vytisknout velikost písma Pripravujeme test Mini Cooper (F56)

Na redakčnom parkovisku sa zastavila ďalšia generácia novodobého Mini. Na prvý pohľad vyzerá stále rovnako, v skutočnosti sa ale v mnohom líši.
Pripravujeme test Mini Cooper (F56)
Zoznam kapitol
 1. Mini Cooper (F56)
 2. Mini Cooper (F56): Fotogaléria

Nové Mini s interným označením F56 sme už krátko vyskúšali pri jeho medzinárodnej premiére v Taliansku. Teraz sa nám ale prvýkrát naskytla možnosť otestovať variant Mini Cooper s manuálnym radením a hlavne zistiť, ako si nová generácia ikony povedie na slovenských cestách. Predchádzajúce modely vedeli dať obličkám posádky poriadne zabrať...

Mini Cooper 2014 2.jpgMini Cooper 2014 28.jpgMini Cooper 2014 25.jpgMini Cooper 2014 15.jpgMini Cooper 2014 18.jpgMini Cooper 2014 21.jpg
Najnovšie Mini opäť povyrástlo, ale stále si zachováva typické proporcie s minimálnymi prevismi, rovnako ako rad výstredných detailov; Cooper má preplňovaný trojvalec

Rovnako ako doteraz znamená Cooper strednú variantu, stojacu medzi základným Mini One a ostrým Cooperom S. Kde ale kedysi priadla atmosferická tisícšesťstovka, nasťahoval sa spolu s platformou UKL motor o deci menší a o valec chudobnejší. Správne, aktuálny Mini Cooper je poháňané trojvalcom. Našťastie preplňovaným. Rovnaký motor sa objaví aj v kompaktnom MPV BMW 2 Active Tourer.

Jednotka dosahuje výkon 100 kW (136 koní) v 4500-6000 ot./min. a krútiaceho momentu 220 Nm pri 1250 ot./min. Vzhľadom k udávanej pohotovostnej hmotnosti 1085 kg bez vodiča to sľubuje slušnú dynamiku.

Mini Cooper 2014 37.jpgMini Cooper 2014 47.jpgMini Cooper 2014 48.jpg
Originálne riešený volič jazdných režimov; voľby sa zobrazujú na displeji ovládacieho / komunikačného / zábavného systému, ktorý vychádza z BMW iDrive

Tu sú naše prvé dojmy z niekoľkých zoznamovacích kilometrov, najazdených prevažne počas fotografovania:

 • To auto je obrovské! Každé ďalšie Mini je väčšie a nafúknutejšie než predchodca, ale keď si sadnete sem, máte pocit skutočne veľkého auta. Je to efekt vytvorený kombináciou nízko položeného sedadla a prekvapivo vysokej strechy.
 • Spínaciu skrinku už nové Mini nemá. Motor sa štartuje úplne rozkošným spínačom v tvare plochej páčky v dolnej časti stredového panelu. Šikovný detail, ktorý hneď navodí pocit výnimočnosti.
 • Motor prekvapivo nijako výnimočný nie je. Počet valcov maskuje viac než dobre, ale za cenu nevýrazného charakteru.
 • Odhlučnenie a odizolovanie pohonnej jednotky je tak dôsledné, že môžete nevedomky jazdiť na vyšší rýchlostný stupeň, než by zodpovedalo danej situácii. To by sme v Mini nečakali.
 • Aj podvozok sa chová výrazne dospelejšie. Všetko vám servíruje umiernenejšie a rozvážnejšie. Auto sa vďaka tomu nejančí ako koza, ale už nezatáča tak freneticky, ako sme boli v Mini zvyknutí. Jazdí jednoducho "normálnejšie".
 • Žiadny komfortný vankúšik to ale nie je. Aj na kvalitnom, novo položenom asfalte kolesá ustavične "podupávajú". V rýchlom tempe na stredne dobrej (resp. zlej okreske) ale auto neodskakuje toľko ako predtým.
 • "Normalizácia" jazdného prejavu neobrala Mini o jeho výnimočnosť. Charakter auta je spoluvytváraný aj jeho vzhľadom a nové Mini je rovnako výrazné ako vždy.
 • Hlavne interiér sa úplne vymyká obvyklým pomerom. Svojou rozkošnou výstrednosťou aj dôrazom na zmyslové vnemy nám trochu pripomína produkty Horacia Paganiho.
 • Okrem už spomínaného štartovania sa nám páči aj prepínač jazdných režimov, ktorý má podobu otočného prstenca pri manžete radiacej páky. Doľava je Sport, doprava Green.
 • Prístrojový štít je umiestnený na stĺpiku riadenia, teda pohybuje sa spolu s volantom. Horná časť stupnice tachometra sa napriek tomu schováva za veniec volantu, aspoň pokiaľ meriate okolo 1,8 m
 • Podľa zvoleného režimu sa zmení aj podsvietenie okolo centrálneho multimediálneho displeja, na ktorom sa krátko zobrazí charakteristika zvoleného módu: "Maximálne motokárový pocit". Zdá sa vám to detinské? Ľutujeme, v tom prípade ste na toto auto už príliš starí.
Mini Cooper 2014 42.jpgMini Cooper 2014 43.jpgMini Cooper 2014 24.jpg
V priestrannosti zostáva Mini verné svojmu názvu; rodinné auto v ňom naozaj nehľadajte

Zaujíma vás na novom Mini Cooperi niečo konkrétne? Máte ideálnu príležitosť opýtať sa nás. Prípadné otázky píšte do komentárov pod článkom, pokúsime sa ich zodpovedať v rámci následného redakčného testu.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY