé, šesťvalec Renault 30 bol potom príliš drahý. Dvadsiatka mala oproti tridsiatke vzadu bubnové brzdy, menšie ráfiky a palivovú nádrž s objemom zníženým na 60 l.

Vozidlá radu Renault 20/30 boli vyrábané do roku 1983, teda až do nástupu trónu modelu Renault 25, a aj keď postupne prichádzali s radom zlepšení, komerčným úspechom pre Renault nakoniec neboli. V oboch spriaznených radoch sa objavoval rad stupňov výbavy, čo v tej dobe nebolo práve bežné, a do výbavy pribúdali zážihové motory so vstrekovaním, päťstupňovou prevodovkov aj posilňovačom riadenia, to však nemohlo nepriaznivú tendenciu zvrátiť.

Renault 20 TS 1975 1.jpgRenault 20 TL 1975 2.jpg
Priehľadné kresby vozidla 20 TL naznačujú štruktúru skeletu modelu 30 TS

Renault 20 sa v obmedzených sériách vyrábal aj v Rumunsku pod označením Dacia 2000, avšak tieto vozy boli vyhradené komunistickým pohlavárom a aparátu tajnej polície. Verzií radu R20/30 bola celá rada, ale my sa teraz sústredíme na šesťvalcové prevedenie Renault 30 TS, ktoré bolo z celej tejto rady predstavené ako prvé.

Stavba okolo motoru PRV

Pri vývoji radu R20/30 hral významnú úlohu motor. A nešlo o nič menšieho, než o legendárny zážihový vidlicový šesťvalec PRV (Peugeot / Renault / Volvo). Ak si myslíte, že rozsiahla spolupráca konkurenčných automobiliek na vývoji a výrobe kľúčových motorov a komponentov je doménou posledných rokov, mýlite sa. Firmy Peugeot a Renault uzavreli už v roku 1969 dohodu o spoločnom vývoji dielov, známu dnes ako FM (La Française de Mécanique).

K tejto dohode o dva roky neskôr pristúpilo aj švédske Volvo a všetky tri automobilky spoločne založili novú spoločnosť PRV, v ktorej každá z nich držala tretinový podiel. Pre túto novú firmu bola v severofrancúzskom Douvrine postavená motoráreň, ktorá mala vyvíjať a vyrábať motory V6 a V8.

Renault 30 TS 1975 01.jpgRenault 30 TS 1975 02.jpgRenault 30 TS 1975 03.jpg
Renault 30 TS vo svojom pôvodnom prevedení z jari roku 1975

Z osemvalcov nakoniec zišlo, avšak jednotky PRV V6 (niekedy prezývané Douvrin) sa postupom rokov presadili pod kapotami neuveriteľne širokej škály vozidiel od Alpine A310 (už na prelome roku 1976!). Cez fantastický DeLorean DMC-12, americký Dodge Monaco (1990), stroje Venturi a väčšinu väčších vozidiel Peugeot, Renault, Citroën a Volvo poslednej štvrtiny dvadsiateho storočia až po modely Peugeot 605, Renault Safrane, Volvo 780 alebo Lancia Thema, v ktorých sa ich výroba preniesla až hlboko do deväťdesiatych rokov.

Renault 30 TS so šesťvalcom PRV štartuje

Prvým modelom, ktorý sa nového agregátu PRV dočkal, bolo už na prelome roku 1974 Volvo 264, nasledované ešte v tom istom roku dvojdverovým verziami kupé a kabriolet z radu Peugeot 504. V druhej polovici roka 1975 potom do sveta vletel úplne nový veľký sedan Peugeot 604, avšak rovnako ako spomínané Volvo išlo o automobil klasickej koncepcie, teda s pozdĺžnou zástavbou motora a pohonom zadných kolies.

Renault 20 TX 1982.jpgRenault 20 TX 1983.jpgRenault 20 Turbo Diesel 1979.jpg
Menší Renault 20 TX, vpravo prevedenie so vznetovým motorom

Renault 30 TS však oproti nim vynikal uložením tohto motora naprieč pred poháňanou prednou nápravou, takže sa stal po športovom Citroëne SM s motorom Maserati vôbec najväčším európskym automobilom s touto koncepciou! Vtedy zrejme jediným ešte väčším automobilom s predným pohonom bol americký Oldsmobile Tornado. Ale nebola to len použitá koncepcia pohonného ústrojenstva, čo z Renaultu 30 TS robilo jedno z najinovatívnejších vozidiel svojej doby.

Nutné dodať, že dnes s prehľadom najpoužívanejšia koncepcia s motorom naprieč pred prednou nápravou bola u "tridsiatky" skôr z núdze cnosťou. Ani mimoriadne kompaktný šesťvalec PRV s uhlom rozovretia radov valcov nie 60, ale 90 stupňov (pre zachovanie prijateľnej stavebnej výšky) a hmotnosťou kompletne vystrojeného agregátu len 150 kg by sa totiž do vtedy obvyklej zástavby za prednou nápravou nevošiel (nezostalo by skrátka miesto pre pedále a nohy cestujúcich na predných sedadlách).

Renault 25 V6 Turbo 1984.jpgRenault 25 V6 Injection 1988.jpgRenault 25.jpg
Model Renault 30 bol v roku 1984 nahradený modelom Renault 25

Avšak už vtedy si motoristická tlač na tridsiatke všímala jej značnej nedotáčavosti danej preťaženou prednou nápravou. Renault 30 TS do kategórie vyššej triedy preniesol praktickú päťdverovú karosériu s výklopnou zadnou časťou z úspešnej "šestnástky", pričom ani podvozok sa nemal za čo hanbiť. Samonosná karoséria mala predné kolesá zavesené na lichobežníkových polonápravách (podobné riešenie ako v menšom Renaulte 12) a zadné na trojprvkových sústavách pozdĺžnych a priečnych ramenách.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY