vytisknout velikost písma Prvá jazda – Mini (F56): civilizácia, napriek tomu zábava

Medzi prvými sme si mali možnosť vyskúšať novú generáciu kľúčového modelu značky Mini.
Prvá jazda – Mini (F56): civilizácia, napriek tomu zábava
Zoznam kapitol
  1. Mini z roku 2014
  2. Na ceste
  3. Fotogaléria (živé snímky z Talianska)

Mini z roku 2014

Vyplnil sa predpoklad, že väčšinu nasledujúcich riadkov by sme boli schopní napísať aj z tepla domova a podľa oficiálnych údajov a fotografií. Samozrejme nadnesene. Začnime teda trochu od konca. (Konečne) úplne nová generácia novodobého Mini stojí na podlahovej plošine spoločnej novej generácie vozidiel BMW s motorom uloženým priečne pred prednou, poháňanou nápravou, pričom už od prvých informácií bolo jasné, že oproti svojmu predchodcovi bude nové Mini väčšie a komfortnejšie, aj keď prevezme štylistický jazyk obvyklý od vozidiel Mini.

IMG_3107.JPGIMG_3117.JPGIMG_3081.JPG
Nové Mini v prevedení Cooper so samočinnou prevodovkou a osemnásťpalcovými kolesami

To sa potvrdilo. Už od pohľadu je to jednoducho "Mini" a s ničím iným si ho nepomýlite. Kolesá až v rohoch karosérie, chrómovaná lišta okolo vozidla výrazne oddelený pás bočného zasklenia, nízke a len minimálne sklonené okná vpredu aj vzadu alebo elipsovité predné svetlomety prestupujúce cez výrezy v kapote, to je len niekoľko tých základných prvkov dizajnu karosérie.

Vnútri je o niečo viac miesta ako doteraz, dojem zo základnej koncepcie palubnej dosky a posed za volantom je ale veľmi podobný ako doteraz. Napríklad dvere už netreba zatvárať mohutným rozptylom za výrazného kovového klapnutia, nové Mini (F56) skrátka dospelo. Ale nie je to trochu škoda...?

IMG_3065.JPGIMG_3068.JPGIMG_3070.JPGIMG_3073.JPGIMG_3074.JPGIMG_3077.JPG
Pre prezentáciu novej generácie Mini výrobca zvolil niekdajší protiatómový kryt severne od Ríma

Z tohto posunu ale ťažia najmä tí, ktorí sa radi nechávajú rozmaznávať modernou výbavou. V závislosti na stave svojho bankového konta môžu priplácať napríklad za svetlomety LED (statické, či adaptívne), adaptívny tempomat, samočinný parkovací asistent, dynamickú reguláciu tuhosti tlmičov, farebný head-up displej so širokým výklopným štítkom alebo on-line konektivitu Mini Connected umožňujúcu nielen prístup na niektoré internetové aplikácie a počúvanie internetových rádií, ale aj podporu od roku 2015 povinného núdzového volania eCall.

Stredu palubnej dosky stále dominuje rozmerný kruhový štít, ktorý ale už neslúži rýchlomeru, ale predovšetkým audiosústave, navigácii a komunikačnému rozhraniu s TFT s uhlopriečkou 4 palca štandardne a až 8,8 palca za príplatok. Čo sa ergonómie rozmiestnenie kontrolných a ovládacích prvkov týka, aj tu je zrejmý príklon Mini k súčasným vozidlám BMW a konvenčným zvyklostiam. Napríklad tachometer sa presťahoval priamo pred volant do spoločného segmentu s otáčkomerom.

IMG_3094.JPGIMG_3095.JPGIMG_3096.JPGIMG_3097.JPGIMG_3099.JPGIMG_3100.JPG
Pracovisko vodiča pôsobí učesanejším dojmom, niektoré ovládacie a kontrolné prvky majú nové umiestnenie; štartuje sa páčkou na stredovej konzole

Ovládanie vonkajšieho osvetlenia už nie je v ľavej páčke pod volantom, ale na bežnom paneli vľavo na palubnej doske. Je síce trochu "od ruky", ale vo verziách so samočinným prepínaním medzi denným svietením a stretávacími svetlami na neho aj tak prakticky nie je potrebné siahať. Ovládanie okien a zrkadiel bolo premiestnené do dverí a ovládací panel Mini Controller vedľa páky ručnej brzdy nie je ničím iným než iDrive od BMW.

IMG_3236.JPGIMG_3237.JPGIMG_3246.JPG
IMG_3238.JPGIMG_3239.JPGIMG_3247.JPG
IMG_3240.JPGIMG_3241.JPGIMG_3248.JPG
IMG_3242.JPGIMG_3243.JPGIMG_3249.JPG
IMG_3244.JPGIMG_3245.JPGIMG_3250.JPG
Kompletné technické údaje všetkých piatich verzií, výrobcom označované ako predbežné

S ohľadom na použité mechanické skupiny platformy UKL neprekvapí ponuka ponúkaných pohonných jednotiek. Tá sa opiera o nový rad vznetových (1 496 ccm) a zážihových (1 233 ccm) trojvalcov BMW, ale downsizing v tomto prípade čiastočne dorovnáva aspoň najsilnejšej verzie Mini Cooper S s dvojlitrom namiesto doteraz používanej tisícšestovky. Základné prevedenie Mini One má zážihový trojvalec s výkonom 102 koní (75 kW) a krútiacim momentom 180 Nm, nasleduje Mini Cooper s rovnakým motorom, ale výkonom 136 koní (zhodné vyhotovenie poháňa aj BMW 218i Active Tourer). Špičkový Mini Cooper S má štvorvalcový dvojliter s výkonom 192 koní (141 kW) a diesely Mini One D a Mini Cooper D majú trojvalce vo výkonových verziách 95 a 116 koní.

Hoci sa stvárnením svojho interiéru nové Mini trochu priblížilo konvenčným riešeniam, na pocit z pobytu za volantom to prekvapivo výraznejší vplyv nemá. Najviac sme ale boli zvedaví na jazdné vlastnosti a výkony, najmä potom na prejavy nových trojvalcových motorov. Preto sme krátko vyskúšali verzia Mini Cooper s automatickou a Mini Cooper D s manuálne radenou prevodovkou.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A