vytisknout velikost písma Pripravujeme porovnávací test Renault Mégane vs. Nissan Pulsar

Majú rovnakú techniku, ale v praxi sa veľmi líšia. Postavili sme novú generáciu Renaultu Mégane proti súrodencovi v podobe Nissanu Pulsar. V oboch prípadoch s dieselovou tisícpäťstovkou pod kapotou.
Pripravujeme porovnávací test Renault Mégane vs. Nissan Pulsar
Zoznam kapitol
 1. Renault Mégane vs. Nissan Pulsar: Prvé dojmy
 2. Fotogaléria

Nová generácia Renaultu Mégane vstúpila na slovenský trh len nedávno. Rovnako ako všetky modely Renault z poslednej doby, aj tu poslúžila ako základ modulárna platforma CMF zdieľaná s automobilkou Nissan, ktorá rovnakú techniku rovnako využíva pre svoje modely a ktorá má aj medzi týmito hatchbackmi svojho zástupcu. Využili sme preto príležitosti a postavili vedľa seba nový Mégane 1.5 dCi 110 a Pulsar osadený rovnakým motorom. Rozdielov je tu viac, než by ste na prvý pohľad čakali.

Modulárny základ dáva automobilkám veľmi široké možnosti k stavbe mnohých rôznych automobilov. Je tak celkom zaujímavé sledovať, ako majú Renault a Nissan rozdelené pole pôsobnosti. Francúzska značka má na svojej strane dynamicky vyzerajúci a veľmi kompaktný Mégane a ako väčšiu alternatívu ponúka Mégane Grandtour.

_DSC0346.jpg_DSC0351.jpg_DSC0357.jpg
Technicky sú v podstate rovnaké, ale vzájomne sa dosť líšia. Ako svojim celkovým poňatím, tak dizajnom aj praktickým správaním

Pulsar sa ako kombi neponúka a veľmi pravdepodobne sa ani ponúkať nebude. Rozhodne nie je náhoda, že svojím poňatím presne vypĺňa medzeru medzi klasickým hatchbackom a kombi, hoci ide technicky o veľmi podobné auto. Vlastne to je rovnaká situácia, ako keby sme porovnávali Golf a Octaviu len s tým rozdielom, že tu tá "Octavia" stále drží klasickú karosériu hatchback. Stručne povedané, porovnanie to rozhodne nebude nezaujímavé.

Pulsar dorazil do testu s výbavou Acenta, teda s tou druhou najdostupnejšou. V základe sa bavíme o cene 16 700 eur, však Nissan doprial tomuto exempláru ešte niekoľko príplatkov navyše. Reč je napríklad o sade Technology (multimediálny systém, súprava kamier, balík bezpečnostných asistentov ...) alebo sade Look (17" zliatinové kolesá, tónované sklá). Už v rámci výbavy Acenta ale získate všetko možné vrátane tempomatu, klimatizácia, elektricky ovládaných okien, zliatinových diskov kolies a tak ďalej.

S Renaultom Mégane osadeným rovnakým motorom je to cenovo podobne. Tento motor je ale dostupný až od druhej úrovne výbavy, čo znamená cenu 16 400 eur. Ani tu sa nedá povedať, že by výbave chýbalo niečo zásadné. Testované auto však dostalo vyššiu úroveň Intense (dvojzónová klíma, diódy denného svietenia, systém Multi-Sense, zadné parkovacie senzory, bezkľúčový prístup) plus ďalšiu výbavu navyše.

Priplácalo sa za varovanie pred opustením jazdného pruhu, väčšie disky, čítanie značiek alebo diódové hlavné svetlá. Celkovo stojí konkrétny testovaný Mégane 19 990 eur.

Nižšie nasledujú klasické bezprostredné prvé dojmy, ak máte nejaké otázky k testovaným automobilom, neváhajte využiť diskusiu.

 • Na prvý pohľad vyzerajú ako príbuzní. Mégane je nižší a širší, Plusar naopak užší a vyšší.
 • Mégane pôsobí dynamickejšie a z tejto dvojice je určite krajší. Dôvodom sú predovšetkým zvláštne proporcie Nissanu.
 • Interiér pôsobí lepšie opäť pri Renaulte Mégane, hoci si ho s prémiovým automobilom zaručene nepomýlite.
 • Hlavnou dominantou je obrovský stredový displej, do ktorého sa upratalo mnoho ovládačov. Je to efektné a vyzerá to pekne, lenže počas jazdy sa vám bude stopercentne ovládať všetko lepšie v Pulsari. Klasické usporiadanie s "obyčajnými" ovládačmi je jednoducho lepšie.
 • V Mégane to občas vyzerá, ako keby Renault stavil všetko práve na displej. Môžete si vyberať farby, schému prístrojového štítu, usporiadanie obrazovky stredového displeja, môžete študovať grafy vašej úspornej jazdy a tak ďalej. Pulsar je v tomto smere o mnoho obyčajnejší, ale na druhú stranu sa lepšie riadi. Príval mnohokrát úplne zbytočných informácií vás tu neruší.
 • Pulsar deklasuje (nielen) Mégane ponukou priestoru vnútri. Na výšku a hlavne priestorom v druhom rade sa mu Mégane nemôže rovnať. Takto nejako by vyzerala Octavia, keby dostala karosériu hatchback.
  Mégane má lepšie odhlučnený podvozok, Pulsar zase tichší motor.
 • Dynamika je porovnateľná, hoci z presného merania lepšie vychádza Mégane. Na riadenie je príjemnejší Renault, pretože si u neho môžete upraviť odozvu na plyn. Pulsar má jedno nastavenie, ktoré je v záujme všeobecnej ekológie dosť laxné. Fakticky nie je o moc pomalší, ale horšia odozva na plyn vám vnúti pocit lenivejšieho auta.
 • Kým idú obe autá po kvalitnej ceste,  je všetko v úplnom poriadku. Pulsar sa logicky len o trochu viac nakláňa v zákrutách.
 • Na nerovných cestách ale nový Mégane nefunguje. Karoséria vyzerá, že nie je tak tuhá ako v prípade Nissanu (rozhodne nie tak ako pri VW Golf), predné kolesá majú tendenciu odskakovať, rázy sa prenášajú do riadenia a zadná náprava sa nechá priečnou nerovnosťou rozhodiť až príliš ľahko. Takto by úplne nové auto v roku 2016 jazdiť nemalo.
 • Ani Pulsar nie je dokonalý, ale jazdu po nerovnostiach zvláda o poznanie lepšie.
 • V Renaulte Mégane nemožno vypnúť stabilizáciu (respektíve sme na to neprišli) a tá vám bude pri rýchlejšej jazde siahať do riadenia pomerne často. V Pulsare stabilizáciu vypnúť môžete. Ak tak neurobíte, zasiahne o niečo neskôr, ale jej zásah je o mnoho razantnejší.
 • So spotrebou sú na tom obe autá dosť podobne. Pod šiestimi litrami sa budete pohybovať úplne bez problémov.
 • Uvidíme, ako sa celý test vyvinie. Na základe okamžitých prvých dojmov ale berie víťazstvo Nissan. Stojí zhruba rovnako, je priestrannejší a hlavne má istejší podvozok. Renault Mégane bohužiaľ zatiaľ vyzerá, že ho taký medzigeneračný posun, aký urobila napríklad nová Astra, nepostihol.

 

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A