vytisknout velikost písma Projekt Gazprom Futbal pre priateľstvo 2018 spája deti z 211 krajín a regiónov, zúčastní sa tiež Slovensko

Mladí hráči sa stretnú v Moskve za účasti slávnych futbalistov a navštívia otvárací zápas Majstrovstiev sveta vo futbale 2018.
Projekt Gazprom Futbal pre priateľstvo 2018 spája deti z 211 krajín a regiónov, zúčastní sa tiež Slovensko

V Moskve sa konalo vyžrebovanie členov jednotlivých futbalových tímov zložených z detí z 211 krajín a regiónov, ktoré sa zúčastnia na tomto ročníku programu Futbal pre priateľstvo (anglicky Football for Friendship – F4F) ročník 2018. Ide o medzinárodný projekt spoločnosti Gazprom, oficiálneho partnera FIFA a Majstrovstiev sveta vo futbale 2018. Na Slovensku sa v súčasnosti vyberá mladý dvanásťročný útočník, ktorý bude Slovensko v rámci projektu reprezentovať. Spolu s ním pôjde do Moskvy aj mladý slovenský novinár.

Cieľom programu Futbal pre priateľstvo je zapojiť mladú generáciu po celom svete do propagácie najdôležitejších ľudských hodnôt medzi svojimi vrstovníkmi – priateľstva, rovnosti, mieru a rešpektu k rôznym kultúram a národnostiam. Do akcie sa tohto roku zapojí celkovo 211 krajín a regiónov. Projekt vyvrcholí stretnutím v Moskve v dňoch 8. až 15. júna 2018. „Šiesty ročník medzinárodného detského spoločenského programu Futbal pre priateľstvo je oficiálne otvorený, v tomto roku je F4F podporovaný 211 krajinami a regiónmi! Prvýkrát sa stretnú mladí športovci zo všetkých kútov sveta, kde sa hrá futbal. Žijeme vo veku, keď ľudia po celom svete usilujú o zjednotenie za princípy rovnosti a vzájomného rešpektu. Projekt je kľúčovým prvkom tohto procesu. Futbal pre priateľstvo dáva rovnakú príležitosť všetkým,“ povedal v rámci hlasovania Viktor Zubkov, predseda predstavenstva PJSC Gazprom. „Sme radi, že môžeme podporiť túto jedinečnú iniciatívu nášho partnera FIFA Gazprom,“ povedal Fatma Samoura, generálny tajomník FIFA. „Fórum je dokonalým príkladom toho, ako je možné futbal používať na otvorenie dverí pre dievčatá a chlapcov všetkých zázemí, čo je misia, ktorú FIFA aktívne podporuje.“

Fudbal za prijateljstvo foto 2.jpg

V priebehu žrebovania bolo zostavených 32 medzinárodných tímov a určené, aké pozície budú zastupovať hráči z jednotlivých krajín (brankár, obranca, záložník alebo útočník). Tímy sú vytvorené podľa hlavného pravidla projektu, a preto sa v nich spájajú športovci rôznych národností, pohlavia a fyzických schopností. Vek hráčov je 12 rokov. Každý medzinárodný tím bude v Moskve trénovaný mladými koučmi – futbalistami vo veku 14 – 16 rokov, ktorí opäť pochádzajú z rôznych krajín sveta. Na akcii sa zúčastní aj viac než 5 000 novinárov, ktorí budú o priebehu projektu informovať verejnosť v domovských krajinách mladých hráčov. Na mieste bude tiež zriadené medzinárodné detské tlačové stredisko F4F, ktoré bude tvorené z mladých 12-ročných novinárov, opäť z 211 krajín a regiónov. Na Slovensku v súčasnosti prebieha výber slovenských účastníkov, teda mladého futbalistu útočníka a novinára.   

Všetkých 32 tímov sa stretne pri príležitosti Majstrovstiev sveta Futbalu pre priateľstvo dňa 12. júna 2018 v Moskve. Druhý deň po turnaji sa mladí veľvyslanci stretnú v rámci šiesteho medzinárodného detského fóra Futbalu pre priateľstvo, kde budú za účasti slávnych futbalových hráčov diskutovať o tom, ako podporiť hodnoty, ktoré projekt propaguje na globálnej úrovni. OSN považuje projekt Futbal pre priateľstvo a jeho Školu deviatich hodnôt za celkom jedinečný vzdelávací program na globálnej úrovni. Na programe v Moskve sa zúčastní aj legenda svetového futbalu Marco van Basten. „V priebehu medzinárodného detského projektu Futbal pre priateľstvo mladí hráči stretnú priateľov z celého sveta a dozvedia sa viac o rovnosti a spravodlivosti – hodnotách, ktoré sú pre FIFA veľmi dôležité. Dúfam, že sa s účastníkmi stretnem na vyvrcholení projektu v Moskve a budem mať možnosť popriať im veľa zdaru,“ povedal Marco van Basten.

Snímek obrazovky 2018-03-08 v 22.58.27.png

Pretože Futbal pre priateľstvo je tiež ekologickou iniciatívou, všetkých 32 medzinárodných tímov priateľstva nesie mená po ohrozených zvieracích druhoch všetkých kontinentov. Slovenský účastník bude súčasťou tímu nazvaného Ďateľ cisársky a zahrá si spolu s obrancami z Belize a Guatemaly, brankárom z Nemecka a stredovými hráčmi z Kanady a Nikaraguy.

„Som rád, že stále viac detí z rôznych krajín sa pripája k programu Futbal pre priateľstvo, ktorý mi dal príležitosť nájsť nových priateľov z celého sveta. Rovnosť, mier a priateľstvo sú hlavnými hodnotami, o ktorých hovoríme so svojimi vrstovníkmi a s dospelými. Naozaj dokážeme zmeniť svet k lepšiemu, naozaj tomu verím,“ povedal mladý veľvyslanec programu Futbal pre priateľstvo Juan Manuel Pinola Silveira (Uruguaj, 12 rokov).

Videozáznamy zo žrebovania Futbal pre priateľstvo sú k dispozícii na oficiálnom YouTube kanáli F4F: https://www.youtube.com/user/FOOTBALL4FRIENDSHIP

INFORMÁCIE O PROJEKTE

Od roku 2013 organizuje PJSC Gazprom Medzinárodný detský program s názvom Futbal pre priateľstvo. Medzi kľúčové hodnoty propagované účastníkmi programu patria priateľstvo, rovnosť, spravodlivosť, zdravie, mier, oddanosť, víťazstvo, tradícia a česť. Účastníkmi sú mladí hráči (dievčatá a chlapci vrátane tých, ktorí sú fyzicky postihnutí), rovnako ako mladí novinári, ktorí sa zaoberajú udalosťami F4F v rámci Medzinárodného detského tlačového centra Futbalu pre priateľstvo. Zemepisný rozsah programu sa každoročne rozširuje: z 8 krajín v roku 2013 na 211 krajín v roku 2018. Za posledných päť rokov sa na programe podieľalo viac než 3 700 osôb. Futbal pre priateľstvo je podporovaný FIFA, UEFA, Medzinárodným olympijským výborom, futbalovými federáciami rôznych krajín, medzinárodnými detskými charitatívnymi fondmi a poprednými svetovými futbalovými klubmi.

V priebehu programu bolo vytvorených 32 medzinárodných tímov priateľstva, rovnako ako zvláštna rola pre každého mladého hráča z každej krajiny (brankár, obranca, záložník alebo útočník). Po vymedzení rolí pre mladých hráčov budú ich tréneri vybraní týmto spôsobom: 19 krajín, ktoré budú zastupovať mladí tréneri, bolo vybraných náhodným ťahom, 11 trénerov bude vybraných z miest, ktoré hosťujú Svetový pohár FIFA Rusko 2018, 2 mladí tréneri budú vybraní z najlepších účastníkov predchádzajúcich ročníkov programu Futbal pre priateľstvo.

Oficiálne zdroje programu:

F4F foto a video materiály: http://media.footballforfriendship.com

F4F Facebook: https://www.facebook.com/FootballForFriendship/

F4F YouTube: https://www.youtube.com/user/FOOTBALL4FRIENDSHIP

F4F Instagram: https://www.instagram.com/footballforfriendship

F4F Twitter: https://twitter.com/football4f

F4F web: https://www.gazprom-football.com/en/home.htm

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY