vytisknout velikost písma Prototyp BMW Z5 vyvádza na snehu

BMW Z5 sa predstaví tento rok na jeseň. Namiesto skladacej pevnej strechy bude klasické plátno. Pod kapotou čakajte hlavne preplňované štvorvalce. S verziou M sa zatiaľ nepočíta.
Prototyp BMW Z5 vyvádza na snehu

Nežijeme práve v čase, ktorý by prial klasickým roadsterom a tradičnému poňatiu športových áut. Avšak to nebráni BMW pokračovať vo vývoji novej generácie roadsteru Z5. Asi už viete, že automobilka na tomto modeli pracuje spoločne s Toyotou, ktorá na rovnakom základe postaví nástupcu ikonickej supra. Obe vozidlá budú zdieľať platformu a niektoré technické skupiny.

Avšak vývoj finálnych produktov už si dávno zobrali pod svoje krídla zodpovedné oddelenia oboch automobiliek, takže sa sériové verzie od seba budú líšiť. To, že majú spoločnú platformu, ešte neznamená, že budú rovnako vyzerať a rovnako jazdiť. Navyše BMW bude roadster a Toyota uzavreté športovejšie kupé. Novú Z5 by sme mali vidieť už tento rok, pravdepodobne v decembri v Los Angeles. Supra by sa mohla ukázať v Tokiu.

Priložené video, ktoré zverejnil web Motor1, ukazuje roadster BMW Z5 počas testovania na ľadových a zasnežených plochách. Na prvý pohľad to môže vyzerať, že sa inžinier za volantom skôr len hrá a nepracuje. Odhadujeme však, že za všetkým tým driftovaním bude stáť predovšetkým kalibrácia kontroly trakcie, stabilizačného systému, ABS, posilňovača riadenia, diferenciálu, odozvy motora a podobne. Môžete si všimnúť, že vodič, ktorý má celú situáciu absolútne pod kontrolou, urobí občas nepochopiteľnú "chybu". Všetko má svoj dôvod, aj toto driftovanie.

BMW sa chce s roadsterom Z5 vrátiť späť ku koreňom. Zmizne ťažká a neskladne pevná skladacia strecha, ktorá bude nahradená klasickým a ľahším plátnom. Auto má byť o trochu menšie ako minulá Z4, pod kapotou zrejme budú len preplňované štvorvalce. Atmosférický šesťvalec už je dávno v dôchodku. BMW neplánuje ani ostrejšiu verziu M, ktorá navyše nebola ani pri minulej Z4.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY